ERBIL, Irakas – Basimo Razzo butas Irako kurdų mieste Erbil yra nesugadintas, be daugumos šeimos namų netvarkos. Nepriekaištingose ​​virtuvės spintelėse yra skardinės „Maxwell House“ kavos, prekės ženklo, kurį jis ir jo žmona Mayada Taka pamilo, kai 1980-aisiais gyveno JAV.

Svetainėje šalia plačiaekranio televizoriaus rožinis pliušinis vienaragis ir kiti įdaryti žaislai yra gražiai sukrauti ant mėlynos spalvos fotelio, laukdami kito 3 metų anūkės, kuri, pasak pono Razzo, yra dabar jo vizitas. .

Maža mergaitė taip pat vadinama Mayada, pagal močiutę, velionę pono Razzo žmoną. Mayada Taka ir 21-erių poros dukra Tuqa 2015 metais žuvo per antskrydį į jų namus Irako Mosulo mieste, kai JAV vadovaujama koalicija kovojo su kovotojų grupuote ISIS.

Ponas Razzo, miegojęs vos kelias pėdas nuo žmonos, išgyveno, nors buvo sunkiai sužeistas. Antrą kartą užpuolus šalia jų esantį namą, mirė jo brolis ir sūnėnas. Kitas P. Razzo vaikas, jo sūnus Yahya, dabar jaunos Mayados tėvas, okupacijos pradžioje pabėgo į Erbilą.

Pono Razzo atvejis buvo užfiksuotas 2017 m. „New York Times Magazine“ tyrime, kurio metu nustatyta, kad šimtai civilių žmonių žūties per koalicijos oro antskrydžius niekada nepripažino Jungtinės Valstijos, prižiūrinčios kovos su ISIS misijas iš Kataro.

Vašingtonas niekada viešai neatsiprašė, kad p. Razzo namus klaidingai nustatė kaip ISIS automobilių bombų gamyklą. Tačiau praėjusiais metais koalicijos narė Nyderlandų vyriausybė pripažino, kad vienas iš jos pilotų įvykdė streiką ir apdovanotas Manoma, kad P. Razzo kompensacija yra apie 1 mln.

Būtų suprantama, jei ponas Razzo būtų skaudus dėl išpuolio, kurio metu žuvo jo žmona ir dukra, o jis liko sunkiai sužeistas. Tačiau vietoje to jis skelbia empatiją ir atleidimą, dirbdamas su grupe Pasaulis pokalbyje susieti Irako universiteto studentus Erbilyje, Mosule ir Najafe su studentais Jungtinėse Amerikos Valstijose per internetinius dialogus.

Nors jis nėra pasirengęs susitikti su olandų pilotu, kurį pats persekioja vaidmuo tragedijoje, ponas Razzo jam išsiuntė žinutę.

„Aš pasakiau:„ Klausyk, pasakyk jam, kad jis vykdė įsakymus. Jis kareivis. Tai buvo jo darbas. Jei jis žinotų, kad čia yra šeimos, aš tikiu, kad jis nebūtų bombardavęs, bet jis nežinojo. Taigi pasakyk jam, kad atleidžiu “.

Irake ir daugelyje šalių dažnesnė reakcija yra keršto įžadas.

„Kai kurie žmonės sako, kad atleidimas yra bailio poelgis”, – sakė jis neseniai interviu „Erbil”. Tačiau būdamas musulmonu, jis tiki, kad žmogaus likimas nustatomas dar prieš jam gimstant.

„Aš neturiu kito paaiškinimo, išskyrus tai, kad tai yra Dievo poelgis“, – sakė jis apie priežastį, dėl kurios liko gyvas. „Gal mano likimas buvo tai padaryti. Nes po to pradėjau skelbti idėjas, pradėjau kalbėti apie empatiją ir pradėjau kalbėti apie atleidimą “.

Kai kurie dalykai prasidėjo draugystėje, kurią jis užmezgė 2013 m. Su amerikiečių profesoriumi po to, kai ponas Razzo įvyko jo TEDx kalbėti apie 2003 m. JAV invaziją į Iraką pavadinimu „Radikalus empatijos eksperimentas“.

Jame profesorius Samas Richardsas, Penn State universiteto sociologas, paprašė amerikiečių įsivaizduoti, kaip jie jaustųsi, jei Jungtines Valstijas užpultų ir okupuotų Kinijos kariuomenė.

„Aš nežinojau, ką reiškia žodis„ empatija “, todėl jo ieškojau“, – sakė p. Razzo, 61 m. Jis išsiuntė el. Laišką p. Richardsui, kuris galų gale paprašė jį kiekvieną semestrą kalbėti vaizdo nuoroda su 700 studentų, sociologijos klasė. Studentai uždavė jam klausimų apie buvimą irakiečiu ir apie islamą, ir jis manė, kad jis užmezga tikrą ryšį su jais.

Bet po bombardavimo jis jį nutraukė.

Po metų „Samas pasakė:„ Basim, noriu, kad tu sugrįžtum į mano klasę “, – sakė p. Razzo. Aš pasakiau: „Semai, aš negaliu“. Jis pasakė: „Prašau, tiesiog daryk tai“.

