Prieš pandemiją japonų dizaineris, sukūręs olimpinius ir parolimpinius talismanus, numatė, kad jie taps „žaidynių veidu“.

Tai ne taip pasisuko. Du talismanai yra visur olimpinėse prekėse, parduodamose aplink Tokiją, vykstant žaidynėms. Tačiau šalyje, kurioje talismanai vaidina svarbų vaidmenį kuriant prekės ženklą ir prekybą, jie dažniausiai buvo prislopinti tame pačiame renginyje, kuriam jie buvo skirti.

Pasak gerbėjų ir ekspertų, tyrinėjančių šalies talismanų industriją, Japonijos visuomenė jų taip pat nenusimena. Talismanų socialinės žiniasklaidos profiliai yra kuklūs, dažnai skundžiamasi, kad jų vardus – „Miraitowa“ ir „Someity“ – sunku prisiminti.

Miraitowa yra olimpinis talismanas, o „Someity“ atstovauja parolimpines žaidynes, kurios planuojamos vykti Tokijuje nuo rugpjūčio 24 iki rugsėjo 5 dienos.

„Visų olimpinių ginčų sūkuryje aš manau, kad talismanai buvo kažkur pakeliui pamiršti“, – sakė 46-erių Yuki Fuka savaitgalį su dukra vaikščiodama po olimpinį stadioną. „Žaidimai ką tik prasidėjo, o jų egzistavimas jau yra antrinis dalykas“.

Kiekvienoje olimpiadoje nuo 1972 m. Buvo oficialus talismanas, tačiau „Miraitowa“ ir „Someity“ varžosi sausakimšoje vietovėje, nes Japonijoje jau yra tūkstančiai įnoringų, nerangių padarų, vadinamų yuru-chara, kurie buvo sukurti savo gimtojo miesto populiarinimui.

Garsiausias Japonijos talismanas gali būti Kumamonas, švelnus meškiukas iš Kumamoto prefektūros, kuris maždaug prieš dešimtmetį padėjo populiarinti yuru-chara fenomeną. Baisiausias yra beveik chiitanas, nesankcionuotas „pasakų kūdikio“ talismanas iš Susaki miesto, kuris kažkada buvo sustabdytas nuo „Twitter“ dėl smurtinių išdaigų.

Nuo antradienio olimpinių ir parolimpinių talismanų tarpe buvo apie 15 000 „Instagram“ sekėjų – nedidelė dalis beveik 900 000 „Chiitan“. Miraitowa per dvejus metus platformoje paskelbė tik 70 kartų.

Ar Miraitowa ir Kai kurie yra nemalonūs ar net nemėgstami? Visai ne. Jie tiesiog buvo šiek tiek, gerai, pribloškiantys.

„Jie nėra nekenčiami, išmintingi. Atrodo, kad jie yra funkcionalūs. Atrodo, kad jie dirba gerai “, – sakė japonų talismanus studijavusi Jillian Rae Suter, Šizuokos universiteto, esančio į pietvakarius nuo Tokijo, informatikos profesorė. – Tačiau neatrodo, kad jiems būtų daug aistros.

Talismanai, kurie pirmiausia pasirodė viešumoje prieš tris vasaras iš atrinkto sąrašo išrinko pradinių klasių mokiniai iš visos Japonijos ir pavadino olimpinio organizacinio komiteto žiuri. Chrisas Carlier, britų rašytojas ir iliustratorius Tokijuje, vadovaujantis „Mondo Mascots“, a Interneto svetainė ir „Twitter“ sklaidos kanalas apie yuru-chara, sakė „Miraitowa“ ir „Someity“ galėjo būti populiarūs tarp vaikų, kurie savo išvaizdą siejo su „Pokemon“ personažais.

Miraitowa vardas yra žodžių „ateitis“ ir „amžinybė“ mišinys. „Someity’s“ yra populiarios vyšnių rūšies pavadinimo variacija, šimtmečius Japonijoje susižavėjimo ir džiaugsmo šaltinis, taip pat vaidinama angliška frazė „so mighty“.

