Pragulos ar spaudimo opos yra dažnos vyresnio amžiaus pacientams, kurių aktyvumas sumažėjo arba tapo nejudrus.

Ponas TS neįgaliojo vežimėlyje atsistojo būdamas aštuntą dešimtį po to, kai dėl diabeto komplikacijų teko amputuoti kairę koją. Per savaitę, kai naudojosi neįgaliojo vežimėliu, jis pradėjo skųstis sėdmenų skausmais. Jį prižiūrėjusi dukra iš pradžių manė, kad jis tiesiog neįpratęs visą dieną sėdėti neįgaliojo vežimėlyje. Bet tada ji pastebėjo, kad ant jo kelnių sėdynės atsirado kraujo dėmių. Patikrinusi ji nustatė, kad jo kairiojo sėdmens odoje atsirado didelė, kraterį primenanti skylė, atidengta neapdorota mėsa. Pragulų ar spaudimo opų atsiradimasIlgas sėdėjimas neįgaliojo vežimėlyje kartu su prasta kraujotaka, kurią sukėlė diabetas. , sukėlė S. spaudimo opą, dar vadinamą spaudimu arba pragula. Pragulos yra dažnos vyresnio amžiaus pacientams, kurių aktyvumas sumažėjo arba tapo nejudrus, ir gali sukelti rimtų sveikatos problemų, jei jie užsikrečia ar pasiekia pažengusią stadiją.
Susijęs:
Modifikacijos namuose pagyvenusiems žmonėms Sveikos pacientų odos palaikymas ir pragulų prevencija

Pragulų prevencija reikalauja atsargumo ir dėmesio. Pirma, pacientai, prikaustyti prie lovos ar pririšti prie neįgaliojo vežimėlio, turi reguliariai judėti, kad perskirstytų odos spaudimą ir pagerintų kraujotaką. Slėgis, kuris sutrikdo jų kraujotaką vos dviem valandoms, gali sukelti pragulą. Todėl slaugytojai turi užtikrinti, kad pacientai dažnai keistų savo padėtį – bent tris kartus sėdint ir gulint ar miegant. Senyviems pacientams taip pat reikia papildomos priežiūros, nes su amžiumi oda tampa trapesnė. Jų oda turi būti švari ir sausa, o prireikus patepti drėkinamaisiais kremais ar losjonais. Kai jie juda, reikia pasirūpinti, kad oda nesitrintų ar nesitrintų. Pacientai, kurių šlapimo nelaikymas ar sunku naudotis tualetu, taip pat turėtų naudoti barjerinį tepalą, kad apsaugotų odą nuo šlapimo ir kitų atliekų sudirginimo. Svarbiausia, kad pacientai turėtų stengtis vadovautis sveiku gyvenimo būdu. Nors mažai judiems pacientams gali būti sunku išlikti aktyviems, jie vis tiek turėtų valgyti subalansuotą mitybą ir susilaikyti nuo rūkymo ar alkoholio vartojimo.
Susijęs:
Pagyvenusių žmonių odos problemos Atpažįstant pragulų požymius

Ne visi pacientai gali pasakyti savo globėjams, kai juos kamuoja pragulos. Kiti gali jausti tirpimą arba susilpnėjusį pojūtį kai kuriose kūno vietose, todėl jie nežino, kada atsirado pragulų. Todėl slaugytojai turėtų žinoti apie pragulų simptomus. Tai apima: kūno dalių, kurios liečiasi su paviršiumi, ant kurio guli pacientas, paraudimas, ypač sėdmenys, kulnai, alkūnės, pečių ašmenys ir net pakaušis; mėlynės ir patinimas šiose vietose; bėrimai arba sausa oda; įtrūkimai odoje. , šašai ar pūslės

Pragulos paprastai prasideda kaip raudonos dėmės, kurios gali atrodyti kitaip nei aplinkinė oda. Jei nesirūpinama, jos virsta negiliomis žaizdomis, kurios gali būti panašios į pūsles. Žaizda toliau gilės ir taps panaši į kraterį, atidengdama poodinius riebalus. Jei jis ir toliau progresuos, bus prarasta dar daugiau audinių, kartais atsiras raumenys, sausgyslės ar net kaulai. Kartais ūmiai ar nepagydomai sergantiems pacientams dėl prastos kraujotakos ir netinkamos mitybos pragulos gali atsirasti net per dvi valandas.
Susijęs:
Priežiūra gyvenimo pabaigoje: patarimai slaugytojams, kaip tinkamai gydyti pragulas

Nors pragula vis dar yra ankstyvoje stadijoje, gydymas yra panašus į profilaktiką. Slėgis turi būti apsaugotas nuo žaizdos, dažnai keičiant paciento padėtį arba pridedant daugiau paminkštinimo ir amortizatorių ant paviršių, ant kurių pacientas guli. Taip pat gali būti naudojami tvarsčiai, kurie suminkština pažeistą (-as) kūno dalį (-es). Žaizdos vieta taip pat turi būti švari ir sausa. Jei pragulos išsivystė iki tokio lygio, kad labai netenkama audinių, gali prireikti papildomų procedūrų. Pavyzdžiui, norint paskatinti gijimą, gali tekti nuvalyti žaizdą arba, jei pažeidimas yra pakankamai stiprus, kad atsirastų kaulas, gali prireikti rekonstrukcinės operacijos, kad būtų užpildyta žaizda. Antibiotikai taip pat gali būti skiriami, jei žaizda užsikrėtė. Galiausiai geriau užkirsti kelią nei gydyti. Dauguma pragulų atsiranda pacientams būnant namuose, slaugos namuose ar bendruomenės ligoninėse. Tiek slaugytojai, tiek pacientai turi žinoti apie riziką ir atlikti savo vaidmenį išsaugant savo sveikatą.

Atsisiųskite „HealthHub“ programą
Google Play arba
„Apple Store“, kad gautumėte daugiau patarimų apie sveikatą ir gerovę.


Skaitykite toliau:

Aleksandros sveikatos sistema