Nauda sveikatai, naudojimas ir maisto šaltiniai – HealthifyMe

Vitaminas B3 arba niacinas yra vandenyje tirpus vitaminas. Tai gyvybiškai svarbus B komplekso vitaminas, dalyvaujantis keliuose svarbiuose medžiagų apykaitos procesuose organizme. Pavyzdžiui, jis padeda virškinti maistą, kurį valgome, kad suteiktų energijos. Be to, vitaminas B3 reguliuoja kraujospūdį ir cholesterolio kiekį, padeda palaikyti sveiką odą ir smegenis ir dar daugiau. Niacino (vitamino B3) paprastai yra daugelyje maisto produktų. Gyvūnai ir augalai jį gamina iš aminorūgšties, žinomos kaip triptofanas. Todėl galite saugiai vartoti kiekvieną dieną. Be to, jis naudingas žmonėms, sergantiems cukriniu diabetu, inkstų ligomis ir širdies ligomis.

Vitamino B3 trūkumas gali sukelti odos bėrimus, šiurkščią odą, patinusią burną ir kitus į gripą panašius simptomus. Ne vegetariški maisto produktai ir spirituoti grūdai paprastai turi daug vitamino B3 ir gali būti naudingi siekiant išvengti jo trūkumo.

Vitamino B3 kompleksą sudaro trys skirtingos vitamino B3 formos: nikotino rūgštis arba niacinas, nikotinamido ribosidas ir nikotinamidas.

Niacinas iš pradžių buvo žinomas kaip „pellagros prevencijos veiksnys“. Taip buvo dėl jo gebėjimo užkirsti kelią pellagra ir keturiems su ja susijusiems D: demencijai, dermatitui, viduriavimui ir, sunkiais atvejais, mirti. Remiantis vėlesnėmis išvadomis, vitaminas B3 gali išgydyti pellagrą. Dabar naudinga paruošti vaistus nuo didelio cholesterolio kiekio, nes jie turi lipidų kiekį mažinančių savybių.

Vitamino B3 nauda sveikatai

1. Cholesterolio kiekį mažinantis poveikis

Kaip žinome, bėgant metams mitybos įpročiai kardinaliai keičiasi. Nors iš pradžių tai gali atrodyti nekenksminga, valgant maistą, kuriame yra daug riebalų ir aliejų, galiausiai gali padidėti cholesterolio kiekis. Be to, tai gali sukelti širdies ligas, tokias kaip arterijų užsikimšimas ir insultas su amžiumi.

Vitaminas B3 yra žinomas dėl savo cholesterolio ar lipidų kiekį mažinančio poveikio. Tyrimai parodė, kad niacino dozės gali žymiai sumažinti blogojo cholesterolio kiekį ir padidinti gerojo cholesterolio kiekį organizme. Tai daroma sumažinant bendrą cholesterolio, MTL ir trigliceridų kiekį sumažinant bendrojo cholesterolio, MTL ir trigliceridų kiekį. Todėl niacinas gali sumažinti širdies ligų, tokių kaip aterosklerozė, insultas ir širdies nepakankamumas, riziką.

2. Sumažina diabeto riziką

Cukrinis diabetas yra paplitusi gyvenimo būdo liga. Tai atsiranda dėl mažesnės insulino gamybos arba kasos insuliną gaminančių ląstelių pažeidimo ar sunaikinimo. Jei netinkamai valdysite insulino kiekį, tai gali sukelti daugybę kitų ligų, tokių kaip retinopatija, nefropatija, sutrikęs žaizdų gijimas ir kt.

Tyrimai parodė, kad nikotinamidas, vitamino B3 forma, gali sumažinti didelių insulino dozių poreikį vaikams, sergantiems 1 tipo cukriniu diabetu. Tai taip pat gali atitolinti 1 tipo cukrinio diabeto atsiradimą.

3. Antioksidacinis poveikis

Mūsų kūnas kasdien patiria daug medžiagų apykaitos ir fizinio streso. Šis kasdienis stresas gali sukelti laisvųjų radikalų susidarymą organizme. Kai mūsų kūne yra per daug laisvųjų radikalų, jie gali pakenkti ląstelėms ir organams. Oksidacinė žala gali būti žalinga ir sukelti keletą ligų.

Oksidacinis stresas yra pagrindinis kepenų ligų sukėlėjas. Padidėjęs laisvųjų radikalų kiekis gali pakenkti kepenims. Tai gali sukelti nenormalią kepenų struktūrą ir funkcijas. Tyrimai parodė, kad niacinas gali padėti išvengti laisvųjų radikalų sukeltos žalos kepenų ląstelėms. Tai taip pat padeda pagerinti cinko įsisavinimą organizme.

4. Apsaugo smegenis ir nervus

Vitaminas B3 padeda neveiksmingoms maistinėms medžiagoms ir užtikrina pakankamą energijos tiekimą nervams ir smegenims. Jo trūkumas gali pažeisti nervus ir sukelti neurodegeneracines ligas, tokias kaip Alzheimerio, Parkinsono ir kt.

Tyrimai parodė, kad nikotinamidas gali turėti teigiamą poveikį užkertant kelią nervų ir smegenų pažeidimams. Taip yra todėl, kad pakankamas niacino suvartojimas gali padėti sklandžiai veikti medžiagų apykaitos procesus organizme.

