Indijai intensyvinant skiepijimą, baiminantis kitos koronaviruso bangos, pareigūnai tiria įtarimus, kad galbūt tūkstančiams žmonių buvo suleista netikra vakcina finansų sostinėje Mumbajuje.

Policija areštavo 14 žmonių, įtariamų dalyvavusių schemoje, kurioje per beveik du dešimtį privačių skiepijimo vietų Mumbajuje per pastaruosius du mėnesius suleista sūraus vandens, o ne vakcinos dozės. Organizatoriai, įskaitant medicinos specialistus, tariamai ima nuo 10 iki 17 JAV dolerių už dozę, pasak valdžios institucijų, kurie teigė, kad iš įtariamųjų konfiskavo daugiau nei 20 000 USD.

„Suimtiems asmenims pareikšti įtarimai dėl nusikalstamo sąmokslo, sukčiavimo ir klastotės”, – sakė policijos pareigūnas Vishalas Thakuras Mumbajuje.

Į stovyklas atvyko daugiau nei 2600 žmonių, norėdami gauti „Oxford-AstraZeneca“ vakcinos, pagamintos ir parduodamos Indijoje kaip „Covishield“, šūvių. Kai kurie teigė, kad jiems kilo įtarimų, kai jų šūviai nepasirodė Indijos vyriausybės internetiniame portale, kuriame buvo stebimi skiepai, ir kai ligoninės, su kuriomis organizatoriai teigė esą susiję, neatitiko gautų vakcinacijos pažymėjimų pavadinimų.

„Yra abejonių, ar mums iš tikrųjų buvo paskirtas„ Covishield “, ar tai buvo tik gliukozės, ar pasibaigusio vakcinos galiojimo laikas / atliekos“, – „Twitter“ parašė Neha Alshi, kuri teigė esanti sukčių auka.

Siddharthas Chandrashekharas, advokatas, iškėlęs viešojo intereso ieškinį Mumbajo aukštesniame teisme, scenarijų apibūdino kaip „širdį draskantį“. Teismas sakė buvo „tikrai šokiruojanti, kad padirbtų vakcinacijų atvejų daugėja“.

Medicininės apgaulės nėra naujiena Indijoje, kur per šį pavasarį įvykusį šalies mamutų protrūkį pelnininkai netikrais vaistais ir deguonimi taikėsi į pažeidžiamus „Covid“ pacientus. Vakarų Bengalijos valstijos policija taip pat tiria, ar šimtai žmonių, įskaitant vietos įstatymų leidėją, ten gavo netikras vakcinas.

Indija paskyrė daugiau nei 340 milijonų vakcinos dozių, tačiau mažiau nei 5 procentai gyventojų yra visiškai paskiepyti, rodo Oksfordo universiteto „Mūsų duomenų pasaulyje“ projektas. Šalis kasdien praneša apie 50 000 naujų atvejų ir beveik 1000 Covid mirčių – šis skaičius yra kur kas mažesnis nei prieš du mėnesius, nors ekspertai visada manė, kad Indijos oficialūs skaičiai yra labai nepakankami.

Šeštadienį farmacijos bendrovė „Bharat Biotech“ pranešė, kad jos „Covaxin“ šūvis – kita plačiai Indijoje naudojama vakcina – veiksmingai užkirto kelią simptominėms ligoms 77,8 proc., Rodo vėlyvosios stadijos tyrimo rezultatai. Tie rezultatai buvo paskelbti internete bet nebuvo vertinami tarpusavyje.

Ataskaitoje sakoma, kad vakcina 93,4 proc. Atvejų užkirto kelią sunkiam „Covid“ vartojimui, taip pat buvo veiksminga prieš „Delta“ variantą, užkertant kelią infekcijai 65,2 proc.

Kilo abejonių dėl vakcinos, kurią Indijos vyriausybė patvirtino sausio mėnesį ir kuri buvo skirta milijonams, kol viešai nebuvo įrodyta, kad ji yra saugi ar veiksminga.