Dėl languotų raštų talismanų jie šiek tiek atrodo kaip vaikščiojančios lenktynių vėliavos. Jų dizaineris Ryo Taniguchi pasakojo naujienų agentūra „Kyodo“ 2018 m., kad modelis buvo linkęs į populiarų Japonijos Edo laikotarpiu, kuris tęsėsi XVII – XIX a.

„Manau, kad personažai, kaip ir logotipai, taps žaidynių veidu, vartų sargai“, – sakė jis Kyodo.

Nuo praeitą savaitę prasidėjusių žaidynių Miraitowa „Instagram“ skelbia nuo sporto vietų aplink Tokiją. Olimpiados medalininkai taip pat gauna miniatiūrines „Miraitowas“ su savo gėlių puokštėmis, o abu talismanai tai padarė retkarčiais transliuojama televizija.

Vis dėlto jie tokioje milžiniškoje pasaulinėje arenoje išlaiko gana žemą profilį. Profesorė Suter antradienį sakė, kad ji keletą dienų matė televizijos laidas apie žaidynes ir tik vieną kartą žvilgterėjo į du talismanus – ekrane, esančiame olimpinių žaidynių vietoje.

Pažymėtina, kad penktadienio atidarymo ceremonijoje „Miraitowa“ ir „Someity“ nebuvo svarbiausi dalyviai, todėl vienas socialinės žiniasklaidos vartotojas „Suekichiii“ privertė tviteryje paskelbti plačiai populiarią nuotrauką, kurioje rodomos plastikinės talismanų, stebinčių atidarymo ceremoniją, iš namų. Vėliau Suekichiii Japonijos naujienų agentūrai „Maidona“ sakė, kad lenta buvo sukurta siekiant sukelti simpatijas jiems.

Ponas Carlier iš „Mondo“ talismanų sakė, kad iš pradžių manė, kad „Miraitowa“ ir „Someity“ yra per ploni ir atletiškos išvaizdos, kad galėtų konkuruoti kaip „yuru-chara“, atsižvelgiant į tai, kad japonų talismanai būna nerangūs ir „sunkūs“. Jis teigė, kad galų gale jiems patiko, bet vis tiek nelaiko jų įsimintinais.

Taip gali būti dėl to, kad jų vardai „tiksliai nenusileidžia liežuviu“, arba pridūrė, kad languotas jų logotipas linkęs įsilieti į derančio stiliaus sukurtų olimpinių vietų foną.

O galbūt jiems tiesiog nepasisekė atstovauti olimpiadai, kuri rengiama pandemijos metu, kurioje yra nedaug žiūrovų.

„Nemanau, kad dauguma žmonių kaltina veikėjus“, – sakė p. Carlier. „Man gaila jų dėl likimo“.

Neaišku, kaip talismanų pasirodymas galėtų paveikti oficialų prekių pardavimą. Tokijo olimpinių žaidynių atstovas 2018 m. „Kyodo“ sakė, kad tikimasi, jog licencijavimas, susijęs su talismanais ir kitomis „olimpinėmis emblemomis“, sudarys maždaug 126 mln. USD pajamų.

Žaidynių atstovė Tokuko Otsu praėjusią savaitę sakė, kad sąmata nepakito. Ji pridūrė, kad duomenų apie oficialių Tokijo olimpinių žaidynių prekių, įskaitant „su talismanu susijusius produktus“, pardavimo dar nebuvo.

Hiroyuki Nakamura, savaitgalį apsipirkęs Tokijo olimpinių žaidynių dovanų parduotuvėje, teigė, kad jis ir jo dešimtmetė dukra blankiai vertino oficialius talismanus ir neketino pirkti su talismanu susijusių prekių.

„Mums, tėvams, sunku neatsilikti nuo visų skirtingų talismanų, kurie vis atsiranda“, – sakė jis. „Bet argi šie du neturi ypač sunkiai įsimenamų pavadinimų?”