Priešlaikinis gimdymas: priežastys, požymiai ir prevencijos patarimai

Priešlaikinis gimdymas arba priešlaikinis gimdymas reiškia spontanišką gimdymo pradžią po gimdymo (Indijoje 24–28 savaitės) ir nepasibaigus 37 nėštumo savaitėms. PSO duomenimis, kasmet neišnešioti gimsta 15 mln. Tai yra daugiau nei 1 iš 10 kūdikių. Be to, maždaug 1 milijonas vaikų kasmet miršta dėl priešlaikinio gimdymo komplikacijų. O išgyvenusiems žmonėms tai visą gyvenimą trunkanti negalia, įskaitant pažinimo, regėjimo ir klausos problemas.

Atsižvelgiant į susidariusią situaciją, buvo žinoma, kad lapkričio 17-oji minima kaip Pasaulinė neišnešiotų kūdikių diena, siekiant informuoti apie šią ligą, jos audringas pasekmes naujagimių ir motinų sveikatai ir jos poveikį šeimai. Violetinė juostelė yra oficialus simbolis, simbolizuojantis jautrumą ir išskirtinumą. Be to, kojinių linija tapo populiariu Pasaulinės neišnešiotukų dienos simboliu. Maža purpurinių kojinių pora, įrėminta devyniomis pilno dydžio kūdikių kojinytėmis, simbolizuoja 1 iš 10 neišnešiotų kūdikių. Šiame tinklaraštyje aptariame veiksnius, lemiančius priešlaikinį gimdymą, tai orientacinius požymius ir veiksmus, padedančius išvengti priešlaikinio gimdymo.

Prieš pereidami prie jo šaknų, supraskime dvi priešlaikinio gimdymo kategorijas. Klasifikavimas atliekamas pagal numanomą plaučių brandą. 28–34 savaičių laikotarpis vadinamas ankstyvu neišnešiotumu, kai plaučiai nėra subrendę, o gimdymai, įvykę 24–37 savaičių laikotarpiu, yra vėlyvas priešlaikinis laikotarpis, kai manoma, kad plaučiai yra beveik subrendę. Vėlyvojo priešlaikinio gimdymo prognozė yra geresnė nei ankstyvo neišnešiotumo, ir, laimei, dauguma priešlaikinių gimdymų įvyksta vėlyvoje priešlaikinėje stadijoje.

Priešlaikinio gimdymo priežastys

Yra daug veiksnių, galinčių sukelti priešlaikinį gimdymą, ir mes išvardijome juos beveik visus. Tačiau atkreipkite dėmesį, kad pagal Holland ir Brew akušerijos vadovą maždaug 30–50 % visų priešlaikinių gimdymų nerandama jokios patikimos priežasties, todėl tai yra mįslinga komplikacija.

 1. Nėštumo veiksniai

a. Šlapimo takų infekcijos

Beveik 30% visų priešlaikinių gimdymo atvejų yra motinos lytinių organų infekcijos pasekmė. Šlapimo takų infekcija ir besimptomė bakteriurija gali sukelti priešlaikinį gimdymą, todėl šlapimas daugelyje centrų reguliariai siunčiamas pasėliams ir jautrumui nustatyti. Tai taip pat reiškia, kad prastesnės socialinės ir ekonominės padėties moterys turi didesnę riziką pagimdyti neišnešiotus kūdikius.

b. Priešgimdyvinis kraujavimas

Kraujavimas prieš gimdymą (APH) paprastai apibrėžiamas kaip kraujavimas iš gimdymo takų po 24 nėštumo savaitės. Tai gali pasireikšti bet kuriuo metu iki antrojo trimestro pabaigos; kraujavimas po kūdikio gimimo yra kraujavimas po gimdymo.

(Kad tai suprastumėte, prisiminkite, kaip mes vadiname laikrodžio laiką, ryte ir vakare, kur pirmasis yra Ante Meridian, o PM yra post Meridian)

Yra trys praktinės valdymo galimybės:

 • Būsimoji: tikintis, kad nėštumas tęsis
 • Neatidėliotinas cezario pjūvis
 • Plyškite membranas ir nukreipkite gimdymą per makštį

Tačiau visas šias galimybes reikia palyginti su daugybe kitų susijusių veiksnių ir tik tada reikia priimti sprendimą.

c. Gimdos kaklelio neefektyvumas

Gimdos kaklelio neefektyvumas, dar vadinamas nekompetentingu gimdos kakleliu, atsiranda, kai silpni gimdos kaklelio audiniai sukelia arba prisideda prie priešlaikinio gimdymo. Dėl struktūrinio gimdos kaklelio silpnumo gimdos kaklelis atsidaro per anksti ir padidina priešlaikinio gimdymo riziką.

d. Gimdos anomalijos

Priešlaikinio gimdymo rizika skiriasi priklausomai nuo anomalijos tipo, o vienaragės ar dviragės gimdos atveju rezultatas yra prastesnis, palyginti su atskira gimda. Klivlando klinikos teigimu, „vienaragė gimda yra reta būklė, kai žmogus turi tik pusę gimdos. Moteris, kurios gimda yra vienaragė, turi vieną veikiantį kiaušintakį (vietoj dviejų) ir mažesnę gimdos ertmę. Tai įgimta gimdos anomalija, o tai reiškia, kad žmogus gimsta su ja. Dviragės gimdos atveju problemą sukelia forma. Dviragė gimda apibūdinama kaip širdies formos, turinti dvi puses, o ne vieną tuščiavidurę ertmę. Tai taip pat yra įgimta būklė, kuri labai prisideda prie priešlaikinio gimdymo. Remiantis tyrimais, priešlaikinio gimdymo rizika, susijusi su gimdos anomalijomis, yra didelė, ypač jei buvo priešlaikinis gimdymas arba antrojo trimestro netekimas. Rizika išlieka didelė net ir moterims, kurios anksčiau pagimdė.

