MADRID – balandžio mėnesį jis buvo paskiepytas, jo testas neigiamas dėl koronaviruso ir manė, kad jam netaikomi kelionių apribojimai.

Tačiau gegužės pabaigoje Amsterdame sustojus 87-erių Peteriui Fuchsui buvo pasakyta, kad jis negali įlipti į savo Niujorko skrydį, kad galėtų dalyvauti savo proanūkės krikštynose. Priežastis: jam, kaip Europos piliečiui, nebuvo leista atvykti į JAV.

„Jaučiausi bejėgis ir palūžęs“, – sakė E. Fuchs el. Laiške iš savo slaugos namų buto Hanoveryje, Vokietijoje.

Birželio mėn., Jungtinėms Valstijoms žengiant į priekį skiepijimo kampanijoje, Europos Sąjungos lyderiai rekomendavo valstybėms narėms iš naujo atverti savo sienas amerikiečiams – tai reikšmingas gestas, kuriuo norima parodyti, kaip jie tikėjosi, kad bus pandemijos pabaigos pradžia. Tikėjosi, kad jie bus grąžinti natūra.

Tai, kad Jungtinės Valstijos išlieka iš esmės uždarytos, nuliūdino europiečius ir nuvylė jų lyderius, kurie reikalauja, kad Europos sprendimas atverti sienas būtų abipusis.

„Mes primygtinai reikalaujame, kad atvykstantiems abiem kryptimis būtų taikomos panašios taisyklės“, – praėjusią savaitę per spaudos konferenciją sakė bloko vykdančioji Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen. Bloko pareigūnai netgi pasiūlė iš naujo įvesti keliavimo apribojimus amerikiečių keliautojams.

Kai kurioms Europos šeimoms nuolatinis draudimas dar labiau sustiprino vieną iš didžiausių pandemijos liūdesių – patį išsiskyrimą – kai artimieji serga už uždarų sienų, o šeimos vyresnieji baiminasi, kad niekada nebematys savo artimųjų.

Nevedę partneriai, turintys skirtingus pasus, stengėsi išlaikyti santykius, todėl atsirado populiari „Twitter“ hashtag #meilėnoturizmas. Europiečiai siūlė darbą Jungtinėse Valstijose, vis dar nežino, ar turėtų juos priimti.

„Dabar, kai turime vakcinų, bent jau leiskite skiepytiems žmonėms atvykti“,-sakė Michele Kastelein, dviguba Prancūzijos ir Amerikos pilietė, gyvenanti Portolos slėnyje, Kalifornijoje. Jos brolis prancūzas Maurice’as turėjo atsisakyti planų šį mėnesį dalyvauti sūnaus vestuvėse, nepaisant to, kad tikisi, kad draudimas skiepytiems europiečiams iki šiol bus panaikintas.

Europos kelionių draudimas datuojamas pandemijos pradžia. Prezidentas Donaldas J. Trumpas paskutinėmis kadencijos dienomis panaikino apribojimus, tačiau prezidentas Bidenas netrukus po to, kai pradėjo eiti pareigas, juos grąžino.

Tačiau Baltieji rūmai mažai paaiškino, kodėl apribojimai išlieka, nors kai kurioms šalims, kuriose yra daugiau infekcijų ir mažesnis skiepijimo lygis, nėra panašaus draudimo. Praėjusią savaitę surengtoje spaudos konferencijoje Baltųjų rūmų atstovė Jen Psaki citavo medicinos ekspertų patarimus ir toliau nerimauja dėl „Delta“ varianto.

Pagal galiojančias taisykles praktiškai visiems Europos Šengeno erdvės-be pasų zonos, kurioje yra 26 šalys ir kiti subjektai-gyventojams, taip pat gyvenantiems Didžiojoje Britanijoje ir Airijoje vis dar draudžiama keliauti į JAV.

Penkios kitos šalys, kurioms taikomas draudimas, apima tas, kuriose užsikrėtimo lygis yra didelis, pvz., Iranas, Pietų Afrika, Brazilija ir Indija, bet taip pat Kinija, kur plitimo rodikliai kelis mėnesius buvo daug mažesni nei JAV.

Draudimas keliauti atleidžiamas nuo kai kurių žmonių, įskaitant Amerikos piliečius, nuolatinius JAV gyventojus ir kai kuriuos JAV piliečių šeimos narius, jei amerikietis yra jaunesnis nei 21 metų.

Žmonės iš draudžiamų šalių vis tiek gali atvykti į JAV, jei 14 dienų iki atvykimo praleidžia šalyje, kuri nėra Ligų kontrolės ir prevencijos centrų sąrašas.

Ši paskutinė išlyga paskatino amerikiečių jėgos ir kondicionavimo trenerę Shelley Murray ir jos partnerį Viktorą Pestą, mišrų kovos menų sportininką iš Čekijos, į odisėją, apimančią ne tik jų gimtąsias šalis, bet ir Turkiją bei Dominikos Respubliką.

