Kas yra sifilis ir kaip jis perduodamas? Skaitykite toliau, kad sužinotumėte daugiau apie vieną iš labiausiai paplitusių lytiniu keliu plintančių infekcijų (LPI).

Sifilis yra lytiškai plintanti infekcija (LPI), kurią sukelia bakterija. Infekcija iš pradžių gali nesukelti nerimo, nes opa paprastai yra neskausminga. Tačiau negydoma infekcija gali paveikti kitus kūno organus, pvz., širdį ir smegenis. Svarbu anksti diagnozuoti infekciją ir gydyti antibiotikais.

Sifilio priežastys ir rizikos veiksniai

Sifilis yra bakterinė infekcija, kurią sukelia Treponema pallidum. Infekcija beveik visada perduodama per lytinius santykius su užsikrėtusiu asmeniu. Jis plinta iš žmogaus į asmenį per tiesioginį sąlytį su sifilio opa (opa). Opos dažniausiai randamos išoriniuose lytiniuose organuose, pvz., makštyje, ir (arba) išangėje, tiesiojoje žarnoje, lūpose ir burnoje. Jis taip pat gali prasiskverbti per pažeistą odą kitose kūno vietose.

Be to, nėščia moteris, serganti sifiliu, gali perduoti infekciją savo kūdikiui, kuris gali turėti psichinių ir fizinių problemų.

Sifiliu negalima užsikrėsti kontaktuojant su tualeto sėdynėmis, baseinais, voniomis, bendrais drabužiais ar valgymo indais.

Sifilio požymiai ir simptomai

Daugelis žmonių, užsikrėtusių sifiliu, gali nesuvokti, kad serga šia liga, ir negydomi daugelį metų, nes nejaučia jokių simptomų. Todėl jiems išlieka vėlyvų komplikacijų rizika.

Sifilio požymiai ir simptomai skiriasi priklausomai nuo infekcijos stadijos. Yra keturios sifilio stadijos:

Pirminis etapas

Pirmasis simptomas, kuris paprastai yra viena opa (vadinama chancre), pasireiškia maždaug po trijų savaičių nuo to laiko, kai žmogus susidūrė su bakterija. Pirmojo simptomo pradžia gali svyruoti nuo 10 iki 90 dienų. Šankras apibūdinamas kaip neskausmingas, tvirtas ir mažas opa ir dažniausiai yra ta vieta, kur bakterija pateko į kūną. Opa trunka nuo trijų iki šešių savaičių ir užgyja be gydymo.

Antrinis etapas

Antrajai stadijai būdingas bėrimas vienoje ar keliose kūno vietose, įskaitant delnus ir padus. Bėrimas atrodo šiurkštus ir yra rausvai rudos spalvos. Kartais sifiliu sergantis žmogus gali nepastebėti, kad yra antrinėje ligos stadijoje, nes bėrimai būna tokie silpni. Bėrimai taip pat gali būti panašūs į kitus bėrimus, kuriuos sukelia kitos ligos.

Kiti antrinio sifilio simptomai gali būti karščiavimas, limfmazgių patinimas, gerklės skausmas, neryškus plaukų slinkimas, galvos skausmas, svorio kritimas, raumenų skausmai ir nuovargis.

Antrinio sifilio požymiai ir simptomai išnyks gydant arba be jo. Žmonės, kurie šiame etape negydomi, pereis į latentinę infekcijos stadiją, todėl jiems gali kilti rimtų komplikacijų rizika.

Vėlyvosios ir latentinės stadijos

Slaptoji sifilio stadija yra paslėpta, nes užsikrėtęs asmuo nerodo jokių požymių ir simptomų. Tačiau infekcija išlieka organizme ir gali trukti metus.

Vėlyvosiose sifilio stadijose liga gali pažeisti gyvybiškai svarbius kūno organus, tokius kaip širdis, kraujagyslės, smegenys, nervai, akys, kepenys, kaulai ir sąnariai. Gali kilti sifilio komplikacijų, kurios gali sukelti rimtų pasekmių, net mirtį.

