Raudonukė, taip pat žinoma kaip vokiški tymai, yra labai užkrečiama, bet dažniausiai nesunki virusinė infekcija, kuria dažniausiai serga vaikai. Tačiau nėščioms moterims tai gali būti rimta, nes tai gali sukelti rimtų jos negimusio vaiko defektų.

Raudonukė yra raudonukės viruso sukelta liga, kuri plinta oru arba artimo kontakto metu. Tai nėra ta pati liga kaip tymai, nors jie gali atrodyti panašūs.

Vaikams gali pasireikšti nedaug simptomų, tačiau suaugusiems raudonukės simptomai gali būti karščiavimas, galvos skausmas, negalavimas, sloga ir akių uždegimas, kurie trunka nuo vienos iki penkių dienų iki bėrimo atsiradimo. Žmogus gali perduoti ligą likus savaitei iki bėrimo pradžios iki savaitės po to, kai bėrimas išnyksta. Visą gyvenimą trunkantis imunitetas nuo ligos po infekcijos.

Raudonukė nėštumo metu

Liga gali būti rimta, nes ji gali sukelti defektų besivystančiam vaisiui, jei motina užsikrėtė ankstyvuoju nėštumo laikotarpiu. Net 10–15 procentų moterų vaisingo amžiaus yra jautrios infekcijai. Įgimtas raudonukės sindromas pasireiškia mažiausiai 25 procentams kūdikių, gimusių moterų, kurios pirmąjį nėštumo trimestrą susirgo raudonuke. Defektai yra reti, jei infekcija atsiranda po 20 nėštumo savaitės.

Užkrėstam vaisiui gali atsirasti vienas ar daugiau defektų, įskaitant kurtumą, kataraktą, mikrocefaliją, protinį atsilikimą, įgimtus širdies ir kitus defektus. Gali įvykti persileidimas arba negyvas gimimas. Svarbu paskiepyti vaiką, nes imunizacija yra geriausia apsauga nuo raudonukės. Moterys, kurios nesirgo raudonuke, turi būti paskiepytos nuo jos, kad būtų išvengta infekcijos nėštumo metu.

Priežastys ir rizikos veiksniai

Rizikos veiksniai yra imunizacijos trūkumas ir aktyvus raudonukės atvejis.

Raudonukės požymiai ir simptomai

Vaikas, sergantis raudonuke, negali atrodyti ar nesielgti sergantis, tačiau simptomai gali būti tokie:

Žemo laipsnio karščiavimas ir patinusios liaukos už ausų ir nugaroje bei kaklo šonuose

Apetito praradimas, dirglumas, susidomėjimo asmens priežiūra praradimas

Bėrimas, kuris atsiranda tik maždaug pusėje atvejų. Raudonukės bėrimas prasideda ant veido ir liemens, plinta į rankas ir kojas, trunka nuo trijų iki penkių dienų

Komplikacijos

Raudonukės komplikacijos, tokios kaip sąnarių skausmas ir artritas (dažniau suaugusioms moterims), yra retos.

Jei esate nėščia ir susirgote raudonuke, nedelsdami kreipkitės į gydytoją. Įgimtų defektų rizika yra didesnė, kuo anksčiau buvo paveikta nėštumo metu. Kai kuriais atvejais gydytojas gali patarti apsvarstyti terapinį nėštumo nutraukimą.

Raudonukės gydymas namuose

Medicininis gydymas nėra būtinas. Tylėkite savo vaiką, ypač jei jis karščiuoja, nors nebūtina, kad vaikas gulėtų lovoje. Vaikai turi būti laikomi namuose, kol matomi bėrimai, ir savaitę po to.

Vėsus kempinėlis padės sumažinti karščiavimą ir diskomfortą dėl bėrimo. Taip pat gali padėti skausmą malšinantis acetaminofenas.

Prevencija

Singapūre vaikams rekomenduojamos dvi MMR (tymų, kiaulytės ir raudonukės) vakcinos dozės. MMR vakcina dabar skiepijama 15–18 mėnesių amžiaus. Jei namų ūkio narė yra nėščia ir kyla abejonių, kad ji neturi imuniteto, gydytojas rekomenduos atidėti jūsų vaikų imunizaciją, kad būsima motina nesusidurtų su gyvu, nors ir susilpnėjusiu, vakcinoje esančiu virusu.

Bent tris mėnesius prieš bandant pastoti moteriai turėtų būti atliktas kraujo tyrimas, siekiant išsiaiškinti, ar nėra raudonukės antikūnų; jei ne, ji turi būti paskiepyta arba pakartotinai imunizuota.

Spustelėkite čia, jei norite gauti daugiau informacijos apie ligas, kurių galima išvengti skiepais, galimas subsidijas ir dažniausiai užduodamus klausimus.

Apsilankykite „Parent Hub“, kur rasite daugiau naudingų patarimų ir vadovų, kad jūsų vaikas būtų sveikas.

Skaitykite toliau: