Rūkymo statistika Singapūre

Nuo tabako vartojimo visame pasaulyje kasmet miršta 5,4 milijono žmonių – vidutiniškai po vieną žmogų kas šešias sekundes – ir vienas iš 10 suaugusiųjų visame pasaulyje. Tai nužudo iki pusės visų vartotojų. Dauguma tabako žalos sveikatai išaiškėja tik praėjus metams ar net dešimtmečiams nuo jo vartojimo pradžios. Taigi, nors tabako vartojimas auga visame pasaulyje, su tabaku susijusių ligų ir mirčių epidemija dar nepasiekė piko.

Susiję: Padėkite kam nors mesti rūkyti

Singapūre:

  • Kasdien nuo su rūkymu susijusių ligų miršta apie 6 Singapūro gyventojai.

  • Su rūkymu susijusios ligos, įskaitant vėžį, širdies ligas, insultą ir lėtinę obstrukcinę plaučių ligą (LOPL), taip pat žinomą kaip lėtinė obstrukcinė plaučių liga (ŠALTA), yra didžiausi žudikai šalyje.

  • Konservatyviai apskaičiuota, kad socialinė rūkymo kaina 2014 m. siekė mažiausiai 600 mln. Singapūro dolerių per metus. Socialinės rūkymo sąnaudos Singapūre apima tiesiogines išlaidas (mokesčiai už hospitalizavimą ir sveikatos priežiūrą dėl rūkymo), sergamumo išlaidas (prarastos gamybos dėl su rūkymu susijusių ligų) ir mirtingumo išlaidas (žmonių, kurie anksti mirė dėl rūkymo, gamybos praradimas).

Rūkymas yra didžiausia mirties priežastis pasaulyje, kurios galima išvengti. Neleiskite sau ar savo šeimai tapti kita auka.

Jūsų klausimai apie rūkymą, tabako vartojimą ir sveikatą

Ar yra saugus būdas rūkyti cigaretes?

Ne. Visos cigaretės gali pakenkti žmogaus organizmui. Bet koks rūkymas yra pavojingas. Cigaretė yra vienintelis legalus produktas, kurio reklamuojamas ir numatytas naudojimas – rūkymas – kenkia organizmui ir sukelia vėžį.

Kai kurie žmonės mano, kad perėjus nuo daug deguto ir nikotino turinčių cigarečių prie cigarečių, kuriose yra mažai deguto ir nikotino, rūkymas tampa saugesnis, tačiau tai netiesa. Kai žmonės pereina prie prekės ženklų, kuriuose yra mažiau dervos ir nikotino, jie dažnai surūko daugiau cigarečių arba daugiau kiekvienos cigaretės, kad gautų tokią pačią nikotino dozę kaip ir anksčiau.

Rūkaliai buvo priversti manyti, kad „lengvos“ cigaretės kelia mažesnį pavojų sveikatai ir yra geras pasirinkimas mesti rūkyti. Mažai deguto turinčios cigaretės gali būti tokios pat kenksmingos kaip ir daug deguto turinčios cigaretės, nes žmogus dažnai traukia giliau, dažniau traukia arba rūko trumpiau.

Ar mentolio cigaretės saugesnės nei be mentolio?

Mentolis tik padidina cigarečių skonį. Dėl to cigaretės nėra mažiau pavojingos.

Tiesą sakant, mentolio cigaretės gali būti net pavojingesnės. Pridėtas mentolis sukelia vėsinantį pojūtį gerklėje, kai įkvepiami dūmai. Tai taip pat sumažina kosulio refleksą ir apima rūkalių dažnai jaučiamą gerklės sausumo jausmą. Žmonės, kurie rūko mentolio cigaretes, gali įkvėpti giliau ir ilgiau išlaikyti dūmus.

Ar tikrai rūkymas sukelia priklausomybę?

Taip. Cigarečių dūmuose esantis nikotinas sukelia priklausomybę nuo rūkymo. Nikotinas yra priklausomybę sukeliantis narkotikas, kaip ir heroinas ir kokainas.

Kokios yra normalios reakcijos po to, kai mesti rūkyti?

  • Sunku susikaupti arba svaigsta galva, nes jūsų smegenys turi priprasti prie daugiau deguonies

  • Kosulys ir sloga, kai jūsų plaučiai pašalina visus nešvarumus ir mikrobus, kurie susikaupė rūkant

  • Stiprus potraukis cigarečių, kol jūsų kūnas atsikrato nikotino

  • Dilgčiojimo pojūtis rankose ir kojose normalizuojant kraujotaką

  • Ne visi pasijus šiais abstinencijos simptomais, tačiau nenusiminkite. Jie išnyks per vieną ar dvi savaites ir iš tikrųjų yra ženklas, kad jūs gerėjate.

Ar man gresia pavojus, jei užpūsiu cigaretę neįkvėpdamas dūmų?

Taip.

  • Daugelis cigarečių dūmuose esančių cheminių medžiagų (įskaitant nikotiną) gali būti absorbuojamos per burną, nosį ir odą.

  • Dūmai, kuriuos išpučiate, lieka aplinkiniame ore. Kai įkvepiate kitą kartą, jis patenka tiesiai į plaučius, jums to nesuvokiant.

Susiję: Aplinkos tabako dūmai

Ką daro nikotinas?

Didelėmis dozėmis nikotinas yra nuodas ir gali nužudyti, nes sustabdo žmogaus kvėpavimo raumenis.

Rūkaliai dažniausiai tampa priklausomi nuo nikotino ir, nustoję rūkyti, patiria fizinius ir emocinius (psichologinius) abstinencijos simptomus. Šie simptomai yra dirglumas, nervingumas, galvos skausmas ir miego sutrikimas. Tačiau tikrasis priklausomybės požymis yra tai, kad žmonės vis dar rūko, nors žino, kad rūkymas kenkia jiems, nes tai daro žalą jų gyvenimui, sveikatai, šeimoms ir draugams.

Kas greičiausiai taps priklausomas?

Kiekvienas, kuris pradeda rūkyti, rizikuoja tapti priklausomas nuo nikotino. Tyrimai rodo, kad rūkymas dažniausiai tampa įpročiu paauglystėje. Kuo jaunesnis žmogus pradeda rūkyti, tuo didesnė tikimybė, kad jis taps priklausomas nuo nikotino.

Kodėl rūkalius kamuoja „rūkančiųjų kosulys“?

Cigarečių dūmuose yra cheminių medžiagų, kurios dirgina kvėpavimo takus ir plaučius. Kai rūkalius įkvepia šių medžiagų, organizmas bando apsisaugoti gamindamas gleives ir kosėdamas. Anksti ryte rūkančiojo kosulys atsiranda dėl daugelio priežasčių. Paprastai mažos, panašios į plaukus formacijos (vadinamos blakstienomis) išsiveržia į išorę ir išplauna kenksmingas medžiagas iš plaučių. Cigarečių dūmai sulėtina šlavimo veiksmą, todėl dalis dūmuose esančių nuodų lieka plaučiuose, o gleivės – kvėpavimo takuose. Kol rūkalius miega, kai kurios blakstienos atsigauna ir vėl pradeda dirbti. Pabudęs rūkalius kosėja, nes plaučiai bando pašalinti prieš dieną susikaupusias dirgiklius ir gleives. Blakstienos visiškai nustos veikti po to, kai ilgą laiką buvo veikiamos dūmų. Kai taip nutinka, rūkančiojo plaučiai yra dar labiau atviri ir linkę į infekciją bei sudirginimą.

Tos pačios kenksmingos cheminės medžiagos, kurios sukelia paprasto rūkančiojo kosulį, gali sukelti daug rimtesnių ligų, tokių kaip bronchitas, emfizema, pneumonija ir plaučių vėžys.

Kodėl mesti rūkyti aš dažniau kosiu?

Jūsų plaučiai vėl pradeda tinkamai veikti ir valo dervą, negyvas ląsteles ir papildomas gleives, susikaupusias iš cigarečių.

Mano vyrui tebuvo 30 metų, kai jį ištiko insultas. Gydytojas teigė, kad pagrindinė jo insulto priežastis yra rūkymas. Kaip rūkymas iš tikrųjų gali sukelti insultą?

Rūkymas sukelia riebalų sankaupų kaupimąsi kraujagyslėse, dėl kurių kraujagyslės susiaurėja ir užsikemša. Jei kraujo tiekimas šiuose kraujagyslėse, vedančiose į smegenis, bus užblokuotas, aplinkinės smegenų ląstelės žus ir sukels insultą.

Girdėjau, kad rūkymas sukelia riebalų kaupimąsi kraujagyslėse. Bet kaip tai yra, kai riebalai nėra cigarečių dūmų sudedamoji dalis?

Tą akimirką, kai užsidegate cigaretę, tūkstančiai cigarečių dūmuose esančių nuodingų cheminių medžiagų patenka į jūsų kūną ir patenka į kraują. Kai kurios iš šių cheminių medžiagų daro jūsų kraujagyslių sieneles lipnias, jas pažeisdamos ir priversdamos kaupti mažas riebalų nuosėdas, kurios plūduriuoja kraujyje. Kuo daugiau rūkote, tuo daugiau kaupiasi riebalų sankaupos.

Kaip rūkymas sukelia širdies priepuolį? Ar tai panašu į tai, kaip rūkymas sukelia insultą?

Taip. Panašus neigiamas poveikis pasireiškia tada, kai kraujagyslės, vedančios į mūsų širdį, užkemšamos riebalų sankaupomis. Tai nutraukia kraujo tiekimą į mūsų širdies raumenis ir žudo audinius. Dėl to ištinka širdies priepuolis.

Kiek cigarečių reikia surūkyti, kad susirgčiau plaučių vėžiu?

Plaučių vėžys gali prasidėti nuo ląstelių pažeidimo, kurį sukelia vos VIENOS cigaretės rūkymas.

Tyrimai parodė, kad viena iš vėžį sukeliančių medžiagų cigarečių dūmuose (benzopirenas) tiesiogiai atakuoja ir pažeidžia p53 geną, kuris blokuoja vėžį ir neleidžia vėžinėms ląstelėms augti. Kai vėžys gresia plaučių ląstelei su pažeistu p53 genu, pradeda augti mirtinas navikas.

Ar tikrai mesti rūkyti gali padėti visą gyvenimą rūkančiam?

Taip. Mesti rūkyti niekada nevėlu. Kuo anksčiau mesti rūkyti, tuo labiau sumažinsite tikimybę susirgti vėžiu ir kitomis ligomis. Per kelias minutes po paskutinės cigaretės jūsų kūnas pradeda atsigauti.

Tarkime, kurį laiką rūkysiu, o paskui messiu?

Rūkymas iš karto pradeda daryti žalą ir sukelia didelę priklausomybę. Kai kurie tyrimai parodė, kad nikotinas sukelia tokią pat priklausomybę kaip heroinas ar kokainas.

Ar filtrai sumažina cigarečių rūkymo pavojų?

Cigarečių filtrai gali sulaikyti dalį dervos ir nikotino, tačiau jie nepašalina nuodų iš cigarečių dūmų.

Ištekliai, kaip mesti rūkyti

Prisijunkite prie programos „Mesiu mesti“ ir nerūkykite 28 dienas, o tikimybė mesti rūkyti yra 5 kartus didesnė…