Vidinės jėgos gali lemti išorinį elgesį. Žmones gali veikti impulsai ir konfliktai, kurių jie net nesuvokia turintys. Froidas, kuriam daugelis priskiria pasąmonės „atradimą”, atkreipė dėmesį į tai, kaip mūsų slopinami impulsai išsilieja į stebimą elgesį, kurį aptariau 1 punkte. Nereikia tapti psichoanalitiku, kad galėtum suprasti gynybos mechanizmų pagrindus arba pripažinti, kad kartais skausmingi ar nerimą keliantys klausimai gali paskatinti kai kuriuos mūsų labiausiai neproduktyvius (t. y. „neurotiškus”) poelgius.

Artimi santykiai yra svarbūs gerai savijautai. Savarankiškumas yra tikslas, kurio daugelis iš mūsų siekia, ir daugelis žmonių imasi įvairiausių aukų, kad galėtų išreikšti savo nepriklausomybę. Tačiau, kaip ne kartą įrodė mokslininkai, įskaitant mano atliktą ilgalaikį intymumo ir gerovės tyrimą (Sneed et al., 2012), gebėjimas palaikyti glaudžius santykius su kitais žmonėmis padės jums įveikti daugelį gyvenimo iššūkių. Galbūt tai yra viena iš priežasčių, kodėl tiek daug žmonių ieško patarimų apie santykius. Kai jūsų artimiausi santykiai neveikia, tampate susirūpinę ir nelaimingi, tačiau kai turite partnerį, kuriuo galite pasikliauti, jaučiate, kad išgyvensite viską, kas vyksta išoriniame pasaulyje.

Teigiamas pastiprinimas yra puiki motyvavimo priemonė. Skinneris prieš daugelį metų įrodė, kad gyvūnai – taip pat ir žmonės – sunkiai dirba, kad gautų norimą atlygį. Skinnerio darbo filosofija buvo ta, kad pastiprinimas, o ne bausmė greičiausiai užtikrina norimus rezultatus. Skinneris sukūrė eksperimentines paradigmas, kurios tiksliai parodė, kaip formuoti elgesį nustatant to elgesio pasekmes. Savo gyvenime nuolat naudojate teigiamą pastiprinimą, nors galbūt jo taip ir nevadinate. Nesvarbu, ar bandote paskatinti vaikus ilgiau mokytis, ar priversti save atsisakyti nepageidaujamo įpročio, teigiamas pastiprinimas yra neatsiejama gyvenimo dalis, kuri veikia.

Naudokitės juo arba praraskite jį. Ši gerai žinoma frazė paprastai siejama su protu ir būtinybe nuolat būti aktyviems, kad neprarastume tokių vertingų įgūdžių kaip atmintis ir greita reakcija. Kiek žinau, tikroji šios frazės kilmė yra susijusi su sekso tyrėjų Masterso ir Johnsono darbais aptariant lytiškumą vėlesniame amžiuje. Jų atlikti vyresnio amžiaus suaugusiųjų tyrimai parodė, kaip svarbu išlikti seksualiai aktyviam, net jei fizinė ištvermė silpnėja. Tačiau dabar jau daug plačiau žinome, kad protinis aktyvumas skatina geresnes pažintines funkcijas, nesvarbu, kokio amžiaus esate. Atsisakydami rūpintis savo atmintimi, nors iš tikrųjų jai reikia tik šiek tiek pakoreguoti, užsitikrinsite, kad jūsų atmintis iš tikrųjų patirs žalingų pokyčių. Vienas ilgalaikis vidutinio amžiaus darbuotojų tyrimas parodė, kad žmonių, dirbančių darbą, reikalaujantį didesnio kognityvinio aktyvumo, intelektiniai gebėjimai vėlesniais metais iš tikrųjų sumažėjo mažiau.