Kaip greitai sumažinti kraujospūdį namuose?

Nuolat aukštas kraujospūdis yra patologinė būklė, rodanti pavojingos ligos – hipertenzijos – vystymąsi. Hipertenzija yra labiausiai paplitusi liga pasaulyje. Laiku negydoma hipertenzija sukelia komplikacijas, pavyzdžiui, širdies ir kraujagyslių sistemos ligas, inkstų nepakankamumą ir regėjimo praradimą.

Aukšto kraujospūdžio, kaip širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnio, reikšmė didėja su amžiumi.

Normalios kraujospūdžio vertės
Kraujo judėjimas kraujotakos sistema – tai širdies ir kraujagyslių bendradarbiavimas.

Yra du kraujospūdžio rodikliai:

Sistolinis (viršutinis) slėgis susidaro miokardo susitraukimo metu, kai kraujas iš kairiojo skilvelio išstumiamas į kraujagyslę.
Diastolinis (žemesnis) slėgis palaikomas kraujagyslėse diastolės metu, kai širdis po susitraukimo atsipalaiduoja.
Kraujospūdis matuojamas gyvsidabrio milimetrais (mmHg). Taip yra todėl, kad pirmasis kraujospūdžio matuoklis buvo gyvsidabrinis, o rezultatas buvo nustatomas pagal gyvsidabrio stulpelio lygį. Tarptautinė kardiologų asociacija nustatė, kad kraujospūdis turi būti ne didesnis kaip 130/80 mm Hg.

Sveiko žmogaus kraujospūdis per dieną kinta dėl išorinių ir vidinių veiksnių: fizinio krūvio, stresinių situacijų. Tai normali prisitaikymo reakcija. Organizmas turi nervinio ir humoralinio reguliavimo mechanizmus, kurie, nustojus veikti provokuojantiems veiksniams, grąžina kraujospūdį į pradinį lygį.

Koks kraujospūdis laikomas aukštu?

Aukštą kraujospūdį sukeliantys veiksniai yra šie:

Jauname amžiuje: rūkymas, piktnaudžiavimas alkoholiu, narkotikų vartojimas, įgimtos inkstų anomalijos, vegetovaskulinė distonija, antinksčių patologija, hipofizė.
Nutukimas, endokrininės patologijos (cukrinis diabetas, hipertirozė), širdies ir kraujagyslių bei inkstų ligos, hormonų pusiausvyros sutrikimai menopauzės metu ir neuropsichiatrinė perkrova didina hipertenzijos išsivystymą su amžiumi.
Senatvėje išryškėja ateroskleroziniai kraujagyslių pokyčiai.
Arterinė hipertenzija diagnozuojama, kai sistolinis ir diastolinis kraujospūdis yra 140/90 mmHg arba didesnis.

Ilgalaikis sistolinio ir diastolinio spaudimo padidėjimas 5-10 mmHg padidina insulto atvejų skaičių 30-40 %, o infarktų – 25-30 %.

Būdai, kaip visam laikui sumažinti kraujospūdį
Pradinėse hipertenzijos stadijose pirmasis etapas yra paskirtas gydymas be vaistų, susijęs su paciento gyvenimo būdo pokyčiais:

Metimas rūkyti. Tabako rūkymas yra vienas iš pagrindinių hipertenzijos rizikos veiksnių. Viena cigaretė sukelia greitą kraujospūdžio padidėjimą ir širdies plakimą.
Kūno svorio normalizavimas. Daugybė tyrimų parodė, kad sumažėjus antsvoriui ar nutukimui, kraujospūdis stabilizuojasi.
Didesnis fizinis aktyvumas. Rekomenduojama reguliariai, bent 4 kartus per savaitę, 50-40 minučių, dinamiškai mankštintis lauke.
Sumažinti suvartojamos druskos kiekį iki 5 g per dieną.
Alkoholio vartojimo ribojimas.
Subalansuotos mitybos laikymasis.
Subalansuota mityba. Augalinio maisto ir neriebių pieno produktų dalies didinimas mityboje.
Nors hipertenzija padidėjusi tik šiek tiek, laikantis sveikos gyvensenos principų galima stabilizuoti normalų spaudimą, vartojant minimalų kiekį vaistų arba visai jų nevartojant.

Jei liga progresuoja, hipertenzija gydoma įvairių farmakologinių grupių vaistais, kad kraujospūdis sumažėtų iki normalaus.

Pirmoji pagalba namuose esant aukšto kraujospūdžio simptomams:

Būtina nuraminti pacientą, sudaryti sąlygas fiziniam ir emociniam poilsiui.
Į patalpą įleiskite šviežio oro.
Kvėpavimo pratimai padeda greitai sumažinti spaudimą: giliai įkvėpkite, sulaikykite kvėpavimą 10 sekundžių, triukšmingai iškvėpkite pro burną, tada 2 minutes trumpai įkvėpkite ir iškvėpkite pro burną.
Duokite pacientui gerti Corvalol: 30 lašų, ištirpintų 100 ml vandens.
Jei priepuoliai kartojasi, kreipkitės į gydytoją ir išsiaiškinkite aukšto kraujospūdžio priežastį.