KANDAHAR AIRFIELD, Afganistanas – pilkas amerikietiškas transporto lėktuvas riedėjo kilimo ir tūpimo taku, gabenęs amuniciją, milžinišką plokščiaekranį televizorių iš CŽV bazės, įrangos padėklus ir išvykstančius karius. Tai buvo vienas iš kelių tą naktį skraidančių orlaivių, kuris pašalino tai, kas liko po Amerikos karo, iš šios besiplečiančios karinės bazės šalies pietuose.

Prezidentas Bidenas sakė, kad Jungtinės Valstijos pasitraukia iš Afganistano iki rugsėjo 11 d., Užbaigdamos ilgiausią šalies karą užsienio žemėje, tačiau pasitraukimas jau prasidėjo.

Jungtinės Valstijos ir jos NATO sąjungininkai dešimtmečius statė Kandaharo aerodromą karo metų miestu, kuriame buvo palapinės, operacijų centrai, kareivinės, krepšinio aikštelės, amunicijos saugyklos, orlaivių angarai ir bent vienas paštas.

Kai iš bazės bus atimta viskas, ką jos Amerikos ir NATO savininkai laiko jautriu, jos karkasas bus perduotas Afganistano saugumo pajėgoms.

Ir žinia bus aiški: jie patys kovoja su Talibanu.

Savaitgalio scenos buvo beveik tokios, lyg daugiamilijoninė karo mašina peraugtų į garažo išpardavimą. Aukščiausiame 2010 ir 2011 m. Aerodromo taške jo garsioje ir daug pašaipioje lentoje veikė užkandžių parduotuvės, restoranų tinklai, ledo ritulio čiuožykla ir niekučių parduotuvės. Dešimtys tūkstančių JAV ir NATO karių buvo įsikūrę čia, ir dar daugiau jų praėjo, nes tai tapo pagrindine JAV vadovaujamo karo Afganistano pietuose instaliacija. Jis stovėjo šalia kaimo kaimų, iš kurių atsirado Talibanas; visame tame provincija išliko sukilėlių tvirtovė.

Dabar pusiau nugriautos lauko sporto salės ir tušti angarai buvo pripildyti beveik 20 metų vertės matemateliu. Keleivių terminalas, kuriame tarnybos nariai kadaise važiavo tarp skirtingų karo vietų, buvo tamsiai juodas ir pripildytas tuščių, dulkėmis padengtų kėdžių. Priešgaisrinės signalizacijos detektorius – jo baterijos silpnos – be paliovos čiulbėjo. Netvarkos salės buvo uždarytos.

Lenta buvo ne kas kita, kaip kelios likusios lentos.

Tą rytą kitoje bazės pusėje iš Kabulo atvyko afganų transporto lėktuvas. Jis buvo pakrautas su minosvaidžio sviediniais, šaulių užtaisais ir 250 svarų sveriančiomis bombomis, kad aprūpintų Afganistano karius, kuriuos dažnai užpuolė Talibanas kaime.

Amerikos pasitraukimas, beveik tylus ir su tvarkingumo lukštu, paneigia beviltiškas aplinkybes, esančias už bazės sienos. Tą dieną viename Kandaharo aerodromo gale majoras Mohammedas Bashiras Zahidas, pareigūnas, vadovaujantis mažam Afganistano oro vadovavimo centrui, sėdėjo savo kabinete, prie kiekvienos ausies telefonas ir trečiasis rankose, kai spausdino žinutes „WhatsApp“, bando gauti oro paramą Afganistano saugumo pajėgoms ant žemės ir netoliese esančiuose postuose, kuriems gresia Talibano kovotojai.

„Vakar nebūtum galėjęs atsisėsti, nes viskas buvo taip chaotiška“, – sakė jis. „Užmigau su batais ir ginklu dėkle.”

Sėdėdamas savo JAV pastatytame kabinete su oro kondicionieriumi, majoras Zahidas teigė tikėjęsis, kad netrukus vieną dieną jo amerikiečių pagalbos prašymai bus patenkinti tyla. Šeštadienį jis net nepaklausė. Vietoj to jis sutelkė dėmesį į tai, kokius Afganistano sraigtasparnius ir bombonešius jis galėtų pasiekti.

Jo pyktis dėl išvykimo iš JAV buvo susijęs ne su oro trūkumu, bet nukreipiant nuotraukas į telefoną, apie sportines transporto priemones, kurias, pasak jo, amerikiečiai sunaikino aerodrome, nes jie negalėjo išvykti su jais.

„Dabar tai mane tikrai sujaudina”, – sakė majoras Zahidas, atrodydamas išsekęs ir apėmęs daugumos Afganistano karių nevilties jausmą. Amerikiečiai greičiausiai sunaikino transporto priemones, kad būtų išvengta jų pardavimo, atsižvelgiant į siaučiančią korupciją didžiojoje eilėje.

Majoras Zahidas manė, kad amerikiečiai sunaikino daugiau tų transporto priemonių, kai apie 14 val. Per kilimo ir tūpimo taką nuaidėjo sprogimas.

