LJUBLJANA, Slovėnija – Maskvoje vykusioje konferencijoje Slovėnijos žurnalo redaktorė ėjo užsienio lankytojų gerai išvaikščiotu keliu. Ant blusų turgaus, sukrauto kičinių atminimų, jis nufotografavo sovietinę karinę kepurę, papuoštą raudona žvaigžde.

Po aštuonerių metų ši nuotrauka tapo ginklu – Slovėnijos dešiniojo sparno stumiamos sąmokslo teorijos dalimi, kuri žiniasklaidoje kritikuoja kaip išdavikiškus kairiuosius, ketinančius grąžinti šalį atgal į komunistinę diktatūrą.

Slovėnijos ministro pirmininko Janezo Jansos „Trumpiano stiliaus taktika“, kaip neseniai apibūdino šešios Europos spaudos laisvės grupės, paprastai nesukels didelio susirūpinimo už mažos, tik dviejų milijonų gyventojų turinčios Balkanų tautos sienų.

Tačiau dabar juos intensyviai tikrina tie, kurie ieško ženklų, ko tikėtis, kai p. Jansos šalis kitą mėnesį perims rotacinę Europos Sąjungos pirmininkavimą.

Prezidentūra apima daugiausia sausą biurokratinį verslą, tačiau ji nustato bloko, kuriame dalyvauja beveik 450 milijonų žmonių, darbotvarkę. P. Jansos požiūris yra glaudžiai susijęs su išdidžiai neliberaliomis Vengrijos ir Lenkijos vyriausybėmis, kurios taip pat kaltinamos kritinės žiniasklaidos žlugdymu ir laukinių sąmokslo teorijų propagavimu.

Slovėnijai iki gruodžio mėn. Laikant vadeles Briuselyje, pastangos priversti tokius lyderius kaip Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas gerbti žiniasklaidos laisvę ir kitus principus, kuriais buvo grindžiama sąjunga, gali dar labiau klibėti.

Sovietų kepure nufotografuota slovėnų redaktorė Grega Repovz teigė, kad ponas Jansa ir jo leitenantai jį ir daugelį kolegų ištepė „tiek kartų, kad mums tai tikrai nerūpi ir bandome juoktis“.

Tačiau neseniai jis buvo nustebęs, kai pamatė savo Maskvos turistų fotografiją, parodytą per Europos Parlamento diskusijos dėl spaudos laisvės padėties Slovėnijoje.

Ponas Jansa pasirodė vaizdo nuoroda iš Slovėnijos sostinės Liublianos ir naudojo nuotrauką kaip ekrano foną kartu su kitų žurnalistų nuotraukomis raudonais marškinėliais ir su raudonomis vėliavomis.

„Kaip galėčiau paaiškinti Briuselyje sėdinčiam žmogui, kad nesu išprotėjęs komunistas?” – paklausė vyriausiasis redaktorius P. Repovzas Žurnalas „Mladina“, padėjęs pakenkti komunistų valdžiai Jugoslavijoje, kurio dalimi tuomet buvo Slovėnija, devintajame dešimtmetyje.

„Aš nežinau, kaip tu kovoji su tokiu melu“, – sakė jis.

Kaip reaguoti į poną Jansą, tapo galvos skausmu ir kitiems.

Kai Europos Taryba paskelbė ataskaitą skundėsi dėl „toksiškos ir priešiškos aplinkos“ Slovėnijos žurnalistams ir „akivaizdaus žiniasklaidos laisvės pablogėjimo“, p. Jansa pasmerkė jos autorių, Europos žmogaus teisių komisarą, kaip „#fakenews“ tinklo dalį. Gerai sumokėjo mūsų pinigai “.

Ankstyvasis „Twitter“ vartotojas – p. Jansa jį pradėjo naudoti kaip politinį apgaulę daugelį metų prieš tai, kai tai darė Donaldas J. Trumpas. Premjerą kritikai žino kaip „maršalą Twito“ – tai nuoroda į ilgametį Jugoslavijos diktatorių maršalą Josipą Brozą Tito.

Ponui Trumpui dabar uždraudus „Twitter“, p. Jansa, nors ir turėdamas kur kas mažiau pasekėjų, užėmė jo vietą, nustatydamas etaloną, kai nacionalinis lyderis praneša apie nesąžiningą socialinės žiniasklaidos palaikymą.

Nuo tada p. Jansos vyriausybė sustabdė agentūros, pagrindinės šalies vietos ir šalies naujienų teikėjos, finansavimą ir privertė ją toliau remtis sutelktiniu finansavimu.

Ilgus metus buvo blogas kraujas tarp naujienų agentūros direktoriaus Bojano Veselinovičiaus ir pono Jansos, kuris jį pasmerkė kaip „kraštutinių kairiųjų politinį įrankį“.

„Tai, ką išgyvena STA, ir vyriausybės požiūris į tai yra precedento neturintis”, – sakė p. Veselinovičius. Vyriausybė, pridūrė jis, nori, kad naujienų agentūra taptų „jautiena premjerui“.

Šiemet nuo kuklių vyriausybės lėšų taip pat atsisakė pono Repovzo redaguotas žurnalas „Mladina“, kuriame 1980-aisiais p. Jansa dirbo komentatoriumi, ir „Radio Student“, nuo 1960-ųjų veikiantis alternatyvios žiniasklaidos scenos ženklas.

