Dantų anatomija ir ėduonis

Kokios yra skirtingos dantų dalys ir kas yra ertmės? Sužinokite daugiau apie dantų anatomiją ir kaip galite apsisaugoti nuo dantų ėduonies ir dantų ėduonies.

​Dantų anatomija

Kokios yra skirtingos danties dalys?

Dantų anatomijos supratimas suteikia geresnės informacijos apie dantų ėduonį

Dantų dalys

 • Karūnėlė – viršutinė danties dalis ir vienintelė dalis, kurią paprastai matote. Karūnėlės forma lemia danties funkciją. Pavyzdžiui, priekiniai dantys yra aštrūs ir kalto formos, kad būtų galima pjauti, o krūminiai dantys turi plokščius paviršius šlifavimui.
 • Dantenų linija – kur susitinka dantis ir dantenos . Tinkamai nevalant šepetėliu ir siūlu, prie dantenų linijos gali kauptis apnašos ir akmenys, dėl kurių gali išsivystyti dantenų uždegimas ir dantenų ligos.
 • Šaknis – danties dalis. kuris yra įterptas į kaulą. Šaknis sudaro apie du trečdalius danties ir laiko dantį vietoje.
 • Emalis – išorinis danties sluoksnis. dantis. Emalis yra kiečiausias, labiausiai mineralizuotas organizmo audinys, tačiau jį gali pažeisti ėduonis, jei dantys nėra tinkamai prižiūrimi.
 • Dentinas – sluoksnis. danties po emaliu. Jei ėduonis prasiskverbia per emalį, tada jis atakuoja dentiną, kur milijonai mažyčių vamzdelių veda tiesiai į danties pulpą.
 • Pulpa. – minkštasis audinys, esantis visų dantų centre, kur yra nervinis audinys ir kraujagyslės. Jei ėduonis pasiekia pulpą, dažniausiai jaučiate skausmą.

Skirtingos dantų dalys atlieka skirtingas funkcijas

Kokie yra skirtingi dantų tipai?

Kiekvienas dantis atlieka tam tikrą užduotį ar funkciją

 • Antrankiaismailūs, kalto formos priekiniai dantys (keturi viršutiniai, keturi apatiniai), naudojami maistui pjaustyti.
 • Iltyskartais vadinami smaigaliais, šie dantys yra smailės formos ir naudojami maistui plėšyti.
 • Prieškrūmiaišie dantys turi du smailius dantis smaigaliai ant jų kramtomojo paviršiaus ir kartais vadinami dviburiais. Prieškrūminiai dantys skirti traiškyti ir plėšyti.
 • Krūminiai dantysnaudojami šlifavimui, šie dantys turi kelis kaušelius ant kandimo paviršiaus.

Kas yra dantų ėduonis arba dantų ėduonis?

"Kariesas" yra dar vienas būdas pasakyti, kad dantų ėduonis. Dantų ėduoniui didelę įtaką daro mūsų gyvenimo būdas, tai, ką valgome, kaip gerai prižiūrime dantis, ir fluoro buvimas vandenyje bei dantų pastoje. Paveldimumas taip pat turi įtakos jūsų dantų jautrumui ėduoniui.

Dantų ėduonies tipai

Nors ėduonies dažniausiai pasitaiko vaikams, suaugusiesiems taip pat gresia pavojus. Tarp ertmių tipų yra:

 • vainikinės ertmėsdažniausias tipas, pasireiškiantis tiek vaikams, tiek suaugusiems, vainikinės ertmės yra dažniausiai yra ant kramtomųjų paviršių arba tarp dantų.
 • Šaknų ertmėssenstant mūsų dantenos atsitraukia, o danties šaknies dalis lieka atvira. Kadangi nėra emalio, dengiančio dantų šaknis, šios atviros vietos lengvai genda.
 • Pasikartojantis nykimasaplink esamus užpildus ir karūnėles gali susidaryti irimas. Taip yra todėl, kad šiose vietose kaupiasi apnašos, kurios galiausiai gali sukelti irimą.