Tiesą sakant, jis padarė daugiau nei tai, nuvykęs į Valstybinį koledžą, Pa., Norėdamas asmeniškai pasikalbėti su studentais, kai jie surinko pinigų kelionei. Būdamas JAV jis susitiko su kariniais pareigūnais ir senatoriumi Patricku Leahy, siekdamas, kad kariškiai prisiimtų atsakomybę už bombardavimą. Iki šiol ji to nepadarė, nors pasiūlė R. Razzo 15 000 USD už užuojautą – per mažai, net ir sumokėti už jo automobiliams padarytą žalą per ataką.

Jis atmetė pasiūlymą ir sako, kad jam buvo pažadėtas karo teisininko laiškas, patvirtinantis, kad nė vienas iš jo šeimos narių nebuvo susijęs su ISIS. Jis niekada jo negavo. Tačiau tai nesustabdė jo siekio panaikinti takoskyrą tarp amerikiečių ir irakiečių.

Savo darbą su „World in Conversation“ jis pradėjo siedamas Mosulo studentus su savo kolegomis JAV 2018 m., Praėjus metams po to, kai miestas buvo išvaduotas nuo trejų metų ISIS kontrolės.

„Jūs žinote, kad studentai, likę Mosule, prarado trejus metus akademinio gyvenimo”, – sakė jis apie savaitinius dialogus. „Jie matė tiek daug blogų dalykų. Jie buvo tokie kartūs, apie kuriuos galėjo kalbėti, tik tai, ką ISIS padarė jiems.

„Taigi aš pasakiau:„ Klausyk, pirmą semestrą leidau tau išsisukti, bet kitą semestrą noriu, kad praplėstum savo akiratį. Nustok kalbėti apie ISIS. “„ Kitą semestrą jie tikrai nustojo kalbėti apie ISIS, sako jis.

Ponas Razzo užaugo garsioje aukštesnės vidurinės klasės šeimoje Mosule. Vaistininkas tėvas paskatino studijuoti inžineriją, kurią jis padarė Mičigano universitete. Jis ir pusbrolis Mayada Taka buvo vedę ir ji ten prisijungė.

Abiem buvo ankstyvas 20-metis, o gyvenimas buvo geras, sakė jis. Kol jis baigė bakalauro inžinerijos laipsnį, galiausiai baigė Vakarų Mičigano universitetą, ponia Taka dirbo „Avon“ atstove. Jie norėjo likti Jungtinėse Valstijose, kai jis baigė studijas, bet tai buvo 1988 m., Siautė Irano ir Irako karas, o jo tėvas norėjo, kad jis būtų namuose.

„Jis pasakė:„ Tu esi mano vyriausias. Noriu, kad būtum šalia manęs “, – sakė ponas Razzo. „Tradicija sako, kad negaliu pasakyti„ ne “savo tėčiui. Ir tai buvo didžiausia klaida “.

Kai 2014 m. ISIS nuvertė Irako šiaurę, ponas Razzo buvo Kinijos telekomunikacijų bendrovės „Huawei“ sąskaitų tvarkytojas. Bijodama, kad ISIS konfiskuotų jų namus ir verslą, jei jie išeitų, šeima, išskyrus „Yahya“, nusprendė likti ir atsidūrė įkalinta.

Bombos naktį ponia Tuka anksti atsigulė, o ponas Razzo liko žiūrėti automobilio vaizdo įrašus savo kompiuteryje. Pamatęs iš dukters kambario sklindančią šviesą, jis liepė jai išjungti mobilųjį telefoną ir nuėjo miegoti.

Ataka įvyko po kelių valandų.

„Sprogimo garsas buvo neapsakomas”, – sakė jis. Pasak jo, įvyko du sprogimai: „Vienas mano namuose, kitas mano velionio namuose. Ir tada pilka juoda. Dingo elektra, kai pakėlęs akis ir išnykęs dūmus, pamačiau dangų “.

Stogas ir visas antrasis aukštas įgriuvo, akimirksniu nužudžius jo žmoną ir dukrą. Šalia liko gyva tik pro langą išpūstas jo svainis.

Ponas Razzo sako, kad išbandymas paliko kitą žmogų.

– Man viskas pasikeitė, – pasakė jis. „Niekada neturėjau kantrybės. Dabar turiu kantrybės. Tiek daug dalykų, kuriuos darau, ko dar niekada nedariau “, pradedant naujų maisto produktų bandymu ir baigiant nauja patirtimi.

Už visą savo dėmesį empatijai ir atleidimui jis neatleido JAV kariuomenei už pritarimą jo namo išpuoliui.

„Jie turėjo būti labiau stebimi”, – sakė jis. „Jie turėjo turėti žemės intelektą. Bet jie to nepadarė “.

Susitaręs su Nyderlandų vyriausybe, jis galėjo nusipirkti butus sūnui ir sūnėnui bei automobilį sau, išlaikydamas motiną. Jis sako, kad visa tai kartu su darbu, jungiančiu žmones.

„Aš dabar matau dalykus iš skirtingų perspektyvų”, – sakė jis. „Jei gyvenote džiaugsmingai arba įnešote džiaugsmą į kažkieno gyvenimą, tada gyvenote gerai.“