Kas yra proningas ir kaip tai padeda pacientams, sergantiems COVID-19?

SARS-CoV-2 virusas sukelia pneumoniją, kuri nustatoma pagal karščiavimą, dusulį, ūminius kvėpavimo takų simptomus ir pavadinta COVID-19. Ši liga paūmėja daugeliui pacientų ir sukelia plaučių edemą, daugelio organų nepakankamumą ir ūminį kvėpavimo distreso sindromą (ARDS).

Pranešama, kad ARDS paplitimas tarp COVID-19 pacientų siekia iki 17%. Tarp įdiegtų gydymo metodų, skirtų ARDS pacientams gydyti, gulima padėtis gali būti naudojama kaip adjuvantinė terapija gerinant šių pacientų ventiliaciją.

Kas yra lenkimas?

Gulėjimas veidu žemyn yra žinomas kaip pasilenkimas, tai yra mediciniškai priimta padėtis, siekiant pagerinti deguonies tiekimą. Tai ypač naudinga COVID-19 sergantiems pacientams, kuriems reikia ventiliatoriaus arba jo nereikia. Jei paciento deguonies lygis nukrenta žemiau 94% (matuojant namuose oksimetru), pacientas gali gulėti ant pilvo; ši padėtis pagerina ventiliaciją ir leidžia patogiai kvėpuoti

Ši padėtis leidžia geriau išplėsti nugaros (nugaros) plaučių sritis, pagerinti kūno judėjimą ir geriau pašalinti išskyras, o tai galiausiai gali paskatinti deguonies tiekimą (kvėpavimą).

Įrodyta, kad guli padėtis pagerina deguonies tiekimą dešimtmečius. Tačiau per pastaruosius kelis mėnesius nuo koronaviruso (COVID-19) pandemijos pradžios buvo priimtas budrumas, neintubuoti pacientai. Siekiant įveikti ventiliatorių trūkumą, sumažinti didžiulę intensyviosios terapijos lovų naštą pandemijos eroje, taip pat invazinė ventiliacija buvo susijusi su prastais rezultatais, pabudusių, spontaniškai kvėpuojančių pacientų polinkis įgavo pagreitį.

Kadangi tai yra intervencija su minimalia rizika ir reikalaujanti minimalios pagalbos, dabar tai yra visame pasaulyje pripažinta terapija, skirta pagerinti COVID-19 pacientų, sergančių ūminiu hipokseminiu kvėpavimo nepakankamumu, aprūpinimą deguonimi. Taigi peržiūrėjome literatūrą apie neintubuotų pacientų pabudimą ir apibūdinome saugų protokolą, kaip tai daryti.

Nulenkimo reikšmė

Fizinė padėtis turi įtakos oro pasiskirstymui ir tūriui plaučiuose ir gali turėti tiesioginės įtakos plaučių išsiplėtimui, kad kraujyje būtų galima keistis deguonimi ir anglies dioksidu.

Per pastaruosius kelerius metus gulimos padėties nustatymas vis dažniau naudojamas gydant pacientus, sergančius ūminiu respiracinio distreso sindromu (ARDS), ir dabar tai laikomas paprastu ir saugiu metodu, kaip pagerinti deguonies tiekimą. Tai mediciniškai priimtas procesas, kurio metu pacientas tiksliais, saugiais judesiais paverčiamas nuo nugaros ant pilvo, kad žmogus gulėtų veidu žemyn, kad pagerėtų kvėpavimas.

Nulenkimas reikalingas tik tada, kai pacientui sunku kvėpuoti ir SpO2 sumažėja žemiau 94%. Atliekant izoliaciją namuose, svarbu reguliariai stebėti SpO2, taip pat kitus požymius, tokius kaip temperatūra, kraujospūdis ir cukraus kiekis kraujyje. Praleidus hipoksiją (sumažėjusią deguonies cirkuliaciją), gali pablogėti komplikacijos.

