GOMA, Kongas (AP) – Kongo Nyiragongo kalnas pirmą kartą išsiveržė per beveik du dešimtmečius, šeštadienį paversdamas naktinį dangų ugningai raudonu ir nukreipdamas lavą į pagrindinį greitkelį, kai panikos gyventojai bandė pabėgti iš Gomos, beveik 2 milijonų miesto.

Apie nukentėjusiuosius nebuvo nedelsiant pranešta, tačiau liudininkai teigė, kad lava jau apėmė greitkelį, jungiantį Gomą su Beni miestu Šiaurės Kivu provincijoje.

Paskutinis Nyiragongo kalno išsiveržimas, 2002 m., Lava paliko šimtus negyvų ir padengtų oro uosto takų. Daugiau kaip 100 000 žmonių liko be pastogės, o tai padidino baimę šeštadienio vakarą Gomoje.

„Mes jau esame visiškai psichozėje“, – „The Associated Press“ sakė gyventoja Zacharie Paluku. „Visi bijo; žmonės bėga. Mes tikrai nežinome, ką daryti “.

Vyriausybė teigė, kad rengia evakuacijos planą, tačiau pranešimas buvo paskelbtas praėjus kelioms valandoms po to, kai dangus tapo ugningai raudonas, ir daugelis jau pabėgo pėsčiomis, tikėdamiesi kirsti Ruandos pasienio postą prie pat miesto. Kai žmonės paniškai bandė pabėgti, dygo automobilių ragai ir audė motociklų taksi.

Žinoma JT taikos palaikymo misija tviteryje parašė dramatišką vaizdą apie miestą, apšviestą ugnikalnio švytėjimo, sakydama, kad jis vykdo žvalgybinius skrydžius virš miesto, kuriame palaiko didelę bazę.

„Atrodo, kad lava nėra link Gomos miesto. Mes ir toliau budime “, – sakoma jame.

Vieni ieškojo prieglobsčio laivuose ant Kivu ežero, kiti pabėgo į Gomos kalną, aukščiausią tašką didmiesčio rajone. Dorcas Mbulayi paliko savo namus maždaug valandą po to, kai ugnikalnis pirmą kartą parodė išsiveržimo požymius.

„Mes valgėme, kai tėčio draugas paskambino jam telefonu ir liepė eiti ieškoti į lauką“, – sakė ponas Mbulayi, kuris paskutinį kartą, kai ugnikalnis išsiveržė, dar buvo vaikas. „Tėtis mums pasakė, kad ugnikalnis išsiveržia ir kad mes ketiname eiti į Gomos kalną pabėgti nuo ugnikalnio lavos.”

Ji taip pat kaltino valdžios institucijas „laiku neinformavusių apie galimą ugnikalnio išsiveržimą“.

Neatidėliotinų valdžios institucijų pranešimų ir prieštaringų paskyrų, sklindančių socialinėje žiniasklaidoje, nebuvimas tik dar labiau padidino chaoso jausmą Gomoje.

Gomos ugnikalnio observatorijos valdžia iš pradžių teigė, kad išsiveržė netoliese esantis Nyamulagiros ugnikalnis. Du ugnikalniai yra maždaug 8 mylių atstumu.

Vulkanologas Charlesas Balagizi teigė, kad observatorijos ataskaita buvo pagrįsta kryptimi, kuria, atrodo, tekėjo lava, kuri buvo Ruandos, o ne Gomos link.