Niežtinčios, raudonos ir negražios uždegiminės odos ligos, tokios kaip dilgėlinė, egzema ar psoriazė, gali būti varginantis gyventi. Sužinokite apie ženklus ir kaip valdyti šias įprastas sąlygas.

Be niežėjimo, uždegiminės odos ligos gali sukelti sergančiųjų diskomfortą, sumišimą ir nusivylimą. Odos ligos, tokios kaip egzema ir psoriazė, sukelia paraudimą, pleiskanojančią odą, niežėjimą ir net skausmą.

Kita dažna odos liga yra dilgėlinė, medicinoje žinoma kaip dilgėlinė. Dilgėlinė dažniausiai atsiranda ir praeina, bet gali būti ir lėtinė problema.

Skaitykite daugiau apie kai kurias uždegimines odos ligas ir patarimus, kaip jas valdyti.

Dilgėlinė

Dilgėlinė yra staigus iškilusių, raudonų ir niežtinčių odos vietų protrūkis. Šie bėrimai gali būti įvairių formų ir dydžių ir gali pasirodyti kaip dideli dėmeliai, žiedai ar maži odos iškilimai.

Vienas iš išskirtinių avilių bruožų yra tai, kad jie yra trumpalaikiai, staiga užsiliepsnoja, greitai keičiasi dydis ir net vieta visame kūne.

Kartais bėrimas gali atsirasti aplink akis ar lūpas ir sukelti patinimą. Šie bėrimai gali trukti nuo kelių minučių iki kelių valandų, tačiau dažniausiai atsiranda ir praeina, nepalikdami jokių ilgalaikių randų ar žymių.

Nors dilgėlinės protrūkis atrodo nerimą keliantis, būklė paprastai yra nekenksminga.

Dilgėlinės sukėlėjai

Dilgėlinė atsiranda, kai kas nors skatina organizmą gaminti antikūną, vadinamą histaminu. Histaminas paprastai išsiskiria, kai yra alerginė reakcija į medžiagą, maistą ar vabzdžių įkandimą.

Išsiskiriant histaminui, odos kraujagyslės išsiplečia (platėja) ir tampa nesandarus. Dėl to audiniuose kaupiasi skysčiai, o oda pabrinksta.

Dilgėlinę gali sukelti alergija maistui ar vaistams, alkoholis, virusinės infekcijos, vabzdžių įkandimai, taip pat fiziniai dirgikliai, pratimai, šaltas oras, šviesos poveikis arba odos trintis.

Daugeliu atvejų dilgėlinės priežastis nežinoma. Dilgėlinę galima kontroliuoti antihistamininiais vaistais, o kai kuriais lėtiniais atvejais gali būti paskirti geriamieji steroidai.

Patarimai dėl dilgėlinės:

Venkite subraižyti bėrimą

Venkite provokuojančių veiksnių, tokių kaip staigūs temperatūros pokyčiai, per didelis šveitimas ar identifikuotas „sukeliantis maistas“

Dilgėlinės epizodo atveju vartokite antihistamininius vaistus. Jei problema neišnyksta, kreipkitės į gydytoją

psoriazė

Psoriazė, kuri taip pat gali sukelti paraudimą ir niežėjimą, yra kitokio tipo odos uždegimas.

„Psoriazei būdingos aiškiai apibrėžtos iškilusios rausvos odos dėmės, kurios dažnai būna padengtos baltomis žvyneliais“, – sakė daktaras Jamie Wee, JurongHealth dermatologijos asocijuotasis konsultantas.

Lėtinė liga yra su imunitetu susijusi liga, kuri dažniausiai prasideda suaugus, tačiau gali paveikti bet kurią amžiaus grupę.

„Psoriazės priežastis yra sudėtinga ir daugiafaktorinė. Svarbus veiksnys vėlgi yra genetika; ši būklė dažnai pasireiškia šeimose ir paveldima iš sergančio tėvo“, – aiškino jis.

Psoriaziniai bėrimai dažniausiai būna iškilę ir padengti sidabrinėmis odos „žvynėmis“. Taip atsitinka, kai paspartinamas normalus odos augimo ciklas.

Paprastai jūsų odos ląstelės auga palaipsniui ir pleiskanoja maždaug kas keturias savaites, kad po oda atsirastų naujų odos ląstelių.

