Padarykite sveikesnį pasirinkimą šiandien!

​Jei esate pirkėjas, ieškantis sveikesnio maisto pasirinkimo, viskas, ką jums reikia padaryti, tai atkreipti dėmesį į sveikesnio pasirinkimo simbolį (HCS). Šiandien daugiau nei 4000 skirtingų maisto produktų, apimančių daugiau nei 100 maisto kategorijų, tokių kaip pusryčių patiekalai, padažai, gėrimai, užkandžiai ir dribsniai pusryčiams, atitinka HCS reikalavimus.

Atkreipkite dėmesį į sveikesnio pasirinkimo simbolį

Sveikesnio pasirinkimo simbolio (HCS) naudojimas norint nukreipti jūsų bakalėjos pirkimą yra vienas iš būdų įtraukti sveikesnius produktus į savo mitybą. Produktuose su simboliu paprastai yra mažiau sočiųjų riebalų, natrio, cukraus ir daugiau maistinių skaidulų, kalcio ir nesmulkintų grūdų, palyginti su panašiais tos pačios maisto kategorijos produktais. Kad maistingumo ženklinimas būtų išsamesnis, kiekviename HCS yra etiketė, kurioje pagrindinis dėmesys skiriamas produkto maistiniams aspektams, kad žinotumėte, pagal kokius kriterijus produktas buvo apdovanotas.

Sveikesnio pasirinkimo simbolis (HCS) suteikiamas maisto produktams, atitinkantiems HPB HCS mitybos kriterijus. Šie kriterijai skiriasi priklausomai nuo maisto kategorijų, yra pagrįsti išsamiais moksliniais tyrimais, rinkos tyrimais ir, jei įmanoma, lyginami su kitomis šalimis, įgyvendinančiomis panašias gaires. Pagal kiekvieną kriterijų HPB taip pat įtraukia pagrindinius gamintojus, kad įvertintų techninį šių gairių įgyvendinamumą.

HCS gaires galite peržiūrėti čia, o HCS produktų sąrašą – čia.

Ką reiškia šie sveikesnio pasirinkimo simboliai (HCS)?

Iš viso yra 41 skirtinga HCS etiketė. Kiekvienas produktas turi HCS su viena ar keliomis produktui tinkančiomis etiketėmis, jei bus laikomasi mitybos rekomendacijų. Štai keletas skirtingų HCS variantų, su kuriais galite susidurti, pavyzdžiai.

Didesnis pilno grūdo grūduose


Produktuose, kuriuose yra HCS su šia etikete, yra mažiausiai 20 % daugiau nesmulkintų grūdų, palyginti su panašiais tos pačios maisto kategorijos produktais.

Privalumai iš pilno grūdo viršija skaidulų kiekį. Smulkinti grūdai taip pat yra svarbūs antioksidantų, tokių kaip vitaminas E, selenas ir fitochemikalai, šaltiniai. Šie maisto komponentai veikia kartu, kad sumažintų riziką širdies ligadiabetas ir tam tikros vėžio formos. Nesmulkinti grūdai taip pat gali turėti įtakos svorio valdymui.

Maisto produktų, kuriuose yra HCS su šia etikete, pavyzdžiai yra rudieji (arba nepoliruoti) ryžiai, rudieji ryžių vermišeliai (bičių medeliai), pilno grūdo pusryčių dribsniai, viso grūdo duona, viso grūdo makaronai ir viso grūdo grūdų gėrimai.

Didesnis kalcio kiekis


Produktuose, kuriuose yra HCS su šia etikete, yra mažiausiai 25 % daugiau kalcio, palyginti su panašiais tos pačios maisto kategorijos produktais.

Kalcis padeda palaikyti stiprių kaulų ir dantų vystymąsi. Sveika mityba, turinti pakankamai kalcio ir vitamino D, reguliariai mankštinantis padeda stiprinti kaulus ir gali sumažinti osteoporozės riziką.

