Gastroenteritas, paprastai žinomas kaip „skrandžio gripas“, yra skrandžio ir žarnyno infekcija. Daugelis virusų, bakterijų ir kitų mikrobų (bakterijų) gali sukelti gastroenteritą. Vaikams gastroenteritą dažniausiai sukelia virusai. Jie lengvai perduodami iš užsikrėtusio asmens kitam per artimą kontaktą, pvz., kontaktuojant su užsikrėtusio asmens rankomis po to, kai jis buvo tualete, arba su paviršiais ar daiktais, kuriuos palietė užsikrėtęs asmuo. Virusas taip pat gali būti perduodamas, jei užsikrėtęs asmuo ruošia maistą.

Apsinuodijimas maistu (valgant mikrobais užkrėstą maistą) sukelia kai kuriuos gastroenterito atvejus. Apsinuodijimą maistu dažniausiai sukelia bakterinė infekcija. Dažni pavyzdžiai yra bakterijų rūšys, vadinamos Campylobacter, Salmonella ir Escherichia coli. Gastroenteritas yra dažnas ir dažnai savaime praeina mažiems vaikams.

Daugeliui vaikų simptomai yra lengvi ir jie paprastai pagerėja per kelias dienas be jokio kito gydymo, išskyrus geriant daug skysčių. Svarbu užtikrinti, kad jie turėtų daug gerti, kad dėl dažno vėmimo ir (arba) viduriavimo netektų pernelyg daug skysčių. Štai keletas gydymo rekomendacijų:

1. Pakankamas drėkinimas

Leiskite vaikui gerti daugiau vandens ir kuo daugiau ilsėtis. Atminkite, kad jei jūsų vaikas vemia, neleiskite jam vienu kartu duoti daug vandens, nes tai gali sukelti dar didesnį vėmimą. Vietoj to, duokite jam mažais, dažnai gurkšneliais vandens.

2. Skatinkite skysčius

Gastroenteritas gali sumažinti žarnyno gebėjimą virškinti piene esančią laktozę, todėl dažniau skauda pilvą ir atsiranda viduriavimas. Stenkitės gerti skysčius, tokius kaip vanduo, miežių vanduo, ryžių vanduo arba rehidratacijos skysčiai, kaip nurodė gydytojas. Jei jis neturi apetito kietam maistui, nesijaudinkite. Svarbesnis yra pakankamas skysčių suvartojimas.

3. Lėtai pristatykite maistą

Kai jūsų vaiko vėmimas atslūgs ankstyvoje stadijoje, palaipsniui atnaujinkite įprastą mitybą su liesa mėsa ir sudėtiniais angliavandeniais (pvz., ryžiais, duona). Venkite riebaus, aštraus ar kepto maisto ir saldžių gėrimų.

4. Venkite vaistų nuo viduriavimo

Neduokite vaikui vaistų nuo viduriavimo, nebent paskyrė gydytojas. Viduriavimas yra natūralus organizmo mechanizmas, padedantis pašalinti iš organizmo kenksmingus virusus, bakterijas ir toksinus. Tam tikri vaistai nuo viduriavimo nėra saugūs mažiems vaikams ir gali sukelti daugiau problemų.

Kada vežate savo vaiką į ligoninę?

Kartais vaikams gali išsivystyti sunkus gastroenteritas, dėl kurio prireikia medicininės pagalbos. Jei nerimaujate arba vaikui pasireiškia šie simptomai, nuveskite jį pas gydytoją:

 • Negalėjimas toleruoti nedidelio skysčių kiekio ilgiau nei 6 valandas
 • Sunkios dehidratacijos požymiai, pvz., burnos / lūpų džiūvimas, akių sausumas be ašarų verkiant, šlapinimasis ar šlapios sauskelnės 8–12 valandų ir galvos svaigimas.
 • Neįprastai mieguistas, mieguistas arba nereaguoja
 • Sunkus, vandeningas viduriavimas, kuris trunka ilgiau nei 3-4 dienas
 • Išmatos, kuriose yra kraujo, pūlių ar storų gleivių
 • Nuolatinis aukštas karščiavimas ilgiau nei 3 dienas
 • Užsienyje gautos infekcijos
 • Jei po 2 dienų vaiko simptomai nepagerėja

Gastroenterito prevencija

Yra keletas paprastų dalykų, kuriuos galime padaryti, kad sumažintume riziką susirgti gastroenteritu:

 • Tinkama rankų higiena: Skatinkite vaiką reguliariai plauti rankas su muilu ir vandeniu, ypač pasinaudojus tualetu, prieš valgį, po sodo darbų ar žaidimų su gyvūnais.
 • Venkite užteršto maisto: prieš valgydami kruopščiai nuplaukite visus vaisius ir daržoves ir visiškai iškepkite mėsą (venkite nepakankamai iškeptos mėsos ar žuvies). Venkite nepasterizuoto pieno ar neapdoroto vandens, ypač keliaujant į užsienį. Sterilizuokite butelius prieš kiekvieną naudojimą.
 • Imunizacija: paskiepykite savo vaiką rotaviruso vakcina, kad apsaugotumėte jį nuo rotaviruso, kuris yra viena iš dažniausių vaikų gastroenterito priežasčių.

Atsisakymas: Šiame straipsnyje pateikta informacija yra skirta tik švietimo tikslams ir negali būti naudojama kaip medicininės diagnozės ar gydymo pakaitalas. Prieš pradėdami bet kokį gydymą arba jei turite klausimų, susijusių su savo sveikata, fizine forma ar sveikatos būkle, turėtumėte pasitarti su gydytoju arba kvalifikuotu sveikatos priežiūros paslaugų teikėju.