Jungtinėse Amerikos Valstijose „nėra jokių biosaugos taisyklių ar reglamentų, kurie turėtų įstatymo galią“, – sakė jis. „Ir tai prieštarauja visiems kitiems biomedicininių tyrimų aspektams“. Egzistuoja vykdytinos taisyklės, pavyzdžiui, eksperimentams su žmonėmis, stuburiniais gyvūnais, radioaktyviomis medžiagomis ir lazeriais, tačiau nėra jokių tyrimų, susijusių su ligas sukeliančiais organizmais.

Daktaras Relmanas, kuris taip pat palaiko nepriklausomo reguliavimo poreikį, įspėjo, kad teisiniai apribojimai, priešingai nei gairės ar lankstesni reglamentai, taip pat gali sukelti problemų. „Įstatymas yra sudėtingas ir lėtas”, – sakė jis. Pavyzdžiui, vienu metu su biologiniu karu susijusių įstatymų raidoje Kongresas uždraudė laikyti raupus. Tačiau taisyklės kalba, pasak dr. Relmano, panašu, kad taip pat buvo uždrausta laikyti vakciną dėl jos genetinio panašumo į patį virusą. „Norėdami pabandyti tai išspręsti, reikėjo amžinai”, – sakė jis.

Dabartinė HHS politika taip pat nesuteikia daug rekomendacijų dėl darbo su kitų šalių mokslininkais. Kai kurie naudojasi skirtingomis funkcijų įgijimo politikomis, kiti – visai.

Daktaras Gronvallas iš Johnso Hopkinso teigė, kad JAV vyriausybė negali diktuoti to, ką mokslininkai daro kitose pasaulio vietose. „Jūs turite priimti savivaldą”, – sakė ji. – Jūs negalite atsisėsti ant kiekvieno peties.

Net jei kitose šalyse trūksta mokslinių tyrimų dėl funkcijų įgijimo, dr. Lipsitchas teigė, kad tai neturėtų trukdyti JAV kurti geresnių. Kaip pasaulio biomedicininių tyrimų lyderė, šalis galėtų rodyti pavyzdį. „Jungtinės Valstijos yra pakankamai centrinės”, – sakė dr. Lipsitchas. „Tai, ką mes darome, iš tikrųjų turi reikšmės“.

Ironiška, kad pandemija sustabdė diskusijas dėl tokių klausimų. Tačiau neabejotina, kad koronavirusas paveiks diskusijų formą. Fredo Hutchinsono vėžio tyrimų centro virusologas Jesse’as Bloomasas teigė, kad prieš pandemiją mintis apie naują virusą, apimančią pasaulį ir sukeliančią milijonus mirčių, pasijuto hipotetiškai tikėtina. Dabar jis pamatė, ką gali toks virusas.

„Turite tikrai gerai pagalvoti apie bet kokius tyrimus, kurie ateityje galėtų sukelti tokią nesėkmę”, – sakė dr. Bloomas.