Maisto produktų, kuriuose yra HCS su šia etikete, pavyzdžiai yra kalciu praturtinti sojos produktai, pienas ir pieno produktai.

Mažesnis cukraus kiekis

Produktuose su HCS su šia etikete yra mažiausiai 25 % mažiau cukraus, palyginti su panašiais tos pačios maisto kategorijos produktais.

Mūsų cukraus suvartojimas turėtų sudaryti ne daugiau kaip 10 procentų mūsų dienos energijos. Daugumai suaugusiųjų tai yra apie 10 arbatinių šaukštelių cukraus (remiantis 2000 kalorijų per dieną). Jei esate pakankamai ryžtingas, tolesnis cukraus sumažinimas iki 5 arbatinių šaukštelių (25 g) per dieną gali turėti papildomos naudos sveikatai.

Maisto produktų, kuriuose yra HCS su šia žyma, pavyzdžiai yra saldinti gėrimai, tokie kaip azijietiški gėrimai, gazuoti gėrimai, kultivuoti pieno produktai, sulčių gėrimai ir saldūs užkandžiai, pvz., šokoladiniai konditerijos gaminiai.

Be Pridėtinio cukraus


Produktuose, kuriuose yra HCS su šia etikete, nėra pridėto cukraus. Tai reiškia, kad gaminio apdorojimo metu nebuvo pridėta jokių papildomų laisvųjų cukrų ar ingredientų, kuriuose yra laisvo cukraus.

Pridėtas cukrus į maistą suteikia tuščių kalorijų, turinčių mažą maistinę vertę. Per didelis maisto produktų, kurių sudėtyje yra daug pridėtinio cukraus, vartojimas gali labai prisidėti prie energijos suvartojimo. Perteklinis energijos suvartojimas, jei nenaudojamas fiziniam aktyvumui, gali sukelti svorio padidėjimą ir nutukimą. Nutukimas yra diabeto, koronarinės širdies ligos, insulto ir aukšto kraujospūdžio rizikos veiksnys.

Maisto produktų, kuriuose yra HCS su šia etikete, pavyzdžiai yra gėrimai, tokie kaip vaisių sultys, kava ir arbata, taip pat vaisių užtepai ir džiovinti vaisiai.

Be cukraus


Produktuose, kuriuose yra HCS su šia etikete, cukraus yra mažiau nei 0,5 g 100 g arba 100 ml produkto.

Mūsų cukraus suvartojimas neturėtų viršyti 10 procentų mūsų dienos energijos suvartojimo. Daugumai suaugusiųjų tai yra apie 10 arbatinių šaukštelių cukraus (remiantis 2000 kalorijų per dieną). Vienas iš būdų sumažinti suvartojamo cukraus kiekį yra rinktis gėrimus be cukraus.

Maisto produktų, kuriuose yra HCS su šia žyma, pavyzdžiai yra gėrimai, tokie kaip negazuoti gėrimai, azijietiški gėrimai, izotoniniai gėrimai, gazuoti gėrimai ir vanduo.

Mažiau natrio


Produktuose, kuriuose yra HCS su šia etikete, yra mažiausiai 25 % mažiau natrio, palyginti su panašiais tos pačios maisto kategorijos produktais.

Per didelis natrio vartojimas padidina kraujospūdį, kuris yra pagrindinis insulto ir inkstų ligų rizikos veiksnys. Įrodymai rodo, kad natrio suvartojimas mažiau nei 2000 mg per dieną yra naudingas mažinant kraujospūdį. Kad sveikata būtų geresnė, laikykitės ne daugiau kaip 2000 mg natrio arba maždaug mažiau nei 1 arbatinį šaukštelį (5 g) druskos per dieną.

Maisto produktų, kuriuose yra HCS su šia etikete, pavyzdžiai yra padažai, receptiniai mišiniai, konservuota ir perdirbta mėsa, perdirbtas jūros gėrybių maistas ir paruošti valgyti ankštiniai augalai, riešutai ir sėklos.