Konservatyvi katalikų radijo stotis ir bomba, vos stebima kraštutinių dešiniųjų televizijos stotis, kuriai vadovavo p. Jansos sąjungininkai, gavo lėšų.

Kultūros ministerijos Žiniasklaidos direktorato generalinė direktorė Ursula Menih Dokl neigė, kad panaudojo finansavimą kritinėms rinkoms išspausti, tačiau teigė, kad žiniasklaida jau seniai buvo iškreipta kairiųjų naudai. Ji pridūrė, kad daugelis kairiųjų pažiūrų prekybos centrų vis dar gauna vyriausybės pinigų.

„Tokiais mažais žingsniais mes sukursime pagrindą pliurališkesniam žiniasklaidos peizažui“, – sakė ji apie ministerijos finansavimo sprendimus.

Liublianos žurnalistikos mokyklos „Medijos fakultetas“ atliktas ministerijos užsakymu nebuvo rasta įrodymų, kad kritinė žiniasklaida būtų užmigdyta, ir padaryta išvada, kad dauguma prekybos vietų „su vyriausybe elgiasi kur kas mažiau palankiai nei su opozicija“.

„Radio Student“ kultūrinių programų redaktorius Vidas Besteris pripažino, kad „mes esame gana kairieji“, tačiau teigė, kad stotis jau seniai praturtino Slovėniją.

„Jei jie tikrai nori skatinti pliuralizmą žiniasklaidos erdvėje, nėra geresnės vietos tai padaryti nei” Radijo studentas „, – sakė jis. – Vietoj to, jie ėmėsi šio žiauraus kirvio darbo.

Jaunystėje entuziastingas Jugoslavijos komunistų partijos narys P. Jansa neslėpė, kad nemėgsta kritinės žiniasklaidos.

Į esė jis parašė ir paskelbė vyriausybės tinklalapyje lapkričio mėn., jis paskelbė, kad „karas prieš žiniasklaidą“ būtų „daugiau nei sveikintinas“.

Ponas Jansa ir jo šalininkai tvirtina, kad skundus dėl grėsmės žiniasklaidos laisvei surinko be humoro kairieji politiniai priešai.

„Jis yra aistringas žmogus, sakantis dalykus„ Twitter “, – sakė kultūros ministerijos pareigūnė Mitja Irsic. „Tačiau yra skirtumas tarp to, kad internete pasakai ką nors kvailo, ir tai įvykdai realiame gyvenime”.

Liublianos universiteto žurnalistikos profesorius ir atviras p. Jansos kritikas Marko Milosavljevičius teigė, kad grasinimai žiniasklaidai yra daug daugiau nei „Twitter“ įžeidimai.

„Jie žiniasklaidos nemato kaip sargybinio, tik kaip į čihuahua, kuri meta mažai kaulų ir laksto kartu su jais“, – sakė jis.

Jis pridūrė, kad ypač nerimą keliantys ženklai rodo, kad populiariausias Slovėnijos televizijos kanalas „Pop TV“ buvo spaudžiamas pažaboti kritinę vyriausybės apraišką nuo tada, kai jos savininkas čekas Petras Kellneris gruodžio mėnesį susitiko su ponu Jansa Liublianoje.

Ponas Kellneris mirė po trijų mėnesių per sraigtasparnio katastrofą Aliaskoje, tačiau jo Čekijos įmonė nuo to laiko liepė naujienų programų redaktoriams kiekvieną dieną į Prahą siųsti savo biuletenių vertimus, kad vadovybė galėtų pasirūpinti viskuo, kas gali sutrikdyti p. Jansa.

Gegužės mėnesį ministras pirmininkas pridėjo savo pačių grėsmės notą su tweetu, kuriame buvo trumpas bauginančios juodos panteros vaizdo įrašas ir pranešimas „Pop TV“, kad „aš už kampo“.

Sociologijos profesorius ir „Jansą“ palaikantis „Mladina“ apžvalgininkas Bernardas Nezmahas pripažino, kad ministras pirmininkas bandė įbauginti kritinius žiniasklaidos balsus, tačiau pridūrė, kad „jo bauginimas neveikia. Nė viena žiniasklaida, kurią užpuola „Jansa“, nepakeitė savo požiūrio “.

Jis pažymėjo, kad trys pagrindiniai šalies dienraščiai ir dvi žiūrimiausios televizijos – „Pop TV“ ir visuomeninis transliuotojas – vis dar reguliariai kritikuoja valdžios institucijas.

Vis dėlto žiniasklaidos sargai mano, kad yra pagrindo sunerimti, ypač kai Slovėnija ketina perimti pirmininkavimą ES.

Tarptautinis spaudos institutas, „Žurnalistai be sienų“ ir kitos žiniasklaidos laisvės organizacijos atsiuntė laišką Europos Sąjungos vykdomosios valdžios vadovui kovo mėn., perspėdamas, kad ponas Jansa gali „panaudoti Europos pirmininkavimo sakyklą“ „pulti žurnalistus“ namuose ir visame bloke.

Tai, anot jų, „kelia didelį nerimą ir gali normalizuoti tokio pobūdžio elgesį ateityje“.