VATIKANŲ MIESTAS – Romos Katalikų Bažnyčios pastangų susisiekti su LGBTQ katalikais lyderis sekmadienį atskleidė, kad popiežius Pranciškus jam giliai atsiuntė padrąsinantis užrašas, ypač nedezorientuojančią savaitę apie Vatikano požiūrį į gėjų teises.

Antradienį Vatikanas patvirtino, kad bandė paveikti Italijos valstybės reikalus, išreikšdamas rimtą susirūpinimą dėl šiuo metu Parlamente galiojančių teisės aktų, kurie padidina LGBTQ asmenų apsaugą. O po kelių dienų Vatikano antrasis vadas tvirtino, kad bažnyčia neturi nieko prieš gėjų teises, tačiau saugojo save nuo pagrindinių bažnyčios įsitikinimų palikimo atviram baudžiamiesiems kaltinimams dėl diskriminacijos.

Praėjus beveik aštuoneriems metams po to, kai popiežius Pranciškus garsiai atsakė: „Kas aš, kad teisčiau?“ gėjų katalikų klausimu vis sunkiau suvokti, kur jis yra šiuo klausimu. Tarp jo įtraukiančios kalbos ir bažnyčios veiksmų išaugo vis didesnis disonansas.

Rezultatas yra painiava ir nusivylimas tarp kai kurių popiežiaus liberalų rėmėjų, kurie domisi, ar 84 metų argentinietis išlieka pasiryžęs tolerantiškesnei bažnyčiai ir tiesiog stengiasi suvokti greitai besikeičiančius sudėtingo klausimo kontūrus, ar iš tikrųjų yra socialinis konservatorius bando įtikti visiems.

Aišku yra tai, kad naujoji nata taps šviežiu pašaru bažnyčios mūšyje tarp nusivylusių progresyvų, kurie tikisi, kad įtraukianti popiežiaus žinia pagaliau paskatins pokyčius, ir atsargūs konservatoriai, kurie tikisi, kad bažnyčia išlaikys savo tradicijas. Vėliau pati Vatikano naujienų tarnyba pranešė, kad popiežius išsiuntė laišką.

Birželio 21 d. Ranka rašytame laiške, kuris buvo paviešintas sekmadienį, Pranciškus gyrė ir dėkojo kunigui Jamesui Martinui, žymiam jėzuitui ir knygos apie LGBTQ katalikų susisiekimą autorei.

„Matau, kad jūs nuolat siekiate pamėgdžioti šį Dievo stilių“, – rašė popiežius. „Jūs esate kunigas visiems vyrams ir moterims, kaip ir Dievas yra Tėvas visiems vyrams ir moterims. Aš meldžiuosi, kad ir toliau tęstumėtės tokiu būdu, būdami artimi, atjaučiantys ir labai švelniai “.

Šie žodžiai beveik neabejotinai padės Pranciškaus liberalų šalininkams, kurių daugelį labai nuvilnijo Tikėjimo doktrinos kongregacijos, aukščiausios bažnyčios doktrinos tarnybos, kovo mėn. Atsakymas į tyrimą, ar katalikų dvasininkai turi įgaliojimus palaimink gėjų sąjungas.

Neigiamas, “- toks buvo atsakymas, kurį Pranciškus patvirtino.

Du žmonės, palaikantys homoseksualų teises ir artimi popiežiui, sako, kad jis jiems pasakė, jog atsipalaidavo spaudžiamas kongregacijos, dėl kurio sprendimo jis gailisi ir tikisi ištaisyti. Vatikanas iš karto neatsakė į prašymą pakomentuoti sąskaitas.

Tačiau kardinolas Gerhardas Ludwigas Mülleris, kurį Pranciškus atleido iš vyriausiojo doktrinos sargybinio pareigų 2017 m., Teigė, kad ši idėja buvo absurdiška.

„Popiežius yra popiežius”, – sakė jis ir pridūrė, kad Pranciškus aiškiai atsakingas už tokius klausimus.

Kardinolas Mülleris ir kiti prelatai sako, kad Pranciškus asmeniniu lygmeniu tiesiog nemėgsta įskaudinti žmonių jausmų.

„Jis nori būti ganytojas ir nori būti artimas žmonėms. Tai jo specialybė “, – sakė kardinolas Mülleris. „Lengviau būti visų numylėtiniais nei sakyti tiesą“, – pridūrė jis. – Jam nepatinka tiesioginė konfrontacija.

Tėvas Martinas, kurį dažnai puola bažnyčios konservatoriai, viešai paskelbė laišką, atskleidęs jį virtualioje konferencijoje, skirtoje pastoriams ir pasauliečiams, administruojantiems LGBTQ katalikams.

Laiške Pranciškus sakė, kad kunigas jėzuitas pakartojo Jėzų, kad jo mokymas buvo „atviras visiems ir visiems“. Jis baigė pažadu melstis už tėvo Martino „bandą“.

Tačiau tas pulkas buvo vedamas tokiu keliu ir per tuos metus per įvairius popiežiaus signalus.

