Kinijos valdančioji komunistų partija pasipriešino kanadiečių kinų pop dainininkės sulaikymui Pekine, įtariamam išžaginimu, ir taip aiškiai įspėjo, kad ji laikoma socialine liga: įžymybių manija.

Per mažiau nei mėnesį 30 metų pop dainininkė Kris Wu tapo viena didžiausių Kinijos žvaigždžių, pelniusi keletą pelningų pritarimų ir jaunų gerbėjų legionų, iki bene žymiausios šalies figūros, kuri bus sulaikyta per #MeToo kaltinimų. Savaitgalį policija pranešė, kad J. Wu buvo tiriamas po kelių savaičių viešų kaltinimų seksualiniais nusikaltimais, nors pareigūnai pateikė nedaug informacijos.

Gimęs Kinijoje ir iš dalies užaugęs Kanadoje, J. Wu išgarsėjo kaip Korėjos popmuzikos grupės „EXO“ narys, prieš tai tapęs dainininku ir aktoriumi. Kinijoje jis sukūrė didžiulį sekėjų skaičių su savo išpuoselėta išvaizda ir nerimta. Jis surinko patvirtinimo sandorius su daugeliu vietinių ir tarptautinių prekių ženklų, įskaitant „Bulgari“ ir „Louis Vuitton“.

P. Wu nebuvo oficialiai apkaltintas, tačiau jo karjera Kinijoje jau sulaukė didelio smūgio. Padidinus visuomenės spaudimą, daugiau nei dešimt prekių ženklų nutraukė ryšius su juo. Netrukus po žinios apie jo sulaikymą jo „Weibo“ socialinės žiniasklaidos paskyra, kurioje jis turėjo daugiau nei 51 milijoną sekėjų, buvo pašalinta. Jo dainos taip pat dingo iš kinų muzikos platformų.

Kinijos moterų teisių aktyvistės šį sulaikymą įvertino kaip retą naujai besivystančio šalies judėjimo #MeToo pergalę. Tačiau oficialios komunistų partijos naujienų agentūros iš esmės tyrė J. Wu kaip įrodymą, kad partija, vadovaujama Xi Jinpingo, vieno griežčiausių lyderių per pastaruosius dešimtmečius, gina paprastų žmonių interesus.

Guo Tingas, lyčių studijų mokslininkas iš Honkongo universiteto, sakė: „Xi bandė iš naujo sukurti partiją kaip teisėtą žmonių partiją ir Kinijos socializmo partiją žmonėms“. Sekdama ponia Wu, ji pridūrė, kad partija „taikosi į vadinamuosius turtuolius ir galingus, o vengia tikrosios tos turtinės ir galios pilkosios zonos partijos elite“.

Kai prieš kelias savaites buvo iškelti kaltinimai J. Wu, partijos propagandos atstovai iš esmės tylėjo. Tačiau po jo sulaikymo jie paskelbė komentarus ir naujienų pranešimus, kuriuose tai buvo pamoka įžymybėms.

„Wu Yifanas turi pinigų, jis yra gražus ir turi„ geriausios žvaigždės “statusą“, – rašoma straipsnyje „The Global Times“ komentaras, komunistų partijos leidžiamas laikraštis, kuriame dainininkas minimas kinišku vardu. „Galbūt jis manė, kad„ miegoti su moterimis “yra jo pranašumas, o gal net privilegija“.

„Tačiau šiuo tikslu jis padarė klaidą“, – pažymėjo laikraštis.

Kai kuriose retorikos dalyse pažymėta, kad užsienio pilietybė neįstūmė įžymybių už įstatymo ribų, iš dalies nurodydama besitęsiančią įtampą tarp Kinijos ir Kanados, taip pat kylantį kinų nusiteikimą prieš Vakarus.

CCTV, Kinijos valstybinis transliuotojas, sakė komentare„Niekas neturi talismano – įžymybių aureolė negali tavęs apsaugoti, gerbėjai negali tavęs apsaugoti, užsienio pasas negali tavęs apsaugoti“.

Valstybinės naujienų žiniasklaidos požiūris atspindi Kinijos vyriausybės pastarojo meto pasipriešinimą pramogų industrijai ir garsenybių garbinimo kultūrai, kurią Pekinas apkaltino suklaidinus šalies jaunimą. Valdžia sustiprino cenzūrą, sutramdė pramonėje paplitusią mokesčių slėpimo praktiką ir nurodė didžiausių šalies kino žvaigždžių atlyginimų viršutines ribas.

Susirūpinimas dėl didžiulės įžymybių įtakos šalies jaunimui pasiekė aukščiausią tašką gegužę, kai gerbėjai, palaikantys konkurso dalyvius berniukų grupių konkurse, išleido milžiniškas pinigų sumas pirkdami – tada, matyt, dempingą – jogurto gėrimus, norėdami balsuoti už savo mėgstamiausius stabus. Vyriausybė nedelsdama paskelbė taisykles, kuriomis siekiama pažaboti „chaotiškus“ internetinius fanų klubus ir jų „neracionalų“ elgesį. Valdžios institucijos pirmadienį pranešė, kad jau pašalino tūkstančius „probleminių grupių“, siekdamos kovoti su „bloga internetinių gerbėjų kultūra“.

Valdžia „susirūpinusi dėl poveikio jaunimui“, – sakė Bai Meijiadai, šiaurės rytų Kinijos Liaoningo universiteto dėstytoja, studijuojanti gerbėjų kultūrą. „Jie nori, kad jaunimas mokytųsi ir dirbtų, o ne išleistų per daug pinigų žvaigždėms persekioti“.

Ponas Wu taip pat turėjo gerbėjų armiją, norinčią atverti piniginę, kad sustiprintų jo įvaizdį, pirkdamas albumus ir net aukodamas labdaros organizacijas savo vardu. Pasak kaltintojo ir populiarios šou verslo programos prodiuserio, jis taip pat siekė panaudoti savo įtaką, kad priverstų savo kritikus tylėti.

Prodiuseris Xiao Wei sakė, kad jo laida „Xiu Cai Kan Entertainment“ buvo priversta pašalinti internete paskelbtą vaizdo įrašą, kuriame jo šeimininkai sukritikavo J. Wu, kai pasirodė įtarimai dėl netinkamo seksualinio elgesio. Ponas Xiao sakė, kad trumpo vaizdo įrašų platforma Douyin laidai sakė, kad su jais susisiekė pono Wu advokatai.

„Tai žvaigždžių, gerbėjų ir eismo amžius“, – interviu sakė p. Xiao. „Pinigai tapo vieninteliu sėkmės kriterijumi – tai nėra teisinga“.

Policijos tyrimas dėl J. Wu buvo atliktas praėjus kelioms savaitėms po to, kai universiteto studentė, dabar 18 -metė Du Meizhu, apkaltino dainininkę, kad ji vilioja jaunas merginas, tokias kaip ji, žadėdama karjeros galimybes, o po to spaudė jas užsiimti seksu.

Vieši M. Du kaltinimai sulaukė palaikymo, bet ir dainininkės gerbėjų kritikos, paskatinusios diskusijas dėl aukų gėdinimo, sutikimo ir piktnaudžiavimo valdžia darbo vietoje.

Kai kurios moterų teisių gynėjos J. Wu sulaikymą vertino kaip ženklą, kad feministinės vertybės pagaliau persmelkė pagrindinę sritį tiek, kad valdžia nebegalėjo sau leisti pažvelgti į kitą pusę. Jie sakė, kad tikisi, kad tai paskatins daugiau moterų pasidalyti savo patirtimi ir kad tai gali paskatinti platesnes galimybes teisėtai kreiptis į seksualinę prievartą išgyvenusius asmenis.

„Šį kartą pažanga padaryta labai staiga, tačiau tai buvo labai patenkinta“, – sakė Pekino lyčių lygybės aktyvistė Li Tingting. „Visi nekantriai laukia, kas nutiks ateityje“.

Tačiau liko neaišku, ar Pekino policija konkrečiai nagrinėja ponios Du skundus. Praėjusį mėnesį valdžios institucijos paskelbė pradines išvadas apie jos kaltinimus, kuriose teigiama, kad ji sukrėtė savo istoriją, kad „padidintų jos populiarumą internete“.

Ponia Du neatsakė į prašymus pakomentuoti. Laiškai į J. Wu studiją ir jo advokatas negavo jokio atsakymo. Praėjusį mėnesį J. Wu paneigė kaltinimus savo asmeninėje „Weibo“ paskyroje, sakydamas, kad išsiųs save į kalėjimą, jei jie bus teisingi.

Nepaisant netikėtų įvykių, aktyvistai žino, kad Kinijos judėjimą #MeToo griežtai riboja vyriausybės griežtos nesutarimų ir aktyvumo ribos. Moterys, anksčiau pateikusios kaltinimus seksualiniu priekabiavimu ir išpuoliais prieš žymius vyrus, dažnai tapo grasinimų ir šmeižto bylų taikiniais. Feministinių aktyvistų paskyros ir pokalbių grupės Kinijos socialinės žiniasklaidos svetainėse yra reguliariai uždaromos.

Greitas būdas, kuriuo valdžios institucijos nagrinėjo skundus prieš p. Wu, skiriasi nuo to, kaip jos reagavo į #MeToo kaltinimus Zhu Junui, garsiam valstybinio transliuotojo CCTV televizijos veikėjui. Ponas Zhu buvo apkaltintas buvusio stažuotojo Zhou Xiaoxuano 2018 m., Kad 2014 m., Kai ji dirbo prie jo programos, ją priverstinai pabučiavo ir pačiupinėjo, o kaltinimus jis neigė. Ponia Zhou padavė į teismą J. Zhu dėl žalos atlyginimo, tačiau po trejų metų jos skundas lieka neišspręstas.

Ponas Wu, palyginimui, nėra partijos kūrimo dalis.

Profesorius Guo iš Honkongo universiteto sakė: „Tai vis dar yra valstybinė kapitalistinė sistema, o Wu Yifanas nėra tos oficialios įstaigos dalis“, ir pridūrė: „Manau, kad jo pilietybė ir statusas palengvina partija, viena vertus, nutraukė jį, išlaikydama savo teisėtumą “.