Jiedu persikėlė į namus Fort Loderdeile, Fla., Prieš pat pandemiją, kai P. Pesta buvo pakviestas į trenerio užduotį Čekijoje. Netrukus po to Europos Sąjunga ir JAV uždraudė keliauti abiem kryptimis, o jiedu buvo atskirti šešiems mėnesiams, sakė M. Murray.

Ji pirmoji išvyko iš savo šalies praėjusių metų rugpjūtį, Čekijai sukūrus vadinamąją mylimojo išimtį, leidusią amerikiečiams aplankyti nepageidaujamus partnerius. Tačiau kai pernai spalį J. Pesta norėjo grįžti į JAV, jis turėjo praleisti dvi savaites Turkijoje – šalyje, kuri nėra įtraukta į CDC draudžiamų sąrašą – todėl jam būtų leista įvažiuoti.

Šį pavasarį, netrukus po to, kai JAV buvo paskiepytas P. Pesta, jis išvyko atgal į Čekiją mišrios kovos menų kovai. Kai jis šią vasarą norėjo grįžti į Floridą, pora išvyko į Dominikos Respubliką, kad galėtų vėl atvykti į Pestą-vizitas truko septynias savaites dėl vėlavimo išduoti vizas.

Ponia Murray sakė, kad jos didžiausias nusivylimas buvo tai, kad amerikiečių taisyklės paskatino porą pasilikti šalyse, kuriose užsikrėtimo lygis buvo didesnis nei didžiojoje Europos dalyje, tariamai kaip atsargumo priemonė nuo užsikrėtusių keliautojų.

„Mums tai buvo nesąmonė“, – sakė ji.

Kitoje Fort Loderdeilio dalyje sėdi tuščias dviejų kambarių butas, kurį sudaro Šveicarijos pilietė Elisabeth Haselbach, prieš ketverius metus jį įsigijusi kaip investicinį ir atostogų turtą.

Tačiau ponia Haselbach negalėjo pamatyti savo namų dar prieš pandemiją. Ji ir toliau moka mokesčius ir daugiabučių namų mokesčius, tačiau yra susirūpinusi, nes nesugebėjo sustiprinti savo namų uraganų sezonas, kuris tęsiasi nuo birželio iki lapkričio.

Ji sakė, kad kebli situacija ją pribloškė: jai atrodė, kad D. Trumpo elgesys tarptautinėje arenoje yra nepagrįstas, tačiau nesitikėjo taip galvoti apie J. Bideną ant uždarų sienų.

„Aš buvau demokratų gerbėjas Nr. 1“, – sakė ji.

Nusivylimas draudimu paskatino Nyderlanduose išėjusį finansų specialistą Marių Van Der Veekeną parašyti J. Bidenui, sakydamas, kad nori susitikti su savo šeima Mičigano valstijoje.

64-erių M. Van Der Veekenas ir jo žmona Anne-Mieke (61 m.) Ką tik susipažino su savo anūkais, kuriems dabar yra 3 ir 4 metai, kol pandemija neleido keliauti. Kovo mėnesį gavę „AstraZeneca“ vakciną, jie tikėjo, kad netrukus turės galimybę pamatyti vaikus kartu su dukra ir žentu. Vietoj to, jie ir toliau kiekvieną sekmadienį susitinka vaizdo skambučiu.

Jų anūkai juos atpažįsta-olandiškai vadina Opa ir Oma, seneliu ir močiute-, tačiau J. Van Der Veekenas nerimauja, kad tolimų skambučių nepakanka ir kad jis praranda brangius metus.

„Dabar svarbu užmegzti santykius su jais“, – sakė jis. „Mano pagrindinis argumentas yra tas, kad kelionės apribojimai turėtų pakeisti šeimos ryšius ir turistus“.

Pensininkas iš Vokietijos J. Fuchsas patyrė panašius jausmus, kai gegužę jam buvo užkirstas kelias skristi į savo proanūkės krikštynas.

Jo dukra Natascha Sabert, Amerikos pilietė, sakė, kad JAV konsuliniai pareigūnai jai klaidingai pasakė, kad jis turi teisę atvykti į šalį kaip jos tėvas. Tačiau kai jis pasiekė Amsterdamo oro uostą, jam buvo pasakyta, kad jis neatitinka reikalavimų, nes jo dukrai buvo daugiau nei 21 metai.

Ponia Sabert nerimavo, kad jos tėvas, kuris yra neprigirdintis, tą naktį iš Amsterdamo negalės grįžti į Vokietiją. Oro uosto pareigūnai jai sakė, kad tą dieną nebeliko skrydžių į Hanoverį.

„Aš pasakiau:„ Negalite jo stumti neįgaliojo vežimėlyje kažkur oro uoste kampe ir tiesiog palikti jį ten “, – prisiminė ji.

Galiausiai J. Fuchsas buvo išleistas į skrydį į Hamburgą, kur giminaitis padėjo jam į traukinį į Hanoverį.

Dėl šios patirties ponia Sabert bijojo paprašyti savo tėvo pabandyti dar kartą išvykti. Tačiau ji taip pat jaučia, kad laikas bėga, ir nori, kad šeima vėl susijungtų.

„Kalbama apie paskutines akimirkas prieš atsisveikinant“, – sakė ji.