Odos problemos vyresnio amžiaus žmonėms

Odos problemos vyresnio amžiaus žmonėms

Oda nuolat atsinaujina. Apatiniame odos sluoksnyje susidaro naujos ląstelės ir lėtai juda aukštyn. Kai jos pasiekia odos paviršių, šios ląstelės yra negyvos ir kasdien pašalinamos. Senstant šis ląstelių atsinaujinimo procesas sulėtėja. „Negyvųjų ląstelių“ sluoksnis ilgiau išlieka ant odos paviršiaus, todėl oda tampa blanki. Ši oda jaučiasi šiurkšti ir pleiskanojanti – su amžiumi mažėja atraminės struktūros ir elastingumas, todėl oda suglemba ir atsiranda raukšlių.

Pagyvenusių žmonių odos sutrikimai būna įvairių formų.

Išvaizdos ir tekstūros pokyčiai

Senatvinė purpura

Pagyvenusio žmogaus oda yra plonesnė ir lengvai suardoma. Kraujagyslės taip pat lengvai pažeidžiamos, todėl atsiranda mėlynių, vadinamų senatvine purpura (1 pav.). Senatvinė purpura dažniausiai pastebima ant dilbių. Jo buvimas nerodo vitaminų trūkumo ar kraujavimo sutrikimo. Po traumos oda gyja lėtai.

Senatvinė purpura yra odos liga, kuri dažniausiai atsiranda ant dilbių.

Kserozė/asteatotinė egzema

Oda išsausėja ir lengvai pleiskanoja, nes su amžiumi odoje mažėja riebalų kiekis. Sausa oda pradeda niežėti, o sausumo ir tempimo pojūčiai yra žinomi.

Sausos odos paviršius yra šiurkštus ir smulkiai pleiskanojantis arba pleiskanojantis. Jie matomi viršutinėje nugaros dalyje ir galūnėse, ypač blauzdose. Kartais vyresnio amžiaus žmonėms sausos odos vietose atsiranda asteatotinė egzema (2 pav.). Tai matomi kaip blogai atskirtos, žvynuotos, apvalios raudonos dėmės. Kartais atsiranda išskirtinių raudonų žvynuotų įtrūkimų netaisyklingo tinklinio rašto pavidalu, primenančių įtrūkusį porcelianą.

Odos problemos, tokios kaip asteatotinė egzema, atsiranda, kai su amžiumi odoje mažėja riebalų kiekis.

Odos infekcijos/infestacijos

Odos būklės, kurias sukelia bakterinė infekcija

Dėl sausos odos įtrūkimų / įtrūkimų bakterijos gali patekti į odą ir sukelti paviršinę infekciją.

Niežai (3 pav.) – erkės sukeltas infekcinis, labai niežtintis odos užkrėtimas. Infekcija dažnai plinta tarp pagyvenusių žmonių, gyvenančių perpildytose namuose. Kartais pluta ir pleiskanojimas gali apimti visą kūną (norveginis niežai).

Odos problemos, sukeliančios sausą odą, yra linkusios į bakterines infekcijas.

Grybelių infekcijos

Pagyvenę žmonės dažnai serga nagų ir odos, ypač pėdų, grybeline infekcija. Nagų grybelinė infekcija pasireiškia kaip pakitusi spalva ir sustorėję nagai. Pėdų grybelinė infekcija gali pasireikšti ne tik pleiskanojimu, bet ir paraudimu ir pūslėmis.

Pigmentiniai pokyčiai

Senatvinės strazdanos

Rudos dėmės, kurios atrodo kaip strazdanos (4 pav.), yra viena iš veido odos problemų vyresniame amžiuje. Kartais vadinamos „senatvinėmis strazdanomis“, jos yra didesnės ir netaisyklingesnės nei strazdanos. Jie yra odos pažeidimo dėl saulės spindulių rezultatas. Jei strazdanos tampa didesnės, storesnės arba atsiranda pluta, reikia kreiptis į gydytoją, kad patikrintų, ar nėra vėžio. Senatvines strazdanas galima lengvai pašalinti šaldant, elektrochirurginiu būdu ar naudojant tam tikras chemines medžiagas.

Senatvinės strazdanos yra odos problema, kuri yra didesnė ir netaisyklingesnė nei įprastos strazdanos.

Senyvo amžiaus žmonių odos pigmentinės ląstelės taip pat tampa ne tokios aktyvios, oda gali atrodyti blyški.

Pūslių susidarymo sutrikimai

Pūslių išsiveržimai

Vyresnio amžiaus žmonėms gali atsirasti pūslių sutrikimų dėl įvairių priežasčių. Dažnas pūslių susidarymo sutrikimas yra juostinė pūslelinė, dar žinoma kaip juostinė pūslelinė (5 pav.), atsinaujinanti vėjaraupių liga, kuria sergantis asmuo sirgo būdamas jaunas. Tai atrodo kaip pūslių juostelė vienoje galvos ar kūno pusėje arba vienoje galūnėje ir gali būti labai skausminga.

Dažna odos problema, sukelianti pūsles, yra juostinė pūslelinė.

Pūslinis pemfigoidas

Pūslių atsiradimo problemos taip pat gali atsirasti dėl imuninės sistemos sutrikimo. Dažna šios sutrikimų grupės būklė yra pūslinis pemfigoidas (6 pav.), kai individui atsiranda daug didelių pūslių, atsirandančių dėl raudonos arba normalios odos. Šiai būklei paprastai reikia stiprių vaistų, kurie slopintų pūsles.

