Pirmuosiuose viešuose komentaruose po vyro nužudymo Martino Moïse, Hačio prezidento Jovenelio Moïse’o žmona, paragino žmones tęsti jo „mūšį“ šalyje, ilgai kamuojamoje gaujų smurto ir dabar patekusią į gilią institucinę krizę.

Ponia Moïse taip pat buvo nušauta per praėjusią savaitę įvykusį išpuolį poros rezidencijoje ir nuvežta gydytis į Majamio ligoninę. Haičio valdžia teigė, kad jai nėra pavojaus ir jos būklė yra stabili.

Į garso įrašas, paskelbtas jos „Twitter“ paskyroje šeštadienį ponia Moïse, kalbėdama kreolų kalba, pasakė: „Aš esu gyva Dievo dėka, bet praradau savo vyrą Jovenelį Moïse“.

Ji pridūrė: „Akies mirksniu samdiniai pateko į mano namus ir išmėtė mano vyrą kulkomis.“

Pranešime kalbėjusią moterį Haidos kultūros ir komunikacijos ministrė Pradel Henriquez patvirtino kaip ponią Moïse, praneša „Agence France-Presse“.

Hačio valdžia areštavo mažiausiai 20 įtariamųjų dėl išpuolio. Aštuoniolika buvo įvardyti kaip kolumbiečiai, o du – Haičio amerikiečiai.

Haičio taikos teisėjas Karlas Henris Destinas sakė, kad prezidento kūną rado ant grindų savo lovos papėdėje, „maudantį kraują“, su 12 kulkų skylių. Du iš trijų prezidento poros vaikų per išpuolį dalyvavo ir kartu pasislėpė vonioje, pridūrė p. Destinas.

„Aš verkiu, tiesa, bet mes negalime leisti šalies nuklysti“, – sakė ponia Moïse, smerkdama samdinius, „norinčius nužudyti prezidento svajonę, viziją ir idėjas šaliai“.

Ji nenurodė, kas galėjo remti išpuolį, tačiau pasiūlė, kad už nužudymą patekę asmenys „nenorėtų matyti perėjimo šalyje“.

Prezidentė, pasak ponia Moïse, kovojo už „kelius, vandenį ir elektrą, referendumą ir metų pabaigoje numatytus rinkimus“.

Paskutiniais savo kadencijos metais ponas Moïse’as sulaukė vis didėjančių protestų – didžioji Haitis politinės opozicijos ir pilietinės visuomenės dalis manė, kad jo kadencija turėjo baigtis vasarį. Tačiau ponas Moïse’as atsisakė atsistatydinti ir įsikibo į valdžią, valdydamas dekretą, kai parlamentas nustojo veikti ir šalis giliau skendo gaujų smurte.

Ponia Moïse teigė, kad jos vyras „visada tikėjo institucijomis ir stabilumu“, ir ji pažymėjo: „Jo mūšis nebuvo jo paties, jis kovojo už mus. Turime tęsti “.

„Mes neleisime prezidentui mirti antrą kartą”, – pridūrė ji.