LIMA, Peru. Popieriuje kandidatai į prezidento rinkimų biuletenį Peru sekmadienį yra kairieji buvę mokyklos mokytojai, neturintys valdymo patirties, ir dešinioji įkalinto buvusio prezidento dukra, valdžiusi šalį geležiniu kumščiu.

Vis dėlto rinkėjai Peru susiduria su dar elementaresniu pasirinkimu: ar laikytis neoliberalaus ekonominio modelio, dominavusio šalyje pastaruosius tris dešimtmečius, pasiekusių kai kurių ankstesnių laimėjimų, bet galiausiai, kritikų teigimu, nesugebančio suteikti prasmingos paramos milijonams perujiečių pandemija.

„Modelis žlugo daugeliui žmonių“, – sakė vaizdo įrašų prodiuserė Cesia Caballero (24). Virusas, pasak jos, „buvo paskutinis lašas, nulenkęs stiklą“.

Per pandemiją Peru išgyveno didžiausią ekonominį nuosmukį regione ir beveik 10 procentų jo gyventojų vėl skurdo. Pirmadienį šalis paskelbė, kad viruso aukų skaičius išaugo beveik trigubai, nei buvo pranešta anksčiau, ir staiga padidino mirtingumą vienam gyventojui iki didžiausio pasaulyje. Milijonai liko be darbo, o daugelis kitų buvo iškeldinti.

Kairiųjų kairiųjų kandidatas, profsąjungos aktyvistas, 51 metų Pedro Castillo pažadėjo pertvarkyti politinę ir ekonominę sistemą, kad būtų panaikinta skurdas ir nelygybė, pakeičiant dabartinę konstituciją valstybei, kuri suteiks didesnį vaidmenį ekonomikoje.

Jo oponentas 46 metų Keiko Fujimori pažadėjo palaikyti laisvosios rinkos modelį, kurį sukūrė jos tėvas Alberto Fujimori, kuris iš pradžių buvo įskaitytas už tai, kad 1990-aisiais sumušė smurtinius kairiųjų sukilimus, tačiau kurį dabar daugelis paniekina kaip korumpuotą autokratą. .

Apklausos rodo, kad kandidatai yra beveik lygūs. Tačiau daugelis rinkėjų yra nusivylę savo galimybėmis.

Ponas Castillo, kuris dar niekada nebuvo pareigas, bendradarbiavo su radikaliu buvusiu gubernatoriumi, nuteistu už korupciją, kad paskelbtų savo pasiūlymą. Ponia Fujimori tris kartus buvo įkalinta atliekant pinigų plovimo tyrimą ir gresia 30 metų laisvės atėmimo bausmės, apkaltinta nusikalstamos organizacijos, prekiaujančios neteisėta auka aukose per ankstesnį prezidento konkursą, vadovavimu. Ji neigia kaltinimus.

„Mes esame tarp prarajos ir bedugnės“, – sakė amatininkas juvelyras Limoje 60-metis Augusto Chávezas, kuris teigė, kad protestuodamas gali atiduoti nugalėtą biuletenį. Balsuoti Peru privaloma. „Manau, kraštutinumai kenkia šaliai. Ir jie atspindi du kraštutinumus “.

Ponas Castillo ir ponia Fujimori surinko mažiau nei 20 procentų balsų per gausias pirmojo turo varžybas balandžio mėnesį, kurios privertė sekmadienį vykusius rinkimus.

Rinkimai vyksta po audringo penkerių metų laikotarpio, per kurį šalis važiavo per keturis prezidentus ir du kongresus. Ir tai įvyksta tada, kai pandemija pakėlė rinkėjų nepasitenkinimą į naują lygį, pakurstydamas pyktį dėl nevienodų galimybių naudotis viešosiomis paslaugomis ir didėjančio nusivylimo politikais, apėmusiais iš pažiūros nesibaigiančius korupcijos skandalus ir politinių balų sureguliavimą.

Ligoninių sistemą pandemija taip įtempė, kad daugelis mirė nuo deguonies trūkumo, o kiti gydytojams atsipirko dėmėmis intensyviosios terapijos skyriuose – kad tik juos būtų galima pašalinti iš kančios.

Kas laimi sekmadienį, sakė Peru sociologė Lucía Dammert, „Peru ateitis yra labai audringa ateitis“.

„Sukėlė didžiulę nelygybę ir gilų žmonių nusivylimą, ir jokia organizacija ar veikėjas, nesvarbu, ar tai būtų privačios įmonės, valstybė, sąjungos, negalėtų tam pritarti.“

Kai ponia Fujimori tėvas 1990 m. Nuėjo į valdžią kaip populistinis pašalietis, jis greitai atsisakė kampanijos pažado netaikyti laisvosios rinkos „šoko“ politikos, kurią pastūmėjo jo konkurentai ir Vakarų ekonomistai.