Sprogimas buvo raketa, paleista iš kažkur už bazės ribų ir nusileidusi kažkur viduje, nieko neužmušusi. Pranešimas iš bazinio garsiakalbio buvo tolimas ir praktiškai neiššifruojamas skardinės formos pastate, kuriame buvo majoro Zahido operacijų centras. Niekas nejudėjo, skambėjo telefonai, darbas tęsėsi.

Nors raketos nusileido Afganistano pusėje, amerikiečiai tai vertino kaip talibų puolimą prieš juos. D.Trumpo administracija susitarė iki gegužės 1 d. Visiškai išvesti visas pajėgas iš Afganistano pagal 2020 m. Vasario mėn. Pasirašytą susitarimą su Talibanu. Pastarosiomis savaitėmis Talibanas pareiškė, kad bet koks Amerikos buvimas šalyje tą dieną ar vėliau bus laikomas pažeidimu. sandorio.

JAV kariuomenė, tikėdamasi išpuolio, tikėjosi kažkokio užpuolimo – nepaisant diplomatinių ugnikalnių iš Amerikos derybininkų Dohoje, Katare, kurie bandė talibams pranešti, kad kariuomenė iš tikrųjų išvyksta, o amerikiečių kariuomenės puolimas buvo kvailys. pavedimas.

Amerikos atsakymas nebuvo subtilus.

F / A-18 naikintuvų skrydis, buvęs atominiu lėktuvnešiu „USS Eisenhower“, buvo ore ir iš Arabijos jūros keliavo link Afganistano – maždaug dviejų valandų skrydis aukštyn, kuris vadinamas „ bulvaras “- oro erdvės koridorius Vakarų Pakistane, kuris naudojamas kaip oro tranzito maršrutas.

Gavę sutikimą smogti, reaktyviniai lėktuvai puolė ir numetė GPS valdomą amuniciją – bombą, kuri kainuoja gerai virš 10 000 USD – ant papildomų raketų, kurios buvo kažkur Kandahare, sumontuotos ant elementarių bėgių ir nukreiptos į aerodromą.

Amerikos štabo pastato aerodrome viduje dvi žaliosios beretės – dalis ten dirbančio mažėjančio kontingento, kurie ten dirba, – viename iš savo telefonų ištraukė popietinės oro atakos vaizdo įrašą.

„Įsitikinkite, kad tai eina per naktinį trumpą laiką”, – sakė vienas iš jų. Specialiųjų pajėgų kariai, barzdoti ir apsirengę marškinėliais, kamuoliukais ir tatuiruotėmis, atrodė ne vietoje tarp to, kas liko iš aplink juos esančių kabinų ir biuro baldų, kurių didžioji dalis buvo išardyta.

Televizoriai buvo pašalinti nuo sienų, ant kelkraščio sėdėjo raštinės spausdintuvai, o ant akmeninės sienos kadaise užklijuoti skiriamieji ženklai, skelbiantys, kas buvo atsakingas už būstinę, seniai nebėra. Nors netrukus kiekvieną dieną tarnybos narių bus vis mažiau, vienas karys pažymėjo, kad atsitiktinių amerikiečių teikiamų priežiūros paslaugų srautas nemažėjo. Dabar jis turėjo, regis, begalinį poptartų kiekį.

Grupė amerikiečių kareivių, kuriems pavesta pakrauti atvykstantį krovininį skrydį, nežinojo, kada eina namo. Rytoj? Rugsėjo 11 d.? Jų užduotis buvo uždaryti Kandaharą prieš pereinant į kitą JAV bazę, tačiau liko tik tiek įrenginių, kuriuos išmontuoti. Jų trijulė laukimo metu žaidė „Nintendo“. Vienas kalbėjo apie purvo dviratį, kurį ketino pirkti grįžęs namo. Kitas „iPhone“ prekiavo kriptovaliuta.

Paklaustas apie Maiwandą, rajoną, esantį tik už 50 mylių, kur Afganistano pajėgos bandė atremti Talibano puolimą, o majoras Zahidas desperatiškai bandė siųsti oro paramą, JAV karys atsakė: „Kas yra Maiwandas?“

Vakare, kai išvyko vienas iš transporto lėktuvų, bazinis garsiakalbis skambėjo. – Dėmesio, – pasakė kažkas, nematantis. „Bus išeinantis kitas 15 minučių.” Prasidėjo nuobodus skiedinio ugnies dundesys. Tuo, kas buvo neaišku.

Karo pabaiga nebuvo panaši į jo pradžią. Tai, kas prasidėjo kaip operacija nuversti Talibaną ir užmušti teroristus, atsakingus už išpuolius 2001 m. Rugsėjo 11 d., Per 20 metų išsiplėtė į daugiamilijoninę karinę-pramoninę įmonę, į kurią buvo suleista tiek pinigų, kad daugelį metų atrodė neįmanoma. kada nors padaryti ar išardyti.

Iki dabar.

Talibano dieną kartotas dažnai kartojamas posakis: „Jūs turite laikrodžius, mes turime laiko“.

Viename iš daugybės šiukšlių maišų, nusėto pagrindą, buvo išmestas sieninis laikrodis, jo antroji ranka vis dar tiksėjo.

Najimas Rahimas ir Jimas Huylebroekas prisidėjo prie pranešimų.