Aiškesnis grupės, kurią Haitis kaltina prezidento Jovenelio Moïse’o nužudymu, vaizdas atsirado, kai Kolumbijos gynybos ministerijos pareigūnai vardais nustatė 13 įtariamųjų ir teigė, kad visi jie buvo buvę Kolumbijos kariuomenės nariai.

Du buvo nužudyti, sakė pareigūnai, o kiti 11 yra areštinėje. Jie teigė, kad kai kurie jau gegužės mėnesį keliavo į Haitį.

Anksčiau kai kurie buvę Kolumbijos kariuomenės nariai, kurie gauna didelę finansinę paramą ir mokymus iš JAV kariuomenės, po tarnybos tarnavo kaip samdomi ginklai.

Kolumbiečiai yra patrauklūs tiems, kurie ieško karinės pagalbos, nes jie dažnai turi ilgametę patirtį kovodami su kairiųjų partizanais ir prekiautojais narkotikais savo šalyje – juos dažnai rengia JAV ekspertai.

Kolumbijos pareigūnai pasmerkė išpuolį ir teigė, kad daro viską, kad padėtų Haičio vyriausybei ieškoti tiesos. Nacionalinės policijos vadovas generolas Jorge Luisas Vargasas teigė, kad Kolumbijos pareigūnai tyrė keturis verslus, kurie, jų manymu, įdarbino žmones operacijai.

Vieną įtariamąjį Francisco Eladio Uribe praėjusiais metais šalies nužudymo specialusis taikos teismas tyrė pagal „The New York Times“ gautus dokumentus. Ponas Uribe buvo apkaltintas dalyvavęs skandale, Kolumbijoje žinomame kaip „klaidingi teiginiai“, kuriame šimtai kariuomenės narių buvo apkaltinti civilių nužudymu ir teigimu, kad jie kovoja su aukomis, siekdami parodyti sėkmę ilgą laiką trukusiame šalies civiliniame gyvenime. karas.

Į interviu per „W Radio“ moteris, save priskyrusi pono Uribe žmonai, teigė, kad abu buvo susituokę 18 metų ir turėjo tris vaikus, o vieną dieną jis išėjo iš namų, pasakęs, kad turi „labai gerą darbo galimybę. “ Ji teigė, kad jos vyras buvo ištirtas, bet atleistas nuo karo skandalo.

Kolumbijos pareigūnai teigė, kad kai kurie kaltinamieji jau gegužę paliko Bogotą ir išskrido į Panamą, prieš keliaudami į Dominikos Respubliką, o paskui į Haitį. Kiti, pareigūnų teigimu, birželio pradžioje atvyko į Dominikos Respubliką ir išvyko į Haitį. Dvi šalys dalijasi Karibų jūros sala Hispaniola.

Generolas Luisas Fernando Navarro sakė, kad kaltinamieji paliko kariuomenę maždaug nuo 2002 iki 2018 m. Ir kad jie dalyvavo „samdinių veikloje“ turėdami „grynai ekonominių“ motyvų.

Pasak pensininkų karo pareigūnų asociacijos vadovo Johno Marulandos, neaišku, ar operacijai priimti žmonės žinojo jiems skiriamos užduoties specifiką.

Užsienio santykių tarybos narys, tyrinėjantis saugumo klausimus, Paulas Angelo teigė, kad kolumbiečiai anksčiau buvo verbuojami vykdant nusikalstamas užduotis, nes palikdami ginkluotąsias pajėgas jie kartais turėjo ribotas galimybes.

„Kolumbija yra šalis, kuri pernelyg ilgai turėjo karo prievolę, kuri krito ant vargingiausių šalies vyrų pečių“, – sakė jis. „Kai ekonominis poklasis mokomas, kaip kovoti ir kaip vykdyti karines operacijas ir dar mažai ką, šie įgūdžiai nėra lengvai perduodami civiliniam sektoriui, išskyrus privačią saugumo sritį.“

Buvęs Kolumbijos kariuomenės pareigūnas, kuris paprašė, kad jo tapatybė nebūtų nustatyta, teigė, kad į užsienį keliavusiam samdiniui per mėnesį būtų galima lengvai sumokėti apie 2700 USD, palyginti su maždaug 300 USD per mėnesį kariniu atlyginimu – net ir kariams, turintiems ilgametę kovinę patirtį.

„Tai ne tik Haitis, bet ir Kabulas, Meksika, Jemenas, Emyratai“, – sakė jis interviu telefonu, kuriame išvardijo, kur dingo buvę Kolumbijos kariai.

Sofía Villamil ir Edinson Bolaños prisidėjo prie pranešimų.