Odos sutrikimai burnoje / lūpose

Burna ir lūpos paprastai yra labai drėgnos. Šiuose regionuose gali išsivystyti burnos ligos, lūpų opos, burnos opos ir kiti sutrikimai.

Fordyce liaukos


Odos sutrikimai burnoje / lūpose

Fordyce liaukos yra labai dažni sveikų žmonių odos pažeidimai, kurie atsiranda kaip baltos dėmės ant žando skruostų vidinių sienelių (sritis tarp skruosto vidinės pusės ir dantų bei dantenų) ir išilgai lūpų. Tai nenormalios riebalinės liaukos ir yra nekenksmingos. Specifinio gydymo nėra, geriausia juos palikti ramybėje.

Įtrūkęs liežuvis

Skirtingai nuo daugelio burnos opų, įtrūkęs liežuvis nėra gydomas.

Įtrūkusio liežuvio paviršiuje yra iškilių vagų. Tai galima pastebėti paprastiems žmonėms, bet taip pat dažniau žmonėms, sergantiems Dauno sindromu. Specifinio šio sutrikimo gydymo nėra, geriausia jį palikti atskirai.

Burnos kandidozė

Vaikai ir suaugusieji gali susirgti burnos opomis.

Burnos kandidozė yra burnos infekcija, kurią sukelia mielės. Jis gali pasireikšti vaikams ir suaugusiems, kurių dantų protezai netinkami arba kurie vartoja plataus spektro antibiotikus ar geriamuosius steroidus, arba kurie serga cukriniu diabetu ar nusilpusia imunine sistema. Ant burnos gleivinės (burnos vidų išklojančios gleivinės) arba liežuvio atsiranda baltų kreminių dėmių, kurios nubraukus baltas dėmes palieka žalių, raudonų dėmių.

Gydymas apima burnos higieną, predisponuojančių veiksnių pašalinimą ir vietinių ir (arba) geriamųjų priešgrybelinių preparatų naudojimą. Pacientai turi pasitarti su savo gydytojais, kad būtų ištirti. Jie neturėtų savarankiškai gydytis, nes reikia atmesti pagrindinį sutrikimą.

Burnos leukoplakija

Vyresnio amžiaus žmonės gali būti jautrūs tam tikrų tipų burnos opoms ar burnos opoms.

Burnos leukoplakija, dažniausiai pastebima vyresnio amžiaus žmonėms, atsiranda kaip baltos dėmės ant liežuvio paviršiaus arba burnos ar lūpų gleivinės. Baltos dėmės negali būti lengvai nuvalomos. Rūkymas, tabako kramtymas ir lėtinis dirginimas, pvz., dėl netinkamai pritvirtintų dantų protezų, gali sukelti leukoplakiją. Pažeidimas gali tapti vėžiu, todėl reikia kreiptis į gydytoją, kuris paskirs biopsiją ir atidžiai stebės.

Peršalimo opos (herpetinis gingivostomatitas)

Lūpų opos gali atsirasti dėl virusinių infekcijų.

Peršalimo pūslelinę sukelia herpes simplex virusas; tai burnos ir lūpų infekcija, kuri dažnai pasireiškia vaikams. Ant lūpų ir žando gleivinės gali būti matomos pūslės, erozijos ir pluta. Be burnos ir lūpų opų, vaikas dažnai turi karščiavimą, negalavimą ir padidėjusį limfmazgius.

Peršalimas yra užkrečiamas. Sunkiems priepuoliams gali prireikti geriamojo antivirusinio preparato, o pūslelės ir erozijos burnoje paprastai išnyksta per dvi savaites. Priepuoliai gali kartotis, tačiau odos pažeidimai paprastai būna ne tokie sunkūs.

Aftinės opos

Burnos opos gali išnykti kelias savaites.

Aftinės opos yra varginanti būklė, kuri paveikia kitaip sveikus asmenis. Jie atsiranda pasikartojančių mažų skausmingų opų ant liežuvio ir (arba) žando gleivinės epizodų, kiekvienas epizodas trunka nuo vienos iki kelių savaičių iki gijimo. Kai kuriems pacientams tai gali reikšti geležies, folio rūgšties arba vitamino B12 trūkumą.

Simptominis gydymas gali būti taikomas priešuždegiminiais analgetikais/anesteziniais geliais; juos taip pat galima gydyti vietiniu steroidiniu geliu. Sunkesniais atvejais gali prireikti geriamųjų vaistų.

Burnos plokščioji kerpligė

Burnos opos kartais gali būti skausmingos.

Burnos plokščioji kerpligė ant liežuvio ir (arba) žando gleivinės atrodo kaip balti dryžiai, panašūs į nėrinius. Paprastai tai siejama su purpuriniais odos pažeidimais ant kūno, ypač aplink riešus ir kulkšnis. Burnos pažeidimai gali būti niežtintys, skausmingi arba besimptomiai. Biopsija paprastai atliekama siekiant patvirtinti diagnozę ir pašalinti piktybinę transformaciją. Būklė gydoma vietiniu steroidiniu geliu.

Atsisiųskite „HealthHub“ programą iš „Google Play“ arba „Apple Store“, kad gautumėte daugiau patarimų apie sveikatą ir gerovę.