Kartais reikia stiprių vaistų, kad būtų sumažintos odos problemos, tokios kaip pūslinis pemfigoidas.

Odos augimas

Pagyvenę žmonės taip pat gali būti linkę į odos išaugas. Gerybinių odos darinių gydyti nereikia, tačiau vėžį reikia anksti pašalinti, kad būtų išvengta plitimo į kitas kūno dalis. Jei abejojate, visada kreipkitės į gydytoją. Jūsų dermatologas gali patarti, ar jūsų odos išaugos gali būti gerybinės ar vėžinės.

Ne vėžiniai odos ataugai

Vyresnio amžiaus žmonėms gali išsivystyti daug įvairių tipų gerybinių odos ataugų. Tai yra seborėjinės keratozės (7 pav.), kurios yra šiurkščios, rusvai juodos dėmės; vyšnių angiomos (lygūs rausvi iškilimai); ir riebalinių liaukų hiperplazija (geltoni iškilimai, susidedantys iš riebalinių liaukų).

Kai kurios odos ligos gali būti vėžinės, todėl norint įsitikinti, geriau kreiptis į gydytoją.

7 pav. Seborėjinės keratozės

Vėžinis odos augimas

Senyvo amžiaus žmonėms, kurie anksčiau savo gyvenime buvo daug saulės spindulių, gali išsivystyti ikivėžinės odos ataugos, vadinamos saulės keratozėmis (8 pav.), ir odos vėžys, pvz., bazinių ląstelių karcinoma ir plokščiųjų ląstelių karcinoma.

Ilgas ir intensyvus buvimas saulėje gali sukelti odos problemų, kurios yra vėžinės.

Bazalinių ląstelių karcinomos ir plokščiųjų ląstelių karcinomos dažniausiai atsiranda ant veido ir yra viena iš rimtesnių veido odos problemų vyresniame amžiuje. Jie prasideda kaip maži iškilimai ir palaipsniui didėja, kol išopėja. Jie gali būti rožinės arba juodos spalvos. Kreipkitės į gydytoją, jei turite kokių nors padidėjusių odos išaugų arba negyjančių opų.

Dažniausias odos vėžio tipas vadinamas bazalioma (9 pav.), kuri atrodo kaip mažas blizgantis darinys su centrine opa arba depresija. Tai lėtai augantis vėžys.

Vyresnio amžiaus odos ligos, tokios kaip bazinių ląstelių karcinoma, yra lėtai augantis vėžys.

Kitas odos vėžio tipas yra plokščialąstelinė karcinoma (10 pav.). Jie atrodo kaip raudonos, žvynuotos dėmės arba rausvos ataugos. Kartais jie gali būti labai dideli ir pakelti.

Tam tikros odos ligos gali būti vėžinės.

Vėžiniai apgamai yra retesni, tačiau negydomi jie linkę greitai plisti. Jie atrodo kaip apgamai su netaisyklingais kraštais, netaisyklingomis spalvomis ir nelygiomis formomis.

Jei nesate tikri, ar išaugos yra odos vėžys, kreipkitės į gydytoją. Visos vėžio formos turi būti pašalintos.

Nepageidaujama vaisto reakcija

Kadangi pagyvenę žmonės dažniausiai vartoja kelis vaistus nuo įvairių medicininių problemų, jiems dažniau pasireiškia nepageidaujamos reakcijos į vaistus (11 pav.). Dažniausia nepageidaujama reakcija į vaistus pasireiškia odoje, kur ji gali pasireikšti kaip raudoni, niežtintys bėrimai ar pūslės. Tokius bėrimus reikia atpažinti anksti, kad būtų galima nutraukti pažeidžiančio vaisto vartojimą ir taip išvengti, kad vaisto daroma žala netaptų per rimta. Svarbu įrašyti išrašytus ar neskirtus vaistus, kuriuos vartojate. Pasikonsultavę su gydytoju, būtinai atsineškite visus vaistus.

Odos problemos taip pat gali atsirasti dėl alerginių reakcijų į vaistus.

11 pav. Nepageidaujama reakcija į vaistus

Stazinis dermatitas

Kai kuriems pagyvenusiems žmonėms bloga kraujotaka kojose, todėl aplink kulkšnis atsiranda bėrimų, vadinamų staziniu dermatitu (12 pav.). Negydoma tai gali sukelti odos opas.

Dėl odos ligų, tokių kaip stazinis dermatitas, oda išsausėja ir pleiskanoja.

12 pav. Stazinis dermatitas

Speciali odos priežiūra pagyvenusiems žmonėms

Vyresnio amžiaus žmonėms reikia specialios odos priežiūros, nes jų oda yra plona ir sausa, į ją gali patekti bakterijos. Reikia pasirūpinti, kad oda per daug neišsausėtų, todėl reikėtų vengti karštų vonių, taip pat dažnų maudynių/prausimų. Venkite muilo arba naudokite tik švelnų muilą. Jei oda sausa, po vonios reikia tepti drėkinamąsias priemones.

Prikaustyti prie lovos žmonės turi vengti ilgalaikio spaudimo ant kulkšnių, kulnų ir sėdmenų, nes per didelis spaudimas gali suplėšyti ploną odą ir sukelti pragulų.

Atsisiųskite „HealthHub“ programą iš „Google Play“ arba „Apple Store“, kad gautumėte daugiau patarimų apie sveikatą ir gerovę.