Atkreipkite dėmesį, kad valydami bet kokį paminklą turite būti ypač atsargūs. Šį vadovą parengėme remdamiesi geriausia praktika, tačiau prieš pradėdami valyti paminklą pasikonsultuokite su mumis. Visada laikykitės konkrečių priežiūros reikalavimų, taikomų jūsų paminklui ir medžiagos tipui.

Paminklo valymas

paminklo gele

Paminklas mylimam žmogui turėtų būti ilgalaikė duoklė jo atminimui, paminklas, kurį galėtumėte aplankyti, kai tik pajusite poreikį. Tokio paminklo tipas ir vieta – antkapinis akmuo, suoliukas, atminimo lenta ar stacionari vaza – paprastai yra paskutinis mirusiojo pageidavimas, todėl tai galbūt paskutinė užduotis, kurią galite atlikti už jį. Tai nepaprastai jaudinantis dalykas.

Paminklų ir antkapių valymas

paminklo priežiūrą atsakingas registruotas savininkas, o ne bažnyčios, kapinių ar krematoriumo administracija. Tačiau, kadangi paminklai dažniausiai stovi lauke, palaikyti švarą ir tvarką gali būti nuolatinė kova. Jei paminklo pasirinkimas paliekamas jums, ši prievolė gali padėti apsispręsti, kokį akmenį naudoti, kur jį pastatyti ir pan.

Naudokite tinkamus įrankius

Valydami paminklinį akmenį turite būti atsargūs. Netinkama priemonė ar valymo įrankis gali pažeisti akmens paviršių ir laikui bėgant suardyti užrašus. Geriausia, jei jūsų valymo rinkinyje būtų:

Minkštas šepetėlis, kuriuo prieš valymą nuvalysite dulkes nuo paviršiaus
Minkštas nailoninis šepetėlis su baltais arba nedažytais šereliais
Žirklės peraugusiai žolei, piktžolėms ir šakoms sutvarkyti
Plastikinis (jokiu būdu ne metalinis) gremžtukas samanoms ir kitoms negražioms nuosėdoms pašalinti
Seną dantų šepetėlį, kuris padės išvalyti mažesnes vietas, pvz.
Purkštuvą, į kurį galima pripilti vandens, kad būtų lengva „sudrėkinti
Pora guminių pirštinių
Apsauginiai akiniai (jei naudosite ne vandenį, o ką nors kita)
Kibirą.
Antibakterinio rankų gelio, kurį galėsite naudoti baigę valyti.

Savaime suprantama, kad nesvarbu, kokiu įrankiu ar metodu valysite paminklą, įsitikinkite, kad elgiatės kuo švelniau.

Antkapių valymas

Įsitikinkite, kad produktas yra saugus

Bendra taisyklė yra ta, kad nesuklysite naudodami daug vandens; geriausia distiliuoto vandens, nes jame nėra mineralinių priedų, galinčių paveikti akmenį. Jei norite naudoti produktą, turite įsitikinti, kad jis tinka valomo akmens tipui. Prieš naudodami priemonę visada visiškai sudrėkinkite akmenį, o po to gausiai nuplaukite.

Niekada nenaudokite baliklio, kuris gali veiksmingai ištirpdyti akmenį, paveikti jo spalvą ir tekstūrą. Tai ypač aktualu, jei akmuo yra marmuras arba kalkakmenis. Taip pat reikėtų vengti naudoti rūgštinius valiklius, kuriems priskiriama daug buitinių produktų. Jie taip pat gali paveikti aplinkinį gruntą. Taip pat reikėtų vengti produktų, kurių sudėtyje yra druskų (t. y. natrio karbonato, natrio bikarbonato, natrio chlorido, natrio sulfato), nes jie gali palikti nuosėdų.