Pranciškus apstulbino tikinčiuosius ir pasaulietinę auditoriją, labiau įpratusią barti homoseksualumą ir homoseksualias santuokas, kai žurnalistai paklausė apie kunigą, kuris, sakoma, buvo gėjus, jis atsakė: „Kas aš, kad tečiau?“

Jo svarbiausias 2016 m. Dokumentas apie šeimą, pavadintas „Meilės džiaugsmas“, atmetė tos pačios lyties asmenų santuokas, tačiau paragino kunigus pasveikinti netradicinius santykius turinčius žmones, pavyzdžiui, gėjus.

Visai neseniai Pranciškus išreiškė paramą tos pačios lyties pilietinėms sąjungoms. Jo komentarai nepakeitė bažnyčios doktrinos, tačiau tai buvo reikšmingas atotrūkis nuo pirmtakų.

Pranciškus pateikė savo pastabas 2019 m. Interviu Meksikos transliuotojui „Televisa“, tačiau Vatikanas šią ataskaitą cenzūravo, o filmuota medžiaga pasirodė tik 2020 m. Spalio mėn. Dokumentiniame filme.

Liberalams visa tai atrodė kaip impulsas realiai LGBTQ žmonių pažangai bažnyčioje, todėl Vatikanas kovo mėnesį atmetė gėjų sąjungų palaiminimą.

Juanas Carlosas Cruzas, Čilės seksualinės prievartos išgyvenęs asmuo ir gėjus, su kuriuo susidūrė popiežius, parašė nuomonės straipsnį Čilės laikraštyje, kuriame kritikavo doktrinos sargų atmetamą palaiminimą kaip įžeidžiantį LGBTQ katalikus.

Bažnyčios doktrinos įstaigai vadovauja kardinolas Luisas Ladaria, kurį popiežius pasirinko rankomis ir kuris, kaip manoma, yra su juo užrakintas.

Į aiškinamasis raštas, Tikėjimo doktrinos kongregacija sakė, kad nors ir priimdama homoseksualius žmones, kurie turi teisę būti palaiminti, bažnyčia nepalaimins tos pačios lyties asmenų sąjungų, nes Dievas „nepalaimina ir negali palaiminti nuodėmės“. Palaiminus tos pačios lyties asmenų sąjungą, gali susidaryti įspūdis, kad ji prilygsta santuokai.

„Tai būtų klaidinga ir klaidinanti”, – sakoma pastaboje.

Vatikano pareigūnai, žinodami dokumentą, teigė, kad popiežius niekada neprieštaravo sprendimui ir kad jam visiškai aišku bažnyčios doktrinos klausimai.

Šis sprendimas paskatino gėjų katalikus ir jų šalininkus nuvilti, netgi pasibjaurėti.

Liberalų katalikai vėl nusivylė praėjusią savaitę, kai Vatikanas patvirtino, kad Šventojo Sosto užsienio reikalų ministras arkivyskupas Paulas Richardas Gallagheris įteikė laišką Italijos ambasadoriui prie Šventojo Sosto, kuriame išreiškė abejones dėl įstatymo projekto, kuris pridėtų LGBT nuostatas prie esamo įstatymas, pagal kurį diskriminacija, smurtas ar kurstymas dėl rasės ar religijos yra nusikaltimas, už kurį baudžiama laisvės atėmimu iki ketverių metų.

Bažnyčia anksti įsikišo, norėdama pakeisti sąskaitą, nes bijojo, kad įstatymas gali ją teisiškai įpareigoti vesti tos pačios lyties asmenis ar mokyti liberalesnių idėjų apie lytį katalikų mokyklose, teigia bažnyčios pareigūnas.

Sąskaitos rėmėjas Alessandro Zanas teigė, kad tokie susirūpinimai yra netikėti ir neatspindi teisės aktuose.

Tačiau popiežius aiškiai pritarė intervencijai, ketvirtadienį Romos laikraščiui „Il Messaggero“ sakė kardinolas Giovanni Battista Re.

Reakcija buvo intensyvi ir pikta iš italų, apkaltinusių Vatikaną trukdžiusiu valstybės demokratiniam procesui, ir nusivylusių bei pasimetusių gėjų katalikų, kurie, nepaisant visko, ką pasakė, vėl matė popiežių, veikiantį prieš juos.

Akivaizdžiai stengdamasis kontroliuoti žalą, kardinolas Pietro Parolin, Vatikano valstybės sekretorius ir antras aukščiausias pareigūnas po popiežiaus, išleido pareiškimą ketvirtadienį.

Jis teigė, kad Vatikanas nesiekė blokuoti teisės aktų, tačiau jaudinosi, kad neaiški juodraščio kalba ir didžiulė italų teisėjų laisvė gali kelti baudžiamąją diskriminaciją už pagrindinę bažnyčios praktiką. Jis tvirtino, kad priešiškumas homoseksualiems žmonėms nemotyvavo Vatikano opozicijos.

„Mes prieštaraujame bet kokiam netolerancijos ar neapykantos elgesiui ar neapykantos žmonėms dėl jų seksualinės orientacijos“, – sakė jis.

Liberalūs Pranciškaus šalininkai teigia, kad tokie laiškai, kokius sekmadienį atskleidė tėvas Martinas, suteikia jiems erdvės judėti pirmyn. Tačiau kardinolas Mülleris sakė, kad nuo jo išvykimo niekas nepasikeitė, o jei kas, Pranciškus tapo stipresnis gindamas pagrindinius bažnyčios įsitikinimus.

„Paskutiniai ženklai buvo šiek tiek reikšmingi”, – sakė jis.