HONKONGAS – Jimmy Lai dešimtmečius kinkė Kinijos komunistų partiją. 73-erių nuoširdžiai demokratiją palaikančio laikraščio įkūrėjas Honkonge p. Lai padėjo išreikšti kritiką miesto vadovams ir jų viršininkams Pekine, laimėdamas draugus Vašingtone ir kitose vietose.

Dabar už vieną savo iššūkio poną Lai eina į kalėjimą.

Honkongo teismas penktadienį nuteisė J. Lai kalėti 12 mėnesių už jo vaidmenį taikioje demonstracijoje 2019 metais prieš Pekino kėsinimąsi į pusiau autonominę teritoriją. Trims aktyvistams ir darbo vadovui už vaidmenį protesto akte buvo skirtos nuo aštuonių iki 18 mėnesių bausmės.

Kiti žymūs opozicijos veikėjai gavo bausmės vykdymą atidedant, o tai reiškia, kad jie vengs pasodinti už grotų, jei per ateinančius dvejus metus nebus nuteisti už kitą nusikaltimą. Tarp jų buvo 82 metų advokatas Martinas Lee, dažnai vadinamas Honkongo „demokratijos tėvu“, kuriam buvo atidėta 11 mėnesių trukmės kadencija.

Bausmės neatitiko maksimalaus penkerių metų laisvės atėmimo bausmės, kurią patyrė kaltinamieji. Vis dėlto jie pasiuntė neabejotiną žinią, kad aktyvumas kelia didelę riziką net ir žymiausiems tarptautiniu mastu opozicijos veikėjams. Kaltinamųjų šalininkai teigia, kad nuosprendžiai yra naujausias ženklas esminio virsmo, kurį Pekinas siekė įvesti Honkongui, kadaise buvusiam laisvo žodžio bastionui, nutildyti nesutarimus.

Kinijos valdančioji komunistų partija nuo seno poną Lee ir P. Lai vertino kaip rūpesčius. Dabar įvykdytos bausmės leidžia Pekinui mesti juos kaip nusikaltėlius, sustiprindamos nepritarimą užsienio kritikai ir sankcijoms, kurias JAV paskyrė po represijų prieš Honkongą.

Pono Lai teisinis pavojus gali būti tik prasidėjęs. Jam gresia papildomi kaltinimai, įskaitant pagal visuotinį nacionalinio saugumo įstatymą, pagal kurį miglotai apibrėžti politiniai nusikaltimai už iššūkį Pekinui ir skirti griežtesnes bausmes.

Sakiniai yra paskutinis platesnių represijų eskalavimas, kuris faktiškai nutildė politinę opoziciją ir suluošino jos perspektyvas.

„Tai per daug, visiškai neproporcinga. Ką jie padarė, kad nusipelnė tokių griežtų bausmių? “ sakė buvęs įstatymų leidėjas Fernando Cheungas. „Tai buvo taiki visuomenės demonstracija, rodanti žmonių nepasitenkinimą. Visi šie politiniai lyderiai padarė vaikščiojimą su žmonėmis “.

Perskaičius nuosprendžius, šalininkai ir šeimos nariai mojavo kaltinamiesiems ir šaukė palaikymą. „Atsistok stipriai!“ keli sušuko.

Dešimtims demokratijai palankių politikų taip pat tenka kaltinimas dėl perversmo pagal griežtą nacionalinio saugumo įstatymą. Kinija pertvarkė Honkongo rinkimų sistemą, kad įtvirtintų Pekiną palaikančios valdžios rankas. Per pandemiją protestai iš esmės buvo uždrausti, o savicenzūra žiniasklaidoje ir menuose, kuriems tenka didelis oficialus spaudimas, kelia vis didesnį susirūpinimą.

Per 2019 m. Mėnesius šimtai tūkstančių žmonių prisijungė prie antivyriausybinių demonstracijų, kurios buvo vienas didžiausių iššūkių komunistų partijai per pastaruosius dešimtmečius. Penktadienį paskirtos bausmės, pridėtos prie priemonių, kurių jau imtasi prieš nesutarimą, gali atšaldyti dalyvavimą tokiuose protestuose ateityje.

„Labai aišku, kad požiūris radikaliai pasikeitė ne tik teismų ir policijos“, – sakė Sharronas Fastas, Honkongo universiteto žiniasklaidos teisės dėstytojas. „Akcentuojamas atgrasymas; akcentuojamas bausmė. O naudojant didelio masto agregatus, rizika yra labai didelė “.

Kaltinimai buvo nukreipti į 2019 m. Rugpjūčio 18 d. Žygį, vykusį po susirinkimo Viktorijos parke, Honkongo saloje. Policija leido mitingą parke leisti, tačiau valdžia, remdamasi ankstesnių protestų metu įvykdytu smurtu, nepatvirtino planų, kaip demonstrantai vėliau žygiuos maždaug dvi mylios iki vyriausybės būstinės.

