Ji sukėlė didžiausią politinę Tokijo olimpinių žaidynių krizę, tačiau Kristina Timanovskaya nesiruošė būti represijų gimtojoje Baltarusijoje simboliu. Ji tiesiog norėjo bėgti.

24 metų sprinterė Timanovskaya, kurios specializacija-200 metrų, tapo tarptautinio skandalo centru po to, kai jos delegacija jėga bandė išsiųsti ją iš žaidynių namo. „Instagram“ vaizdo įraše ji skundėsi, kad jos treneriai užregistravo ją renginiui, kuriam nesitreniravo, 4×400 metrų estafetės, nes jiems nepavyko atlikti pakankamai antidopingo testų kitiems sportininkams.

„Nesakysiu, kad į mano gyvenimą atėjo politika, nes apskritai jokios politikos nebuvo“, – sakė ji interviu telefonu ir atsisakė nurodyti savo buvimo vietą saugumo sumetimais.

„Aš tiesiog išreiškiau savo nepasitenkinimą trenerių štabu, kuris nusprendė mane įtraukti į estafetę, man apie tai nepasakęs, neklausdamas, ar esu pasirengęs bėgti“, – sakė ji. Ji sakė nerimaujanti, kad prastas pasirodymas nepažįstamame įvykyje gali sukelti jos sužalojimą ar traumą.

Ponia Timanovskaya tada neįsivaizdavo, kaip greitai situacija paaštrės, paversdama sportinį ginčą dideliu diplomatiniu incidentu, dėl kurio ji taps tarptautiniu tikslu ir paskatins gyvenimą naujoje šalyje. Lenkija pasiūlė jai suteikti saugų prieglobstį toli nuo Baltarusijos ir viską, ką ji žino.

Po jos Instagram vaizdo įrašą, kurį ji vėliau nuėmė, Baltarusijos rinktinės vyriausiasis treneris Jurijus Moisevičius ir Baltarusijos respublikinio lengvosios atletikos mokymo centro direktoriaus pavaduotojas Artūras Šumakas atvyko į M. Timanovskajos kambarį Olimpiniame kaime įtikinti atsigulti ir eiti namo. Užsakymas, anot jų, atėjo iš aukštesnio nei jų atlyginimo laipsnio.

„Atidėkite savo pasididžiavimą“, – galima išgirsti poną Moisevičių sakant a dalinis įrašymas ji padarė pokalbį. „Jūsų pasididžiavimas jums pasakys:„ Nedaryk to. Turite juokauti “, ir tai pradės jus traukti į Velnio sūkurį ir sukti.

„Deja, taip baigiasi savižudybių atvejai“, – užbaigė jis.

Juostoje galima išgirsti verkiančią ponią Timanovskają. Kitais laikais ji skambėjo iššaukiančiai, atsisakydama tikėti, kad jei ji sutiks ir grįš namo, galės tęsti savo sportinę karjerą.

Ponia Timanovskaja yra mažai tikėtina disidentė. Gimusi Rytų Baltarusijoje, ji sakė, kad vaikystėje buvo iš dalies kurčia ir jai buvo atlikta keletas operacijų, kol jos klausa buvo atkurta 12 metų.

Būtent tada jai buvo leista pradėti kūno kultūros pamokas. Netrukus jos mokytojai suprato, kad ji turi talentą bėgti ir šokinėti. Būdama 15 metų, palyginti vėlai elitinei sportininkei, ji buvo išsiųsta į specialią olimpinių žaidynių vilties lavinimo mokyklą. Iki 18 metų ji atstovavo Baltarusijai varžybose Didžiojoje Britanijoje, Italijoje, Lenkijoje, Katare ir Švedijoje.

Kai praėjusių metų rudenį kilo protestai po to, kai ilgametis Baltarusijos stipruolis Aleksandras G. Lukašenka pareiškė pergalę plačiai ginčijamuose rinkimuose, M. Timanovskaja kartu su šimtais tūkstančių kitų nedemonstravo. Ji dažniausiai tęsė varginančius pasiruošimus Tokijui, treniravosi nuo 9 iki 14 ar 15 val. Su vyru, buvusiu bėgiku.

„Taip, buvo protestai“, – sakė ji. „Mačiau, kas vyksta per televiziją, ir labai jaudinausi. Man buvo labai sunku, ir aš net turėjau padaryti dviejų savaičių pertrauką, nes buvau atitraukta nuo viso to. Nesitreniravau, nes buvo labai sunku “.

Vyriausybei sutramdžius protestus, apie 1000 sportininkų pasirašė atvirą laišką, ragindami surengti naujus rinkimus ir nutraukti taikių demonstrantų kankinimus bei areštus. Dėl to 35 sportininkai ir treneriai buvo pašalinti iš nacionalinės komandos.

Ponia Timanovskaja nebuvo viena iš jų.

„Aš tiesiog norėjau pasiruošti olimpinėms žaidynėms“, – sakė ji. „Aš nieko nepasirašiau, kad niekas manęs netrukdytų“.