Sifilio komplikacijos

Negydomas sifilis gali sukelti komplikacijų jūsų organizmui. Tai gali padidinti riziką užsikrėsti ŽIV, nes yra atvirų opų. Jei esate nėščia, sifilis gali paveikti kūdikį jūsų įsčiose. Taip pat yra didesnė priešlaikinio gimdymo tikimybė.

Komplikacijos apima:

• Smulkių gumbų, vadinamų dantenomis, kurie gali atsirasti ant odos, kaulų, kepenų ar bet kurio kito organo.

• Širdies sutrikimai, įskaitant aortos aneurizmą (aortos, pagrindinės arterijos išsipūtimą) ir vožtuvų ligą (širdies ir kraujagyslių ligos procesas, apimantis vieną ar daugiau iš keturių širdies vožtuvų).

• Nervų problemos, tokios kaip insultas, meningitas (smegenis ir nugaros smegenis supančių membranų ir skysčio uždegimas), silpna raumenų koordinacija, tirpimas, kurtumas, regos sutrikimai, asmenybės pokyčiai ir demencija.

Atranka ir diagnostika

Sifilio infekcija įtariama, jei ant žmogaus lytinių organų randama neskausminga žaizdelė. Padaromas užkrėstos opos tepinėlis ir, jei yra bakterijų, jos atsiras, kai bus tiriama naudojant specialų mikroskopą, vadinamą tamsaus lauko mikroskopu.

Kraujo tyrimas yra dar vienas būdas diagnozuoti sifiliu užsikrėtusį asmenį. Kraujo tyrimas leis aptikti ir išmatuoti antikūnus prieš sifilio bakterijas.

Gydymas

Sifilis gydomas antibiotikais. Sifilį lengva gydyti, kai infekcija yra ankstyvoje stadijoje. Penicilinas, kuris yra sifilio antibiotikas, švirkščiamas į raumenis (švirkščiamas į raumenis). Žmonėms, kurie yra alergiški penicilinui, gydymui skiriami kitų rūšių antibiotikai. Gydymas nužudys sifilio bakteriją ir užkirs kelią tolesnei žalai, tačiau nepataisys jau padarytos žalos.

Svarbu, kad rizikingo seksualinio elgesio žmogus reguliariai eitų pasitikrinti dėl sifilio, nes yra veiksmingas gydymas ir galima išvengti sunkių komplikacijų.

Asmuo, kuris gydomas nuo sifilio, turi susilaikyti nuo lytinių santykių su naujais partneriais, kol sifilio opos visiškai užgis. Jie taip pat turėtų informuoti savo sekso partnerius apie infekciją, kad jie taip pat galėtų išsitirti dėl sifilio ir prireikus gydytis.

Prevencija

Kaip ir bet kurios kitos LPI atveju, geriausias būdas apsisaugoti nuo sifilio yra susilaikyti nuo lytinių santykių arba palaikyti abipusius santykius su vienu partneriu, kuris buvo patikrintas ir neužkrėstas. Tačiau žmonėms, nusprendusiems mylėtis, svarbu tinkamai ir nuosekliai naudoti apsaugos priemones (pvz., lateksinius prezervatyvus). Tačiau jei yra opų, kurių negali uždengti prezervatyvas, geriau neužsiimti jokia seksualine veikla, kol opos neužgis.

Atminkite, kad sifilio perdavimo negalima išvengti plaunant lytinius organus, šlapinantis ir (arba) nusiprausus po sekso.

Svarbu, kad sekso partneriai atvirai kalbėtų, jei jie praeityje sirgo LPI (įskaitant jų ŽIV statusą), kad būtų galima imtis prevencinių veiksmų.

Jei atsiranda kokių nors neįprastų išskyrų, opų ar bėrimų, ypač ant lytinių organų, susilaikykite nuo lytinių santykių ir nedelsdami kreipkitės į gydytoją dėl gydymo.

Jei manote, kad galite užsikrėsti LPI, atlikite lytinės sveikatos patikrinimą arba ŽIV patikrinimą. Galite išsitirti dėl LPI arba ŽIV/AIDS poliklinikose, privačiose klinikose ir ligoninėse.