Kelias į sveikimą po amputacijos

Galūnės praradimas yra trauminis. Viena pacientė kelias savaites atsisakė žiūrėti į amputuotą galūnę ir leido sveikatos priežiūros komandai sutvarstyti žaizdą tik tuo atveju, jei jos koja buvo apsaugota nuo jos akių antklode. Kiti nesugeba susitaikyti su mintimi apie amputaciją ir visiškai atsisako gydymo.

„Pacientai labiausiai kovoja su galimu nepriklausomybės praradimu praradę galūnę, todėl pirmasis jų instinktas yra atmesti operaciją“, – sako dr. Sadhana Chandrasekar, Tan Tock Seng ligoninės (TTSH) Bendrosios chirurgijos skyriaus vyresnioji konsultantė ir kraujagyslių chirurgė. „Daugelis praranda viltį, kad po amputacijos vėl galės gyventi prasmingą gyvenimą.

Komplikacijos, atsirandančios dėl prasto diabeto valdymo

Pacientams, sergantiems blogai kontroliuojamu diabetu, paprastai reikia galūnių amputacijos. Sergant sunkiu diabetu, pažeidžiami nervai ir kraujagyslės, dėl to prarandama savijauta ir pablogėja kraujotaka. Pacientai taip pat dažnai negali jausti skausmo. Šis toksiškas derinys sukelia didelę negydytų pėdų opų riziką, kurios gali užsikrėsti ir ilgainiui virsti gangreninėmis. Tada negyvas audinys turi būti pašalintas, kad būtų išvengta tolesnio infekcijos plitimo ir apsinuodijimo krauju.

Sveikatos apsaugos ministerija skaičiuoja, kad Singapūre kasdien atliekamos keturios amputacijos procedūros. Remiantis Nacionalinės sveikatos priežiūros grupės (NHG) sveikatos paslaugų ir rezultatų tyrimų (HSOR) departamento tyrimais, Singapūre yra vienas didžiausių apatinių galūnių amputacijų dėl diabeto atvejų pasaulyje.

Kraujagyslių chirurgai svarsto tik dideles amputacijas – kojos virš arba žemiau kelio pašalinimą – kaip paskutinę priemonę po to, kai žaizdos gydymas ar galūnių gelbėjimo metodai yra nesėkmingi, sako dr. Glennas Tanas, TTSH kraujagyslių ir endovaskulinės chirurgijos konsultantas.

„Ankstyvas aptikimas ir gydymas yra labai svarbūs siekiant išvengti amputacijų. Deja, dauguma pacientų į ligoninę atvyksta tik skubios pagalbos atveju, kai jų žaizdos smarkiai užkrėstos ir prasidėjus sepsiui“, – aiškina jis.

Tais atvejais, kai amputacija neišvengiama, sveikatos priežiūros komanda teikia konsultacijas prieš operaciją ir psichologinę pagalbą. Gydytojai, kineziterapeutai ir protezuotojai/ortopedai taip pat padeda sudaryti galimus reabilitacijos planus, pagrįstus paciento asmeniniais tikslais po operacijos.

„Reabilitacijos komandai paaiškinus, kaip galime padėti pacientams atgauti mobilumą ir nepriklausomybę, jiems suteikiama viltis judėti į priekį po operacijų“, – sako dr. Chandrasekar.

Susijęs:
Diabetinės pėdos priežiūra

Kolektyvinės pastangos – atsigavimas po galūnių amputacijų

Diabeto pasekmės gali pakenkti diabetu sergančių pacientų psichinei gerovei

Pooperacinius pacientus prižiūri daugiadisciplinė reabilitacijos komanda, kurios tikslas – padėti pacientams veiksmingiau valdyti diabetą ir pagerinti jų mobilumą.

Tikslas yra padėti pacientams atgauti tam tikrą nepriklausomybę. Kai kurios atkūrimo disciplinos apima:

 • Kraujagyslių chirurgija
 • Podiatrija
 • Rekonstrukcinė chirurgija
 • Protezavimas ir ortopedija
 • Geriatrinė medicina
 • Priežiūra ir konsultavimas
 • Ortopedinė chirurgija
 • Ergoterapija
 • Reabilitacinė medicina
 • Mityba ir dieta
 • Fizioterapija
 • Slauga

Pacientams, kuriems reikalingi protezai, bus atliekami stiprinimo, pusiausvyros ir judrumo pratimai. Jie taip pat turi išmokti vaikščioti su protezuotomis galūnėmis, o treniruotės gali užtrukti iki aštuonių kineziterapijos seansų.

„Priklausomai nuo amputacijos masto ir paciento fizinių galimybių, įmanoma vėl integruotis į bendruomenę ar net grįžti į darbą“, – sako Rie Nagai, TTSH pėdų priežiūros ir galūnių dizaino centro vyresnysis protezuotojas/ortologas.

Kiek pacientai gali nueiti, priklauso nuo jų pačių motyvacijos ir šeimų ar globėjų socialinės paramos. Daktaras Chandrasekar nurodo pacientės, kuri buvo „labai teigiamai nusiteikusi“, nepaisydama galimybės prarasti koją, pavyzdį, nes ji turėjo labai palaikančią vyrą.

„Jis nedelsdamas sumanė, kad jų namai būtų pritaikyti neįgaliojo vežimėliui, ir labiausiai padrąsino žmonos reabilitacijos kelionės metu.

Slaugytojai yra pagrindiniai kompanionai, keliaujantys kartu su pacientais sveikimo procese. Jie teikia žaizdų priežiūrą, jei pacientai negali to padaryti, ir fizinę pagalbą, kad jie galėtų judėti, taip pat emocinę paramą. Globėjai taip pat mokomi atkreipti dėmesį į depresijos požymius, kurie gali apimti emocinį nestabilumą, nenorą bendrauti, blogėjančią fizinę būklę ir bendrą beviltiškumo ar apatijos jausmą sveikatos būklei.

Bendruomenės parama taip pat gali padėti atkūrimo procesui. Pacientai gali apsvarstyti galimybę prisijungti prie Amputuotų paramos grupės Ang Mo Kio Thye Hua Kwan ligoninėje, kur jie gali rasti abipusės paramos per veiklą, taip pat dalintis asmenine patirtimi ir iššūkiais. Reikalavimus atitinkantys pacientai taip pat gali užsiregistruoti Singapūro neįgaliųjų sporto taryboje, kad galėtų dalyvauti amputuotų ir neįgalių sportininkų sportinėje veikloje.

Susijęs: Sustabdykite ir pakeiskite prediabetą

Prevencija – geriausias vaistas yra geras diabeto valdymas

Cukrinio diabeto valdymas yra gyvybiškai svarbus diabeto kontrolei

Reabilitacija po amputacijos yra sudėtinga, bet ne neįmanoma. Tačiau ekspertai teigia, kad geriausia prevencija yra tai, kad diabetu sergantys pacientai sumažina amputacijų riziką, kontroliuojant savo būklę protingai pasirenkant mitybą ir gyvenimo būdą. „Sąmoningumas, gyvenimo būdo nuosavybė ir prevencija atliekant patikrą gali padėti pacientams išlaikyti bendrą sveikatą“, – sako dr.

Atsisiųskite „HealthHub“ programą iš „Google Play“ arba „Apple Store“, kad gautumėte daugiau patarimų apie sveikatą ir gerovę.


Skaitykite toliau: