Bideno administracija trečiadienį pasisakė už tai, kad būtų atsisakyta Covid-19 vakcinų intelektinės nuosavybės apsaugos. Tai yra proveržis tarptautinėms pastangoms sustabdyti patentų taisykles, nes pandemija siautėja Indijoje ir Pietų Amerikoje.

Jungtinės Valstijos buvo labai sulaikiusios Pasaulio prekybos organizaciją dėl pasiūlymo sustabdyti intelektinės nuosavybės apsaugą, siekiant sustiprinti vakcinų gamybą. Tačiau prezidentas Bidenas patyrė vis didesnį spaudimą pritarti pasiūlymui, įskaitant daugelio Kongreso demokratų atstovus.

Trečiadienio popietę pareiškime apie administracijos poziciją pranešė JAV prekybos atstovė Katherine Tai.

„Tai yra pasaulinė sveikatos krizė, o nepaprastos Covid-19 pandemijos aplinkybės reikalauja ypatingų priemonių”, – sakė ji. „Administracija tvirtai tiki intelektinės nuosavybės apsauga, tačiau pasitarnauja šios pandemijos užbaigimui ir palaiko atsisakymą nuo Covid-19 vakcinų apsaugos.”

Ponia Tai pridūrė, kad JAV dalyvaus derybose W.TO. šiuo klausimu pridurdamas: „Šios derybos užtruks, atsižvelgiant į sutarimu pagrįstą institucijos pobūdį ir susijusių klausimų sudėtingumą“.

Aktyvistai reikalavo atsisakymo, tačiau taip pat teigė, kad vien atsisakymas nepadidins vakcinos pasiūlos pasaulyje; jį turi lydėti procesas, vadinamas „technologijų perdavimu“, kurio metu patentų turėtojai teikia techninę patirtį ir personalą.

„Tai yra pradžia”, – sakė Jeilio universiteto epidemiologas ir ilgametis AIDS aktyvistas Greggas Gonsalvesas, kuris reikalavo atsisakymo. „Dabar mums reikia, kad šio atsisakymo tekstas būtų skaidrus ir viešas, tačiau, kaip visada sakėme, mums dabar reikia technologijų perdavimo“.

Anksčiau trečiadienį PPO narės surengė dar vieną diskusijų ratą dėl intelektinės nuosavybės apsaugos atsisakymo. Ateinančiomis savaitėmis tikimasi tolesnių diskusijų, nes Indija ir Pietų Afrika, kurios pasiūlė atsisakymą, rengia patikslintą planą, kurį tautos galėtų apsvarstyti.

PPO generalinis direktorius Ngozi Okonjo-Iweala paragino narius tęsti derybas dėl plano teksto.

„Esu tvirtai įsitikinusi, kad kai galėsime atsisėsti su tekstu prieš save, rasime pragmatišką kelią į priekį“, – sakė ji. pasakė susirinkime organizacijos Generalinės tarybos narys.