Todėl būtina pasitarti su gydytoju, kaip efektyviai praktikuoti lenkimą namuose.

Fiziologinis pasvirimo poveikis

Gulint plaučius suspaudžia širdis ir pilvo organai. Dujų mainai, anglies dioksido keitimo į deguonį procesas, sumažėja sukritusių plaučių vietose, todėl sumažėja deguonies lygis. Gulint, plaučių suspaudimas mažiau pagerina plaučių funkciją.

Kūnas turi mechanizmus, reguliuojančius kraujo tekėjimą į skirtingas plaučių dalis. Dėl gulimos padėties kraujo ir oro srautas perskirstomas tolygiau, sumažėja šis disbalansas ir pagerėja dujų mainai.

Pagerėjus plaučių funkcijai gulimoje padėtyje, norint pasiekti tinkamą deguonies lygį, reikia mažiau ventiliatoriaus palaikymo. Tai gali sumažinti ventiliatoriaus sukelto plaučių pažeidimo riziką, atsirandančią dėl per didelio tam tikrų plaučių dalių pripūtimo ir per didelio tempimo.

Kai kuriems pacientams guli padėtis gali pagerinti širdies veiklą. Gulint, kraujas grįžta į dešinėje širdies pusėje esančias kameras ir sumažėja plaučių kraujagyslių susiaurėjimas. Tai gali padėti širdies siurbimui geriau, todėl deguonies tiekimas į organizmą yra geresnis.

Kadangi burna ir nosis gulimoje padėtyje yra nukreiptos žemyn, dėl ligos atsiradusios išskyros plaučiuose gali geriau nutekėti.

Kaip tai padeda pacientams, sergantiems COVID-19?

Pacientams, kenčiantiems nuo lengvo kvėpavimo sutrikimo, kuriems nereikia ventiliatoriaus, arba tiems, kurie gali progresuoti iki sunkaus kvėpavimo sutrikimo, pagerėja deguonies tiekimas po nusileidimo.

Šiuo metu nėra pakankamai įrodymų, patvirtinančių, kad palinkimas palengvina pacientus, kuriems reikia ventiliatorių. „Tačiau galime pastebėti, kad deguonies tiekimas laikinai pagerėjo. Štai kodėl pandemijos COVID-19 pandemijos metu nerimas tapo priežiūros plano dalimi.

Kai kurie tyrėjai pranešė apie gulimos padėties taikymą spontaniškai kvėpuojantiems, neintubuotiems pacientams, gydomiems standartine deguonies terapija, nuolatiniu teigiamu kvėpavimo takų slėgiu (CPAP) arba neinvazine ventiliacija. Esant tokiai situacijai, gulimos padėtis pagerina deguonies tiekimą ir gali sumažėti. kvėpavimo pastangos, kurios gali būti ypač naudingos pacientams, kuriems yra padidėjusi savęs sukelto plaučių pažeidimo rizika.

Todėl ši padėtis gali atidėti trachėjos intubaciją ir jai būdingą riziką (tiek susijusią su pačia procedūra, tiek su vėlesnėmis superinfekcijomis) arba jos išvengti. Sumažėjęs intubacijos poreikis ir vėlesnis priėmimas į ICU taip pat gali būti naudingas esant ribotiems ištekliams. Tuo pačiu metu ši procedūra gali kelti tam tikrą riziką, susijusią su padėties pasikeitimu (pvz., vėmimu, tromboembolija) arba uždelsta intubacija.

Kam reikalingas savarankiškas ar budrus nusiteikimas? Kada turėtum tai padaryti?

Intubuotiems pacientams atliekami lenkimo metodai. Neseniai COVID-19 užsikrėtusiems pacientams siūloma savarankiškai nusiteikti arba pabusti, siekiant pagerinti deguonies tiekimą.