Atvykusi į Tokiją dalyvauti pirmosiose olimpinėse žaidynėse, ji patyrė šoką, kad buvo papildomai registruota 4×400 metrų estafetėms, be jos renginio-200 metrų sprinto. Ji pašėlusiai bandė pasiekti savo trenerius ir delegaciją, tačiau kai niekas į jos skambučius neatsiliepė, ji apie tai kvatojo „Instagram“.

„Aš kalbėjau šiek tiek emociškai“, – sakė ji apie „Instagram“ vaizdo įrašą, kurį vėliau panaikino. „Bet tai buvo taip emocinga, nes iš pradžių jų požiūris į mane nebuvo pagarbus. Ir jie mane spaudė ir spaudė nuo pat pradžių “.

Kai Baltarusijoje pasklido žinia apie vaizdo įrašą ir pareigūnai paprašė jos atsiprašyti, o vėliau sugrįžti namo, ji pradėjo bijoti to, kas įvyko.

„Jau tuo metu, kai buvau išvežtas į oro uostą, mano šalyje per televiziją jie rodė naujienas apie mane, kur jau sakė, kad nesu sveikas, kad mane reikia pašalinti iš dalyvavimo olimpinėse žaidynėse“, – sakė ji. „Tėvai man paskambino ir liepė negrįžti namo, nes tai būtų nesaugu, turint omenyje, kad jie jau pradėjo kalbėti per televiziją, kad esu psichiškai nesveikas. Buvo akivaizdu, kad atvykęs į oro uostą namo negrįšiu, bet jie mane iš karto kažkur nuveš “.

Sekmadienį, kai pareigūnai atėjo liepti susikrauti daiktų, ji sakė žinanti, kad turi žengti ryžtingą žingsnį ir prašyti prieglobsčio. Kalbėdama antradienį ji sakė niekada nesitikėjusi, kad jos pasipiktinimas trenerių štabu taps tarptautiniu incidentu.

„Aš tiesiog neturiu atsakymo į tai“, – sakė ji. „Visiškai nieko nebuvo pasakyta apie politiką iš mano pusės, aš tik išreiškiau savo nesutikimą su trenerių štabo sprendimu“.

Ji atsisakė kalbėti apie A. Lukašenką ar jo sūnų Viktorą, Baltarusijos nacionalinio olimpinio komiteto pirmininką. Ji nepateikė jokių politinių pareiškimų, galbūt norėdama išvengti pavojaus savo tėvų, kurie lieka Baltarusijoje, saugumui. Jos vyras, kolega sprinteris Arsenijus Zdanevičius, pabėgo į Ukrainą, kai jos byla pradėjo dominuoti antraštėse.

Tačiau ji tikėjosi, kad jos istorija bus pavyzdys kolegoms sportininkams.

„Labai norėčiau, kad sportininkai nustotų bijoti“, – sakė ji. ” Negalima leisti jų nepagarbinti, nes jie dirba labai sunkų darbą. Jie daug treniruojasi. Viršininkai turi gerbti mus kaip sportininkus, todėl sportininkai turi nustoti bijoti ir pradėti atvirai kalbėti apie tai, kas vyksta “.

Ponia Timanovskaja išreiškė pasibaisėjimą, kad skubų prašymą, kurį ji pateikė pirmadienį bėgti 200 metrų sprinto lenktynes, atmetė Sporto arbitražo teismas, kuris Tokijuje įsteigė laikiną biurą, kad išnagrinėtų su žaidynėmis susijusius skundus.

„Aš buvau pasirengusi eiti trasoje net ir po visko, kas nutiko“, – sakė ji.

Sportininkams retai pavyksta apskųsti olimpines federacijas arbitražo teisme, kurį iš dalies finansuoja Tarptautinis olimpinis komitetas.

Buvęs Europos Teisingumo Teismo generalinis advokatas Miguelis Maduro kritikavo šį sprendimą. Maduro, taip pat buvęs pasaulio futbolą valdančios organizacijos FIFA valdymo vadovas, sakė, kad teismo atsisakymas suteikti M. Timanovskajai lengvatą buvo „nenuoseklus“.

Jis palygino šį sprendimą nepalankiai su elgesiu su Rusijos sportininkais, kurie varžosi Tokijuje po Rusijos olimpiniu komitetu, kai pati Rusija buvo uždrausta už bausmę už valstybės remiamą dopingo programą.

„Taip sukuriama iškreipta paskatų sistema, apsauganti nesąžiningų valstybių sportininkus, bet tik tiek, kiek jie ir toliau laikosi tų valstybių“, – sakė p.

Ponia Timanovskaya, kuri, be P. Lukašenkos, niekada nepažinojo savo šalies prezidento, sakė, kad vengė politikos bet kokia kaina, nepaisant to, kad politika kišosi į didžiausią momentą jos profesinėje karjeroje iki šiol.

„Man svarbiausia yra sportas“, – sakė ji. „Politika man nėra pagrindinis dalykas“.

Valerie Hopkins prisidėjo prie pranešimų iš Budapešto. Tariqas Panja prisidėjo prie pranešimų iš Tokijo.