Jo naudojamos priemonės – reguliavimo panaikinimas, vyriausybės išlaidų mažinimas, pramonės privatizavimas – padėjo nutraukti hiperinfliacijos ir nuosmukio metus. Konstitucija, kurią jis pradėjo 1993 m., Apribojo valstybės galimybes dalyvauti verslo veikloje ir suskaidyti monopolijas, sustiprino centrinio banko autonomiją ir apsaugojo užsienio investicijas.

Vėlesnės centristų ir dešiniųjų vyriausybės pasirašė daugiau nei tuziną laisvosios prekybos susitarimų, o Peru verslui palanki politika buvo paskelbta sėkminga, kuriai priskirtas rekordinis Peru skurdo mažinimas šio amžiaus prekių bumo metu.

Tačiau nedaug buvo padaryta sprendžiant Peru priklausomybę nuo prekių eksporto ir ilgalaikės socialinės nelygybės arba užtikrinant sveikatos apsaugą, švietimą ir viešąsias paslaugas savo žmonėms.

Pandemija atskleidė Peru biurokratijos silpnumą ir nepakankamą visuomenės sveikatos sistemos finansavimą. Šalyje buvo tik nedidelė dalis intensyviosios terapijos skyrių lovų, kurias turėjo jos bendraamžiai, o vyriausybė lėtai ir nenuosekliai teikė net mažą grynųjų pagalbą nepasiturintiems. Neoficialiems darbuotojams neliko jokio apsaugos tinklo, todėl daugelis kreipėsi į privačių bankų paskolas su dideliu palūkanų skaičiumi.

„Pandemija parodė, kad pagrindinė problema buvo prioritetų tvarka“, – sakė Davidas Rivera, Peru ekonomistas ir politologas. „Manoma, kad mes taip ilgai taupėme pinigus, kad juos panaudotume krizės metu, o pandemijos metu matėme, kad prioritetas tebebuvo makroekonominis stabilumas, o ne tai, kad žmonės nemirtų ir nebadautų“.

Ponia Fujimori kaltino šalies problemas ne dėl jos ekonominio modelio, o dėl to, kaip buvę prezidentai ir kiti lyderiai juo pasinaudojo. Net ir taip, anot jos, reikalingos tam tikros korekcijos, pavyzdžiui, didinti minimalų atlyginimą ir neturtingų asmenų pensijas.

Savo kampaniją prieš p. Castillo ji įvardijo kaip kovą tarp demokratijos ir komunizmo, kartais kaip foliją panaudodama Venesuelos socializmo įkvėptą vyriausybę, dabar įklimpusią į krizę. Ponas Castillo, kilęs iš Peru šiaurinės aukštumos, nacionalinį pripažinimą pelnė vadovaudamas mokytojų sąjungos streikui 2017 m. Jis agituoja vilkėdamas plačiakraštę Andų ūkininkų skrybėlę. Jis pasirodė ant arklio ir šoko su šalininkais.

„Kaime norime, kad kas nors žinotų, kaip yra dirbti laukuose“, – sakė Demóstenesas Reátegui.

Prasidėjus pandemijai, ponas Reátegui (29 m.) Buvo vienas iš tūkstančių perujiečių, kurie žygiavo ir keliaudavo autostopu iš Limos į savo kaimo šeimos namus po to, kai vyriausybė uždarė į darbą tokius migrantus kaip jis.

Jam prireikė 28 dienų.

Ponas Castillo nedaug ką atskleidė, kaip įvykdyti neaiškius pažadus, kad šalies vario, aukso ir gamtinių dujų ištekliai būtų naudingesni perujiečiams. Jis pažadėjo neužvaldyti įmonių turto, o vietoj to iš naujo derėtis dėl sutarčių.

Jis pasakė, kad nori apriboti žemės ūkio produktų importą, kad paremtų vietos ūkininkus, o tokia politika, kurią ekonomistai perspėjo, padidintų maisto kainas.

Jei jis laimės, tai bus aiškiausias šalies politinio elito atsisakymas nuo tada, kai ponas Fujimori pradėjo eiti savo pareigas 1990 m.

„Kodėl mes turime tiek daug nelygybės? Ar tai jų nepiktina? “ Neseniai mitinge Pietų Peru sakė M. Castillo, turėdamas omenyje šalies elitą.

„Jie nebegali mums meluoti. Žmonės pabudo “, – sakė jis. „Mes galime atsiimti šią šalį!”