Nepridėta natrio


Produktuose, kuriuose yra HCS su šia etikete, į produktą nėra pridėta papildomo natrio.

Vienas iš būdų vartoti mažiau natrio yra rinktis produktus, į kuriuos nepridėta natrio. Valgant per daug natrio, gali padidėti kraujospūdis, kuris yra insulto ir inkstų ligų rizikos veiksnys. Kad sveikata būtų geresnė, laikykitės ne daugiau kaip 2000 mg natrio arba maždaug mažiau nei 1 arbatinį šaukštelį (5 g) druskos per dieną.

Maisto produktų, kuriuose yra HCS su šia etikete, pavyzdžiai yra šviežios / šaldytos jūros gėrybės, šaldytos / atšaldytos daržovės, žolelės ir prieskoniai.

Mažiau sočiųjų riebalų


Produktuose su šiuo HCS su šia etikete yra bent 25 % mažiau sočiųjų riebalų, palyginti su panašiais tos pačios maisto kategorijos produktais.

Sotieji riebalai linkęs didinti bendro cholesterolio ir mažo tankio lipoproteinų (MTL) kiekį kraujyje. Didelis MTL kiekis padidina koronarinės širdies ligos ir insulto riziką.

Maisto produktų, kuriuose yra HCS su šia etikete, pavyzdys yra pieno produktai, maistiniai aliejai ir pusgaminiai.

Be transriebalų


Produktuose, kuriuose yra HCS su šia etikete, transriebalų nėra arba jie yra nereikšmingi, ty mažiau nei 0,5 g 100 g produkto.

Trans-riebalų kaip ir sotieji riebalai, padidina širdies ligų riziką. Tai ne tik padidina MTL lygį, bet ir mažina gerojo cholesterolio (didelio tankio lipoproteinų) kiekį kraujyje.

Maisto produktų, kuriuose yra HCS su šia etikete, pavyzdžiai yra margarinai / riebalų užtepai, maistiniai aliejai, sausainiai ir krekeriai, duona ir bandelės.

Žemas glikemijos indeksas

Produktai, turintys HCS su šia etikete, yra žemo glikemijos indekso.

Glikemijos indeksas (GI) naudoja skalę nuo 1 iki 100, kad įvertintų angliavandenių turintį maistą pagal tai, kaip greitai ir kiek jie padidina cukraus kiekį kraujyje po valgio. Vartojant per daug maisto produktų, turinčių aukštą GI, pasikartojantys gliukozės kiekio kraujyje šuoliai. Tyrimai rodo, kad tai gali padidinti 2 tipo diabeto, širdies ligų, nutukimo ir storosios žarnos vėžio riziką.

Maisto produktų, kurių glikemijos indeksas yra žemas, GI vertė yra mažesnė arba lygi 55, todėl gliukozės kiekis kraujyje didėja laipsniškai. Vartoja žemesnio GI maisto produktai padeda kontroliuoti gliukozės kiekį kraujyje ir padeda numesti svorio.

Maisto produktų, kuriuose yra HCS su šia etikete, pavyzdžiai yra grūdų gėrimai, duona ir pusgaminiai.

Kasdien suvalgykite 2+2 porcijas vaisių ir daržovių

Produktai, kuriuose yra HCS su šia etikete, yra švieži vaisiai ir daržovės.

Vaisiai ir daržovės natūraliai turi mažai riebalų, kalorijų ir natrio bei gali pasigirti daugybe būtinų vitaminų ir mineralų. Sveikatos stiprinimo taryba ragina kiekvieną dieną suvalgyti 2 porcijas vaisių ir 2 porcijas daržovių.

Mažiau nei 100 kalorijų

Produktai, kuriuose yra HCS su šia etikete, yra traškučiai / traškučiai, kurių kiekviena atskirai supakuota porcija yra mažesnė arba lygi 100 kalorijų.

Ieškokite traškučių / traškučių su šia etikete, kad lengvai atpažintumėte užkandžius, kurių porcijos yra mažesnės arba lygios…