Šimtai tūkstančių susirinko vasaros lietuje. Kai kaltinamieji po mitingo žygiavo iš parko, už plakato, kuris pasmerkė policijos jėgos panaudojimą protestų metu, minia sekė paskui. Nors prokuratūra pripažino, kad nebuvo jokio smurto, išskyrus vieną demonstrantą, spardantį eismo spurgus, jie nurodė įtemptą to laikotarpio atmosferą, pykdami aukštai einančiai policijai ir plačiai paplitusiems eismo sutrikimams.

Ponas Lai, žiniasklaidos magnatas, vaikystėje buvo gabenamas iš Honkongo iš žemyninės Kinijos ir nuo fabriko darbininko tapo drabužių kompanijos magnatu. Tada jis įdėjo savo turtus į kryžiaus žygius, bulvarinio stiliaus leidinius, kurie griežtai kritikavo Pekino ir Honkongo valdžios institucijas.

Ponas Lai taip pat susiduria su sukčiavimo byla ir kaltinimais dėl slapto susitarimo su užsienio valstybe pagal saugumo įstatymą dėl kaltinimų, kad jis paragino taikyti sankcijas Honkongui.

Penktadienį vykusiame atskirame posėdyje prokurorai pridėjo dar du kaltinimus, apkaltinę P. Lai sąmokslu įvykdyti perversmą ir trukdyti teisingumui. Nacionalinis saugumo įstatymas, kurį Pekinas įvedė pernai, suteikia valdžios institucijoms plačias galias kovoti su įvairiais politiniais nusikaltimais, įskaitant laisvės atėmimą iki gyvos galvos už „sunkius“ nusikaltimus.

Neteisėtos susirinkimo byloje teismas atmetė gynybos argumentus, kad įkalinimas už nesmurtinį žygį pažeistų teises į žodžio ir susirinkimų laisvę, kurios tradiciškai buvo saugomos Honkonge.

Teisėja Amanda Woodcock balandžio 1 d., Paskelbus apkaltinamuosius nuosprendžius, pareiškė, kad nors Honkongas pripažįsta teisę į taikius susirinkimus, įstatymai nustato ribas, užtikrinančias saugumą, tvarką ir kitų asmenų teises. Susilaikyti nuo baudžiamojo persekiojimo vien dėl to, kad demonstracija vyko taikiai, „įstatymai nesuteikė dantų ir tyčiojosi iš to“, – rašė ji savo nutarime.

Leungas Kwokas-hungas, aktyvistas, labiau žinomas kaip ilgi plaukai dėl savo nesutvarkytų kačių, buvo nuteistas 18 mėnesių kalėjimo – griežčiausia bausme. Darbo lyderis Lee Cheuk-yanas gavo 12 mėnesių bausmę, o aktyvistas Cydas Ho – aštuonis mėnesius. Albertui Ho ir Margaret Ng, dviem žymiems teisininkams, buvo paskirtos bausmės. Visi kaltinamieji, išskyrus p. Lai, dirbo Honkongo įstatymų leidyboje.

Ponia Ng, prieš nuosprendį kalbėdama teisme, gynė savo teisę demonstruoti.

„Kai žmonės paskutine išeitimi turėjo išreikšti savo nuoskaudą ir paraginti vyriausybę reaguoti, saugomi tik jų lūkesčių, kad vyriausybė gerbs jų teises, aš turiu būti pasirengęs stovėti su jais, stovėti šalia jų ir stoti už juos “, – sakė ji.

Už neteisėto susirinkimo organizavimą ir dalyvavimą jame numatyta bausmė iki penkerių metų laisvės atėmimo. Ponios Lai ir Lee Cheuk-yanui taip pat buvo skirti du papildomi mėnesiai kalėjimo iš atskiro teismo dėl atskiro protesto 2019 m., O jų numatomos įkalinimo bausmės trukmė buvo 14 mėnesių.

Žmogaus teisių gynėjai pasmerkė nuosprendžius kaip neteisėtus.

„Šie įsitikinimai yra tarptautinės teisės pažeidimas, teigiantis, kad norint dalyvauti taikiuose susirinkimuose ir juos organizuoti nereikia išankstinio valstybės leidimo“, – sakė Yamini Mishra, „Amnesty International“ direktorius Azijos ir Ramiojo vandenyno regione. „Visi šiandien nuteisti asmenys turėtų būti nedelsiant paleisti ir jų įrašai panaikinti.“

Ponas Lai, laiške šią savaitę „Apple Daily“ kolegoms liepė būti atsargiems, nes „žodžio laisvė dabar yra pavojingas darbas“.

„Padėtis Honkonge vis labiau atšalo“, – rašė jis. „Era žlunga prieš mus, todėl atėjo laikas mums atsistoti aukštai pakelta galva“.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.