e. PPROM

Priešlaikinis membranų plyšimas (PROM) yra membranų (amniono maišelio) plyšimas prieš gimdymą. Jei PROM atsiranda prieš 37 nėštumo savaitę, tai vadinama priešlaikiniu priešlaikiniu membranų plyšimu (PPROM). PROM pasireiškia maždaug 8–10% visų nėštumų. Netinkama prenatalinė priežiūra, kraujavimas iš makšties, STDS, priešlaikinis gimdymas ir rūkymas yra veiksniai, didinantys PPROM dažnį.

f. Vaisiaus augimo apribojimai

Vaisiaus augimo apribojimas (FGR) yra būklė, kai vaisius (negimęs vaikas) yra mažesnis už standartinį atitinkamo nėštumo amžiaus dydį. Esant šiai būklei, kūdikis sveria mažiau nei 90% kitų to paties nėštumo amžiaus kūdikių. FGR priežastys yra aukštas motinos kraujospūdis, infekcijos ir rūkymas ar piktnaudžiavimas alkoholiu bei placentos ar virkštelės problemos. Placenta yra audinys, kuris tiekia maistines medžiagas ir deguonį besivystančiam kūdikiui, kraujo tekėjimą virkštelėje, jungiančią kūdikį su placenta.

g. Vaisiaus anomalijos

Vaisiaus anomalijos reiškia apsigimimus nėštumo laikotarpiu. Yra dvi bendros vaisiaus anomalijų kategorijos:

 • Struktūrinės anomalijos paveikia besivystančio kūdikio kūno dalis, tokias kaip jo širdis, plaučiai, inkstai, galūnės ar veido bruožai. Struktūrinių apsigimimų pavyzdžiai yra širdies defektai, trūkstami pirštai, lūpos plyšys ir spina bifida.
 • Funkcinės anomalijos turi įtakos tam, kaip veikia kūno dalis ar kūno sistema, pvz., smegenys, nervų sistema ar jutimo suvokimas. Funkcinių apsigimimų pavyzdžiai yra traukuliai, aklumas, vystymosi sutrikimai, raumenų distrofija ir Dauno sindromas.

Kai kurios vaisiaus anomalijos gali turėti įtakos ir kūdikio struktūrai, ir funkcijai.

 1. Motinos amžius

Pažengęs motinos amžius turi didesnę nebrandumo ir vaisiaus defektų riziką. Vyresnio amžiaus moterų kiaušialąstės, kurios nuo gimimo buvo nesubrendusios, galėjo būti paveiktos senėjimo arba cheminių medžiagų, vaistų ir kitų kenksmingų medžiagų poveikio. Taigi senyvas amžius yra susijęs su padidėjusia priešlaikinio gimdymo rizika. Ir atvirkščiai, jaunų moterų (jaunesnių nei 18 metų) reprodukcinė sistema gali būti nevisiškai išsivysčiusi ir todėl susidurti su panašiomis problemomis.

 1. Motinos dieta

Mama yra vienintelis negimusio vaiko mitybos šaltinis, todėl dieta, kurią sudaro visi penki subalansuoto maisto komponentai – baltymai, skaidulos, angliavandeniai, vitaminai ir mineralai bei didelis vandens kiekis, yra nepaprastai svarbi. Motinos mitybos trūkumas yra tiesiogiai susijęs su priešlaikiniu gimdymu, nes tai yra vienas didžiausių motinos svorį lemiančių veiksnių. Pastebėta, kad kai motinos svoris yra mažesnis nei 45 kg, priešlaikinio gimdymo dažnis yra tris kartus didesnis nei tada, kai motinos svoris yra didesnis nei 55 kg.

 1. Motinos sveikatos būklė

Vokiečių tymų arba raudonukės ir citomegalovirusinės ligos yra vienos iš pavojingiausių ligų, kuriomis serga nėščios motinos. Šios ligos taip pat užkrečia vaiką ir taip sukelia didelių vystymosi problemų. Jei raudonukės virusas prasiskverbia per placentą, tai gali sukelti niokojančių pasekmių, pavyzdžiui, priešlaikinį gimdymą. Moterys, nėštumo metu apsinuodijusios krauju, dažniausiai pagimdo neišnešiotus arba mažesnius už vidutinius kūdikius. Galiausiai, priešlaikinis gimdymas yra dažnas nėštumui, komplikuotam lėtine hipertenzija, širdies ligomis, anemija, inkstų ligomis ir kt.

 1. Vaistų ir cheminių medžiagų naudojimas

Būtina vengti bet kokių vaistų ar cheminių medžiagų, nebent profesionaliai paskyrė sertifikuotas gydytojas. Kaip minėta aukščiau, narkotikai ir alkoholis sukelia vaisiaus anomalijas, kurios galiausiai sukelia priešlaikinį gimdymą. Cigarečių rūkymas taip pat labai glaudžiai susijęs su neišnešiotumu ir mažu gimimo svoriu.

 1. Lėtinis stresas

Moterims, patiriančioms stresą ar depresiją, yra didesnė rizika pagimdyti prieš laiką. Ir nors mokslininkai dar turi nustatyti galutinį ryšį tarp šių dviejų, yra keletas galimų ryšių. Lėtinis stresas sukelia ilgalaikius organizmo kraujagyslių sistemos ir hormonų lygio pokyčius, todėl paveikia organizmo imunitetą, dėl kurio atsiranda įvairių komplikacijų. Komplikacijos gali turėti įtakos ankstyvam…