Elektros energija į žmogaus gyvenimą pradėjo skverbtis tik XIX a. antroje pusėje ir gana trumpą laiką (mažiau nei 200 metų) ji „nustūmė” visus savo konkurentus į antrąjį, trečiąjį ir kitus planus. Be elektros dabartinės žmonijos civilizacijos egzistavimas tiesiog neįsivaizduojamas. Viskas, kas anksčiau buvo daroma rankomis, dabar patikėta labai protingiems prietaisams, varomiems elektra. Kol mes miegame, jie skalbia, plauna indus, šildo vandenį, saugo mus ir atlieka kitas svarbias funkcijas. Energijos kiekis mūsų namuose kasmet didėja. Nuo 1950 m. energijos gamyba pasaulyje išaugo daugiau nei 25 kartus ir ši tendencija išliks.

Kuo žavi elektros energija? Kokių privalumų jis turi?

Pirmasis privalumas yra tas, kad energiją lengva transportuoti, nereikia tiesti vamzdynų angliavandeniliams pumpuoti, užtenka nutiesti pigesnes elektros linijas.
Antrasis privalumas yra tas, kad elektrą labai lengva valdyti.
Trečiasis privalumas yra tas, kad elektrą galima lengvai paversti bet kokia energija: šviesos, mechanine, šilumos.
Pagrindinis elektros energijos trūkumas yra tas, kad ji yra brangi, nes 67 proc. jos pagaminama elektrinėse deginant angliavandenilius, tik 19 proc. – hidroelektrinėse ir vos 14 proc. – atominėse elektrinėse. Štai kodėl elektra šildymui naudojama labai mažai – daug pigiau deginti angliavandenilius dujiniuose ir kietojo kuro katiluose.

Kas yra kabelis ir kas yra laidas?

Vidutiniam neprofesionalui, kuriam dažniausiai priklausome ir mes, nėra jokio skirtumo tarp kabelio ir laido. Tačiau, kai kalbama apie laidus, reikia išsamiau susipažinti su šia problema.

Laidas – tai daugiagyslis arba viengyslis laidininkas, kuris gali būti izoliuotas arba ne (pvz., elektros linijoje). Laidai daugiausia skirti tiesti patalpose. Viena iš laidų rūšių yra laidai, kurie visada sudaryti iš daugiasiūlių laidų, todėl yra labai lankstūs. Laidai naudojami įvairiems buitiniams prietaisams jungti ir ilgintuvams gaminti.
Kabelis – tai izoliuotų laidų sistema, turinti bendrą apsauginį apvalkalą, apsaugantį nuo nepalankių aplinkos veiksnių. Kabelius, atsižvelgiant į jų paskirtį, galima tiesti žemėje, po vandeniu, pastato konstrukcijų viduje. Jie pasižymi daug geresne apsauga ir izoliacija nei laidai, todėl juos rekomenduojama naudoti elektros instaliacijai.
Straipsnio autoriai neatkreips skaitytojų dėmesio į laidų ir kabelių įvairovę, jų žymėjimą ir kitus dalykus, kurie nespecialistui neįdomūs. Jame tik nurodoma, kokie laidai ir kabeliai turi būti naudojami elektros instaliacijai įrengti ir koks turi būti jų skerspjūvio plotas.

Pradedantiesiems sunku suprasti tokį platų kabelių ir laidų asortimentą.

Kai tiek daug kabelių ir laidų, naujokams sunku susigaudyti.
Izoliuoti savitakiai laidai – LV-ABC – šiuo metu naudojami privataus namo pagrindinei skirstymo plokštei prijungti, pakeičiant plikus oro laidus. Šie laidai turi ne tik aliuminio izoliacijos fazinius laidininkus, bet ir plieninį arba kombinuotą nulinį laidininką, kuris taip pat atlieka apkrovos laikymo funkciją. Jiems įrengti, net ir ore, nereikia jokių specialių kabelių ar pakabų, jie gerai apsaugoti polietileno izoliacija, kuri neatspari nei aukštai temperatūrai, nei ultravioletiniams spinduliams. Be to, naudojant šiuos laidus, neleidžiama arba labai apsunkinamas neteisėtas elektros energijos grobstymas. Šiuo tikslu elektros energijos tiekimo įmonės lauke įrengia skirstomuosius skydus su elektros skaitikliais ir sujungia juos vienu CIP laidu, o laido ir jungiklio sujungimo vieta užplombuojama, kad būtų išvengta laisvos prieigos. Visa ši veikla yra elektros energijos tiekimo įmonių prerogatyva, o mes, elektros energijos vartotojai, turėtume su ja turėti mažai ką bendro. Mums turėtų labiau rūpėti tai, kas patenka toliau nei skaitiklis, kas patenka į namus ir ten paskirstoma, nes tai yra mūsų atsakomybės sritis.

Plačiau apie elektros galimybes kaip gaunamas rangovo aktas ir kitos elektros darbai – kreipkis į zaibosauga.com