Sergant psoriaze, naujos odos ląstelės ant odos paviršiaus iškeliauja per kelias dienas, o ne savaites, todėl susidaro storos niežtinčios odos dėmės, vadinamos apnašomis.

Manoma, kad psoriazė atsiranda dėl nenormalios organizmo imuninės sistemos reakcijos, sukeliančios uždegimą ir odos pleiskanojimą.

Psoriazės simptomai gali išnykti, vadinami remisija, net ir negydant, bet tada pablogėti ir paūmėti, kai pasireiškia.

Patarimai dėl psoriazės:

Reguliariai drėkinkite, kad sumažintumėte uždegimą

Venkite odos sužalojimų, nes dėl žaizdų ant odos gali susidaryti psoriazės dėmės

Valdykite stresą ir nerimą, kad išvengtumėte paūmėjimo

Venkite vaistų, tokių kaip nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU), beta adrenoblokatoriai ir ličio.

Egzema

Dr Wee sakė, kad sergant egzema, oda yra sausa, niežtinti ir gali būti raudona. Dažniausiai tai pastebima vaikams, tačiau gali pasireikšti įvairaus amžiaus žmonės, įskaitant pagyvenusius žmones.

„Egzemos rizika yra didesnė tiems, kurių šeimos nariai kenčia nuo egzema, yra sirgę rinitu (šienlige) ar astma“, – pridūrė jis.

Ši būklė taip pat būdinga žmonėms, dirbantiems tam tikromis profesijomis, kurios yra susijusios su „šlapiu darbu“, pavyzdžiui, dažnu rankų plovimu arba tam tikrų cheminių medžiagų poveikiu. Vyresnio amžiaus žmonės, kurių oda yra su amžiumi susijusi arba kurių kojų venos pažeidžiamos, taip pat yra labiau linkę į egzemą.

„Yra keletas veiksnių, kurie turi įtakos egzemos vystymuisi”, – sakė dr Wee. „Svarbus veiksnys yra odos barjero, kuris palaiko odos drėgmę ir pašalina alergenus, funkcionavimas. Sugedęs odos barjeras, dėl kurio oda išsausėja, yra problema, kuri gali būti paveldima.

Jis pridūrė, kad greitas egzemos atpažinimas ir gydymas gali užkirsti kelią egzemos sunkėjimui.

Egzemos potipiai

Yra keletas egzemos potipių:

Atopinė egzema – labiausiai paplitęs egzemos potipis ir dažnai pastebimas žmonėms, sergantiems šienlige ar astma. Paprastai tai prasideda vaikystėje ir paveikia maždaug du iš 10 Singapūro moksleivių. Požymiai apima bėrimus, kurie yra niežtintys, raudoni, sausi ir pleiskanojantys. Dėl šių bėrimų oda taip pat gali tapti šlapia, ašarota arba skausminga.

Asteatotinė egzema – paprastai paveikia vyresnio amžiaus žmones ir sukelia odos įtrūkimus.

Diskoidinė egzema – kita egzemos forma, kuri pasireiškia kaip apskritos žvynuotos dėmės. Aplinkos egzema taip pat gali atsirasti dėl dirginančių ar alergizuojančių medžiagų poveikio

Egzemos gydymas

Reguliariai drėkindami, kovokite su sausa oda, didžiausiu egzemos rizikos veiksniu

Steroidiniai kremai reikalingi paraudimui ir niežėjimui pašalinti

Venkite ilgo karšto dušo; prausdamiesi po dušu naudokite drungną vandenį

Naudokite švelnius, be muilo dušo valiklius; vengti odos šveitimo

Išlaikykite gerą sveikatą pakankamai ilsėdamiesi, mankštindamiesi ir laikydamiesi sveikos, subalansuotos mitybos

Nerūkyti; rūkymas kenkia odos sveikatai

Gerai valdyti stresą; egzema gali paūmėti stresiniais laikotarpiais

Cheryl Sim, konsultuodamasi su daktaru Jamie Wee, asocijuotuoju konsultantu, dermatologu, JurongHealth. Originalus straipsnis pavadinimu „Piktas niežulys“ pirmą kartą buvo paskelbtas m „OneHealth“. žurnalas, 2015 m. 6 numeris.

Skaitykite toliau: