Gaukite faktus apie riebalus ir sužinokite, kaip skirtingų rūšių kepimo aliejus veikia jūsų valgio mitybą.

Kaip išsirinkti kepimo aliejų? Ar kada nors jautėtės priblokšti dėl kepimo aliejų įvairovės prekybos centro koridoriuje? Turint tiek daug galimybių, sunku pasirinkti geriausią. Tikėtina, kad tiesiog pasiimsite pažįstamą butelį ir tęsite savo kelią. Sudarėme paprastą vadovą, kuris padės išsiaiškinti procesą ir padėti pasirinkti kepimo aliejų, kad galėtumėte paruošti sveikesnius patiekalus savo šeimai.
Susiję: Sveikas nebrangus maistas visai šeimai Faktai apie riebalus
Pirma, bloga žinia: visas kepimo aliejus yra 100% riebus. Terminas sveikas kepimo aliejus yra labai klaidingas. Taigi, kaip ir cukrų, aliejų reikia naudoti saikingai. Nors aliejus yra 100 procentų riebus,
yra gerųjų ir blogųjų riebalų:Gerieji riebalai reiškia mononesočiuosius ir polinesočiuosius riebalus, kurie mažina MTL (blogojo) cholesterolio kiekį.Blogieji riebalai reiškia transriebalus ir sočiuosius riebalus, kurie mažina DTL (gerojo) cholesterolio kiekį ir padidina MTL lygį.Kaip grubus vadovą, rinkitės aliejų, kuriame sočiųjų riebalų yra ne daugiau kaip 35 proc., transriebalų – mažiau nei 0,5 proc. ir nesočiųjų riebalų – daugiau nei 50 proc. (kaip nurodyta Mitybos informacijos etiketėse). Skamba pakankamai lengvai? Bet palaukite, yra daugiau.
Susijęs:
Įvadas į riebalus Kas yra dūmų taškas?

Dūmų taškas – tai temperatūra, kurioje aliejus suyra ir dega, suteikdamas maistui nemalonų pridegusio skonį. Šio proceso metu išsiskiria laisvieji radikalai, kenksmingi jūsų organizmui. Aliejai turi skirtingus dūmų taškus. Pavyzdžiui, alyvuogių aliejaus, kuris pamažu atsidūrė Singapūro virtuvėje, dūmų temperatūra yra palyginti žema – 199 °C. Nors alyvuogių aliejus yra plačiai vertinamas kaip sveikas ir kvapnus pasirinkimas, jis netinka kepimui aukštoje temperatūroje. Taigi kepti giliai (nuo 177 iki 232 laipsnių Celsijaus) ir kepimui aukštoje temperatūroje naudokite aliejus su aukštesne dūmų temperatūra.
Susijęs:
Nuo „Goreng“ iki ant grotelių: sveikesni gaminimo metodai Skirtingų rūšių kepimo aliejai skirtingiems maisto produktams. Gerai, kad jūsų virtuvėje yra įvairių rūšių aliejaus, skirto įvairiems tikslams, pavyzdžiui, laistyti ant salotų, lengvai kepti ar kepti. Čia pateikiamas dažniausiai naudojamų kepimo aliejų sąrašas ir kam jie tinka.
Rapsų aliejus – rapsuose yra daug nesočiųjų riebalų, todėl tai yra sveikesnis pasirinkimas. Jame taip pat yra omega-3 ir omega-6 riebalų rūgščių. Dėl neišsiskiriančio skonio jis tinka bendram maisto ruošimui, tačiau nenaudokite jo kepimui, nes jo dūmų temperatūra yra palyginti žema – 204 °C.
Alyvuogių aliejus (Extra Virgin) – aukščiausios kokybės pirmojo spaudimo alyvuogių aliejus yra kvapnus ir puikiai tinka maisto skoniui pagerinti. Aukštos kokybės alyvuogių aliejus paprastai yra brangus, todėl jį geriau naudoti ant salotų, žalio maisto arba kaip skonio stipriklį.
Alyvuogių aliejus (ypač lengvas) – nepainiokite su ypač tyru alyvuogių aliejumi arba grynu alyvuogių aliejumi, ypač lengvas alyvuogių aliejus yra lengvesnio skonio ir aukšta dūmų temperatūra (242 °C), todėl tinka daugeliui gaminimo būdų.
Žemės riešutų aliejus – šis auksinis aliejus taip pat žinomas kaip žemės riešutų aliejus. Jis yra plonos konsistencijos, švelnaus skonio (idealiai tinka kepimui) ir aukšta 232 °C dūmų temperatūra.
Ryžių sėlenų aliejus – Aukštas dūmų taškas (254 °C) ir neutralus skonis yra geras pasirinkimas skrudinimui giliai ir maišant.
Sojų aliejus – Sojų aliejuje mažai sočiųjų riebalų ir daug nesočiųjų riebalų. Dėl aukšto dūmų taško (256 °C) ir nebrangios kainos jis idealiai tinka kepti.
Sezamo aliejus – santykinai mažai sočiųjų riebalų turintis sezamų aliejus dažniausiai naudojamas kaip skonio stipriklis, o ne kepimo aliejus. Tai daugiausia lemia išskirtinis riešutų aromatas ir didesnė kaina.
Saulėgrąžų aliejus – Saulėgrąžų aliejus daugiausia sudarytas iš polinesočiųjų riebalų. Dėl santykinai nebrangios kainos ir 227 °C dūmų temperatūros jis tinka kasdieniniam maisto ruošimui ir kepimui.
Susijęs:
Tinkami riebalai! Kaip laikyti kepimo aliejų
Nors nesotieji riebalai paprastai yra naudingesni mūsų organizmui, jie linkę oksiduotis (reaguoti su deguonimi) ir apkarsti. Paprastai aliejai, kuriuose yra daugiau sočiųjų riebalų ir kurie yra mažiau sveiki, galioja ilgiausią laiką, po to seka mononesočiųjų ir polinesočiųjų. Štai keli naudingi patarimai, kaip laikyti aliejų: dangtelį laikykite sandariai uždarytą, kad sumažintumėte deguonies poveikį. Kepimo aliejus laikykite vėsioje, tamsioje spintelėje.Jei aliejų laikote ant stalviršio, apsvarstykite galimybę naudoti tamsios spalvos butelius, kad sumažintumėte saulės spindulių šilumos poveikį. Venkite kepimo aliejaus laikyti geležiniuose arba variniuose induose, nes jie gali reaguoti su jį gaminančiais metalais. nesaugu vartoti.Atkreipkite dėmesį į rekomenduojamą įvairių kepimo aliejų galiojimo laiką: alyvuogių aliejus (15 mėnesių), žemės riešutų aliejus (2 metai), ryžių sėlenų, sojų pupelių ir saulėgrąžų aliejus (1 metai) ir sezamų aliejus (6 mėn. ).Ilgesniam laikymo laikui kepimo aliejų galite atšaldyti. Tačiau turėtumėte palikti juos kambario temperatūroje vieną ar dvi valandas, kad aliejus vėl taptų įprastos konsistencijos. Jei aliejus retai naudojamas gaminant maistą namuose, įsigykite mažesnius buteliukus (pvz., 250 ml), kad išvengtumėte ilgo laikymo laiko.
Susijęs:
Apkarpykite riebalus. Ką daryti, jei valgote? Nors negalite kontroliuoti, kokio aliejaus naudojate lauke, galite pavalgyti maitinimo įstaigose, kuriose naudojamas sveikesnis aliejus, kuriame yra ne daugiau kaip 35 procentai sočiųjų riebalų ir 0,5 procentų transriebalų. Tiesiog atkreipkite dėmesį į prekystalius, kuriuose yra sveikesnio aliejaus lipdukas.

Aliejaus šulinys, kuris baigiasi gerai

Apibendrinant, vadovaukitės toliau pateiktomis gairėmis rinkdamiesi kitą kepimo aliejaus butelį:

  • Jame turėtų būti mažiau daugiau nei 35 procentai sočiųjų riebalų, daugiau nei 50 procentų nesočiųjų riebalų ir mažiau nei 0,5 procento transriebalų. Atkreipkite dėmesį į sveikesnio pasirinkimo simbolius, nurodančius, kuris aliejus yra „be transriebalų“ arba „mažiau sočiųjų riebalų“.

  • Rinkdamiesi atkreipkite dėmesį į skirtingų aliejų dūmų temperatūrą. naudoti skrudinimui, troškinimui ar apibarstymui ant salotų.

  • Tinkamai laikykite aliejų, laikydamiesi rekomenduojamų laikymo laikotarpių, nes laikui bėgant aliejus blogėja.


Skaitykite tai toliau:

Sveikatos skatinimo taryba