Prisitaikymo sutrikimas yra reakcija į stresą ir gali išlikti ilgiau nei kelis mėnesius po stresą sukeliančio įvykio.

Daugumai žmonių kartais sunku susidoroti su stresu ir keistis, tačiau prisitaikymo sutrikimas reiškia didelį kančią, kuri išlieka ilgiau nei kelis mėnesius po stresą sukeliančio įvykio. Ši reakcija į stresą gali trukdyti atlikti kasdienes užduotis, tokias kaip mokymasis ir darbas, apskritai mėgautis gyvenimu.

Prisitaikymo sutrikimo simptomai

Pagrindiniai vaikų ir jaunuolių prisitaikymo sutrikimo simptomai gali būti emociniai ar elgesio, arba abiejų derinys, įskaitant:

 • Liūdesio, beviltiškumo, nerimo, nervingumo, baimės, dirglumo ar pykčio jausmai
 • Nepaaiškinami kūno skausmai, nepakankamas miegas arba prastas apetitas
 • Prisirišimas prie pagrindinių prisirišimų (atsiskyrimo baimė)
 • Atsitraukimas nuo šeimos ir draugų
 • Problemos mokykloje ar su mokykliniais darbais
 • Pravaikštas, muštynės ar kitoks elgesys ar neapgalvotas elgesys
 • Save žalojantis elgesys
 • Mintys apie savižudybę arba bandymai nusižudyti

Nors jie gali būti tokie pat varginantys ar trikdantys kaip depresijos, nerimo ar elgesio sutrikimo simptomai, prisitaikymo sutrikimo simptomai paprastai nėra tokie sunkūs.

Kas sukelia prisitaikymo sutrikimą?

Pagrindinė prisitaikymo sutrikimo priežastis yra neseniai įvykęs įtemptas gyvenimo įvykis, tačiau individualios streso reakcijos labai skiriasi.

Įvykis, kuris vienam žmogui atrodo didžiulis, kitam gali atrodyti nereikšmingas. Vaikų ir jaunuolių temperamentas, įveikos įgūdžiai, ankstesnė patirtis, dabartinis raidos etapas ir socialinės paramos sistemos prisideda prie jų gebėjimo valdyti stresą arba reaguoti į stresą.

Streso šaltiniai taip pat skiriasi trukme, intensyvumu ir dydžiu.

Dažni vaikų ar paauglių streso šaltiniai

Įprasti vaikų ar paauglių streso šaltiniai yra šie:

 • Draugystės ar romantiškų santykių nutrūkimas
 • Ankstyva brendimo pradžia
 • Patekimas į avariją
 • Diagnozuota medicininė liga
 • Tėvų išsiskyrimas ar skyrybos, šeimos nario netektis arba šeimos konfliktas
 • Persikėlimas į naujus namus, bendruomenę ar šalį
 • Įtempta mokyklos patirtis, pvz., patyčios, dideli egzaminai ar mokyklos keitimas

Kaip valdote prisitaikymo sutrikimą?

Ne visada gali prireikti specialaus gydytojo gydymo. Su šeimos ir draugų ar patarėjo pagalba simptomai gali išnykti per kelis mėnesius. Jei simptomai yra ypač varginantys ir sekinantys, gali būti naudingas vienas arba jų derinys:

1. Psichologinė intervencija

Šios terapijos gali padėti jūsų vaikui geriau suprasti, kas yra prisitaikymo sutrikimas, ir išmokti valdyti simptomus. Vienas dažniausiai naudojamas psichoterapijos tipas yra padėti jūsų vaikui atpažinti ir iššūkį nenaudingoms mintims ir įsitikinimams, kurie prisideda prie jo ar jos savijautos. Jūsų vaikas taip pat išmoks įveikimo, problemų sprendimo ir pykčio ar streso valdymo įgūdžių.

2. Šeimos intervencija

Taip pat gali būti naudinga tėvams ar kitiems šeimos nariams gauti terapiją, skirtą spręsti tėvų ar šeimos problemas, kurios gali turėti įtakos vaiko gebėjimui susidoroti su savo aplinkybėmis.

3. Vaistų vartojimas

Paprastai gydytojai neskiria vaistų vaikams ar paaugliams, turintiems prisitaikymo sutrikimų. Tačiau kai kuriais atvejais tam tikri vaistai gali būti paskirti per trumpą laiką. Pasitarkite su savo vaiko gydytoju, jei turite klausimų ar nerimaujate dėl vaistų.

Taip pat galite padėti savo vaikui būdami kantrūs, supratingi ir palaikantys. Skatinkite ir įsijauskite į jo ar jos iššūkius. Švęskite visas mažas sėkmes ir būkite pozityvūs. Jei streso šaltinis yra susijęs su mokykla, galite pasikalbėti su savo vaiko mokytojais ar mokyklos konsultantais.

Apsilankykite „Parent Hub“, kur rasite daugiau naudingų patarimų ir vadovų, kad jūsų vaikas būtų sveikas.

Atsisiųskite „Healthhub“ programą iš „Google Play“ arba „Apple Store“, kad gautumėte daugiau patarimų apie sveikatą ir gerovę.