Diena prasidėjo pakankamai gerai Malcolmui, kuris su savo draugų grupe buvo riedlenčių parke. Saulė buvo šlovinga, o jų džiaugsmui tą dieną jie turėjo visą parką. Savaitgalio rutinos metu jie išbandydavo naujausius riedlenčių triukus ryte, o po to leisdavo pusryčiams.

„Draugai“ siūlo nelegalius narkotikus

Per pertrauką Malcolmas su draugais atsisėdo ant suoliuko parko pašonėje ir išsiėmė energetinius gėrimus. Šiuo metu vienas iš jo draugų liepė jam žvilgtelėti į krepšį. Maišelio viduje buvo nedideli skaidrūs baltos miltelių pavidalo pakeliai. „Kas tai yra?” – paklausė Malkolmas. „Geras dalykas. Šie vaistai gali jus pakelti. – užtikrintai atsakė jo draugas.

Malcolmas su šia draugų grupe buvo kelis mėnesius, o kartais jie ragindavo jį išmėginti alkoholį ir rūkyti jiems išėjus. Malcolmas išmintingai nusprendė jų atsisakyti, tačiau šį kartą jis tikrai buvo šokiruotas, kai jam buvo pasiūlyta narkotikų. Jam augo spaudimas, bet jis labai norėjo įgyti naujai atrastų draugų pasitikėjimą.

Kaip pasakyti „ne“ narkotikams

Gali būti stresas atstumti draugus, bijojant būti išmestiems iš klikos, tačiau gyvenime būna situacijų, kai reikia stoti. Tai ypač aktualu, kai jums siūlo cigarečių, alkoholio ir narkotikų. Pasakyti „ne“ yra sunku, bet štai keli būdai, kaip įveikti kliūtį:

  • Būkite tiesioginis ir tvirtas sakydamas „ne“ pasiūlymui
  • Pakartokite save ir primygtinai reikalaukite savo sprendimo (Tvirtinkite savo poziciją)
  • Temos keitimas (Malcolmas gali pakeisti temą sakydamas: „Aš alkanas. Eime užkąsti?“)
  • Priminkite kitai šaliai apie žalingą nelegalių narkotikų ir piktnaudžiavimo medžiagomis poveikį, kad atmestumėte pasiūlymą
  • Atsakykite prieš iššūkį pasiūlymui (Malkolmas savo draugui gali atsakyti sakydamas: „Mes visi žinome, kad narkotikai sukelia priklausomybę ir yra pavojingi net nuo pirmo bandymo. Jei tikrai esi mano draugas, neturėtum man siūlyti tokių dalykų“.)
  • Atsisakykite pasiūlymo išbandyti nelegalius narkotikus
  • Būkite aktyvūs ir palikite situaciją nesuteikdami galimybės alkoholiui, cigaretėms ir narkotikams pasirodyti kaip tema

Buvo akivaizdu, kad Malkolmas buvo spaudžiamas draugų ir atrodė, kad jis griūva. Visi mes vienaip ar kitaip patiriame bendraamžių spaudimą ir galbūt mums tai jau nebepatinka, bet jei gerai įsižiūrėsime, atskirti gerus draugus nuo mažiau geidžiamų iš tikrųjų yra gana paprasta.

Kas yra geri draugai?

Draugai gali ateiti ir išeiti į tavo gyvenimą, bet svarbiau, kad jie priimtų tave tokį, koks esi. Geras draugas yra tas, kuris gali suteikti patikimą paramos šaltinį, kad ir kokia situacija būtų, tas, kuris išklauso, ir tas, kurio draugija tau patinka. Laikykitės atokiau nuo „draugų“, kurie ragina įsitraukti į piktnaudžiavimą nelegaliomis medžiagomis, nes tai bus pakenkta jūsų sveikatai.

Tačiau atminkite, kad draugystė yra dvipusis dalykas. Gera gauti, bet geriau duoti.

Kaip būti geru draugu

Būkite pasirengę klausytis, nors ir nebūtina turėti visų atsakymų. Taip yra todėl, kad kartais žmonės tiesiog nori, kad su kuo nors pasikalbėtų, kad jie galėtų nuspręsti, kokį kitą žingsnį žengti. Teigiami gestai, tokie kaip šypsena ir apkabinimas, yra puikus būdas parodyti draugams, kad jums rūpi ir kad jie nėra vieni.

Ką galite padaryti, kad sustabdytumėte piktnaudžiavimą narkotikais

Norėdami gauti daugiau informacijos apie piktnaudžiavimą narkotikais, apsilankykite CNB svetainėje.

Jei pastebėjote, kad draugas elgiasi keistai, o požymiai sutampa su piktnaudžiavimu narkotikais ar priklausomybe nuo narkotikų, reikia nedelsiant suteikti pagalbą. Galite susisiekti šiais pagalbos telefonais:

1) Singapūro kovos su narkotikais asociacija (SANA)

Tel.: 6732 1122 (Sengkang filialas) ARBA 9847 5102 (Paežerės filialas)

2) Singapūro samariečiai (SOS)

Tel.: 1800-221-4444 (visą parą)

3) „Teen Challenge“ (Singapūras)

Tel.: 6793 7933 (pirmadienis–penktadienis, 9.00–18.00 val.)

4) Nacionalinės priklausomybių valdymo tarnybos (NAMS)

Tel.: 6732 6837 (pirmadienis–sekm., įskaitant PH 8–23 val.)

Jei buvo kreiptasi pabandyti narkotikų arba norite pranešti bet kokią informaciją, skambinkite CNB karštąja linija 1800-325-6666

Šis straipsnis pirmą kartą buvo paskelbtas Youth.SG.

Straipsnį parengė Centrinis narkotikų biuras.

Atsisiųskite „Healthhub“ programą iš „Google Play“ arba „Apple Store“, kad gautumėte daugiau patarimų apie sveikatą ir gerovę.