Dantų ėduonies rizika ir pasekmės

Suaugusiesiems ypač gresia ėduonies atsiradimas arba dantų ėduonis, jei juos kankina burnos džiūvimas – būklė dėl seilių trūkumo. Burnos džiūvimą gali sukelti liga, vaistai, spindulinė terapija ir chemoterapija, ji gali būti laikina (nuo dienų iki mėnesių) arba nuolatinė, priklausomai nuo priežasties.

Ertmės yra labai rimtos. Negydoma danties ertmė gali sunaikinti dantį ir sunaikinti jo centre esančius subtilius nervus, todėl šaknies gale gali susidaryti abscesas – infekcijos vieta. Susidarius abscesui, jį galima gydyti tik šaknies kanalu, operacija arba ištraukiant dantį.

Kaip sužinoti, ar turiu danties ertmę?

Tik jūsų odontologas gali tiksliai pasakyti, ar turite danties ertmę. Taip yra todėl, kad ertmės susidaro žemiau danties paviršiaus, kur jų nematyti. Kai valgote maistą, kuriame yra angliavandenių (cukraus ir krakmolo), šiuos angliavandenius valgo apnašose esančios bakterijos, gamindamos rūgštis, kurios patenka į dantį. Laikui bėgant, danties emalis pradeda irti po paviršiumi, o paviršius lieka nepažeistas. Kai suvalgoma pakankamai požeminio emalio, paviršius griūva ir susidaro ertmė.

Labiausiai tikėtina, kad ertmės susidarys duobutėse ant galinių dantų kramtymo paviršių, tarp dantų ir šalia dantenų linija. Tačiau neatsižvelgiant į tai, kur jie atsiranda, geriausias būdas juos pastebėti ir gydyti, kol jie nepasunksta, yra reguliariai lankytis pas odontologą ir atlikti patikrinimus.

Kaip galiu padėti išvengti ėduonies ir dantų ėduonies

 • Valykite šepetėliu bent du kartus per dieną ir kasdien naudokite siūlą, kad pašalintumėte apnašas tarp dantų ir žemiau dantenų linijos.
 • Reguliariai tikrinkite dantis. Prevencinė priežiūra gali padėti sustabdyti problemų atsiradimą ir neleisti nedidelėms problemoms tapti didelėmis.
 • Valgykite gerai subalansuotą mitybą, apribodami krakmolingo ar saldaus maisto vartojimą. Kai valgote šiuos maisto produktus, stenkitės juos valgyti su maistu, o ne kaip užkandį, kad sumažintumėte kartų, kai jūsų dantys būtų veikiami rūgšties, skaičių.
 • Naudokite odontologijos produktus, kuriuose yra fluoro, įskaitant dantų pastą.
 • Įsitikinkite, kad jūsų vaikų geriamasis vanduo yra fluoruotas. Jei jūsų vandens tiekime nėra fluoro, jūsų odontologas arba pediatras gali skirti kasdienių fluoro papildų.

Kas yra fluoras?

Fluoras yra natūralus mineralas, randamas visoje žemės plutoje ir plačiai paplitęs gamtoje. Kai kuriuose maisto produktuose ir vandens atsargose yra fluoro.

Fluoras dažnai dedamas į geriamąjį vandenį, kad būtų sumažintas dantų ėduonis. 1930-aisiais mokslininkai išsiaiškino, kad žmonės, užaugę gerdami natūralų fluorintą vandenį, turėjo iki dviejų trečdalių mažiau ertmių nei žmonės, gyvenantys vietovėse, kuriose nėra fluoruoto vandens.

Nuo to laiko atlikti tyrimai ne kartą parodė, kad į bendruomenės vandens tiekimą įtraukus fluoro, dantų ėduonis mažėja. Amerikos odontologų asociacija, Pasaulio sveikatos organizacija ir Amerikos medicinos asociacija, be daugelio kitų organizacijų, pritarė fluoro naudojimui vandens tiekime dėl jo poveikio dantų ėduoniui.

Kaip veikia fluoras?< /h2>

Fluoras padeda apsisaugoti nuo ėduonies dviem skirtingais būdais:

 • Fluoras koncentruojasi augančiuose vaikų kauluose ir besivystančius dantis , padeda…