Pastaba: Savarankiškas nusiteikimas yra geras būdas padidinti deguonies kiekį kritiniais momentais, kai gali būti neįmanoma gauti medicininės pagalbos arba valdyti simptomus namuose. Tačiau atminkite, kad tai tik vienas iš būdų, garantuojančių laikiną pagalbą, o ne tinkama alternatyva stacionarinei priežiūrai ar deguonies palaikymui.

Ne visiems pacientams, kurių koronaviruso testas yra teigiamas ir kuriems atliekama priežiūra namuose, reikia pagalbos. Tačiau tiems, kurie gali susidurti su deguonies stygiumi arba laukiantiems medikų pagalbos, tiesiog atsigulę ant pilvo gali labai padėti.

Nusileidimas turėtų būti ypač išbandytas, kai deguonies lygis pradeda kristi žemiau 94% ir toliau svyruoja per dieną, jei sunku rasti išorinės paramos.

Norint miegoti gulimoje padėtyje, reikia turėti daug pagalvių ir nuolat keisti padėtį kas pusvalandį.

Nubudimo polinkio indikacijos

Visiems pacientams, kurių SpO2 <94% ir RR >22/min., reikia įspėti anksti pabusti.

Nors pabudimo nauda sergant lengva COVID-19 liga nebuvo ištirta, strategija vis tiek skatinama. Pacientai, gaunantys deguonies papildų per nosies dantukus, deguonies kaukę, NRBM, HFNC ir NIV, gali būti saugiai linkę savarankiškai, atsižvelgiant į jų toleranciją ir komfortą.

Įtraukimo kriterijai: (turi atitikti visus kriterijus)

 • Patvirtinta COVID-19 liga ir didelės rizikos PUI
 • Hipoksemija, kuriai reikia didelio srauto nosies kaniulės
 • Didėjantis didelio srauto nosies kaniulės poreikis
 • Geba suprasti savo situaciją ir bendrauti bei bendradarbiauti atliekant procedūrą
 • Galimybė savarankiškai pakeisti padėtį

Kaip padaryti Awake Proning?

 • Su savo gydytoju arba slaugytoja sužinokite apie procedūrą ir jos naudą
 • stenkitės išlaikyti poziciją nuo 30 minučių iki 2 valandų.
 • Jei pacientas negali visiškai pasilenkti, gali būti išbandytos alternatyvios šoninės ir pusiau gulimos padėties.

Kaip kvėpuoti pasilenkus?

Galima gulėti iki 16 valandų per dieną, keliais ciklais, atsižvelgiant į paciento komfortą ir galimybes. Pagalvės gali būti šiek tiek pakoreguotos, kad būtų pakeistos slėgio zonos ir būtų patogu. Stebėkite bet kokias spaudimo žaizdas ar sužalojimus, ypač aplink kaulinę vietą. Jei tai daroma padedant globėjui:

Padėkite vieną pagalvę žemiau kaklo

Padėkite vieną pagalvę žemiau kaklo

Padėkite vieną ar dvi pagalves žemiau krūtinės per viršutinę šlaunų dalį

Padėkite vieną ar dvi pagalves žemiau krūtinės per viršutinę šlaunų dalį

Po blauzdomis padėkite dvi pagalves

Po blauzdomis padėkite dvi pagalves

Savarankiškai nusiteikimui:

 • Jums reikės 4-5 pagalvių
 • Reguliarus gulimos padėties keitimas
 • Geriausia kiekvienoje padėtyje praleisti ne ilgiau nei 30 minučių, po 30 minučių atsigulkite ant abiejų pusių, tada atsisėskite prieš grįždami į pasilenkimą.

Anot Nacionalinės nelaimių valdymo tarnybos (NDMA), teisingas būdas pasiekti kalimo naudą.

 1. Jei pacientas palaiko deguonį, pasukite galvą į kairę/dešinę pusę ir tęskite O2 palaikymą.
 1. Padėkite pagalves po galva,…