Tyrimai taip pat parodė, kad nikotinamidas, kita vitamino B3 forma, gali sumažinti nerimą ir depresiją.

5. Gerina odos ir plaukų sveikatą

Mūsų oda yra veikiama daugelio aplinkos veiksnių, tokių kaip dulkės ir saulės spinduliai. Saulės spinduliai ir dūmai gali pakenkti mūsų odai. Ilgalaikis poveikis gali sukelti odos elastingumo praradimą, o tai gali sukelti raukšles ir odos senėjimą.

Vitaminas B3 arba niacinamidas gali užkirsti kelią odos drėgmės praradimui ir pagerinti kolageno sintezę. Tyrimai parodė, kad niacinamido tepimas ant odos gali padėti sumažinti su spuogais susijusį uždegimą, pagerinti odos pigmentaciją, veido spalvą ir sumažinti raukšles. Jis taip pat gali reguliuoti mūsų odos riebumą ir sumažinti sausumą, taip sumažindamas poras. Apskritai vitaminas B3 gali padėti sulėtinti odos senėjimą.

Jis taip pat padeda gaminti keratiną, taip pagerindamas plaukų sveikatą.

6. Apsaugo nuo kaulų ligų

Kaulų ligos, tokios kaip osteoartritas, gali atsirasti dėl kremzlės tarp kaulų sąnarių susidėvėjimo. Kai ši kremzlė yra pažeista, gali atsirasti tiesioginis kontaktas ir kaulų trynimas.

Tyrimas parodė, kad niacinamidas gali labai prisidėti prie osteoartrito prevencijos ir gydymo. Be to, ši vitamino B3 forma gali pagerinti kaulų sąnarių lankstumą ir sumažinti uždegimą.

7. Priešuždegiminis poveikis

Uždegimas yra mūsų imuninės sistemos atsakas į svetimkūnių, tokių kaip bakterijos ir virusai, patekimą. Uždegimas gali sukelti patinimą, paraudimą, nuovargį, šaltkrėtį, karščiavimą, apetito praradimą ir tt Kai uždegimas tęsiasi ilgą laiką, jis gali pakenkti mūsų organams ir audiniams.

Tyrimai parodė, kad nikotinamidas gali būti naudingas paskutinėmis nėštumo stadijomis. Jis gali sumažinti imuninės sistemos uždegiminį atsaką motinos kūne ir taip padėti valdyti priešlaikinį gimdymą.

8. Priešvėžinis efektas

Vėžys paprastai atsiranda dėl nekontroliuojamo ląstelių dauginimosi organizme. Tai gali atsirasti dėl daugelio priežasčių, tokių kaip rūkymas, saulės spinduliai, genetiniai veiksniai ir kt. Jis gali atsirasti keliuose audiniuose ir organuose, todėl jį labai sunku gydyti ir išgydyti.

Tyrimai rodo, kad niacinamidas gali turėti priešvėžinį poveikį. Pavyzdžiui, jis gali sumažinti odos vėžio riziką, užkertant kelią greitam ir nekontroliuojamam ląstelių augimui.

9. Mažina kraujospūdį

Hipertenzija arba aukštas kraujospūdis atsiranda dėl padidėjusio kraujospūdžio, kad būtų galima pumpuoti kraują. Rūkymas, alkoholis, diabetas, nutukimas, netinkami mitybos įpročiai, stresas ir daugelis kitų veiksnių gali turėti įtakos aukštam kraujospūdžiui. Tačiau dažniausia hipertenzijos priežastis yra arterijų užsikimšimas dėl didelio cholesterolio kiekio organizme. Sunkiais atvejais tai gali sukelti insultą ir širdies nepakankamumą.

Tyrimai parodė, kad niacinamidas mažina hipertenzija sergančių žmonių kraujospūdį. Be to, niacinamidas gali išplėsti arterijas ir palengvinti širdžiai pumpuoti kraują. Taigi dėl vazodilatacinio poveikio jis sumažina insulto riziką.

10. Mažina apsigimimus

Nėštumo metu yra didelė rizika susirgti keliomis komplikacijomis dėl pagrindinių ligų ir trūkumų. Tai gali turėti neigiamų pasekmių tiek motinos, tiek vaiko sveikatai. Vitaminas B3 yra naudingas siekiant išvengti daugelio tokių komplikacijų nėščioms motinoms.

Tyrimai parodė, kad niacinamidas gali turėti esminį vaidmenį užkertant kelią persileidimui, priešlaikiniam gimdymui, aukštam kraujospūdžiui, baltymų netekimui ir vaisiaus augimo sutrikimui ir jį gydant.

Vitamino B3 naudojimas

1. Maisto stiprinimas

Niacinas buvo naudojamas maistui stiprinti daugelyje šalių šimtmečius, siekiant sumažinti pellagros paplitimą. Pellagra sukelia apetito praradimą, silpnumą, nuovargį, dermatitą, demenciją, viduriavimą ir sunkiais atvejais gali būti mirtina. Maisto papildymas naudojant niaciną palengvino maistinių medžiagų tiekimą dideliam kiekiui gyventojų.

2. Maisto papildas

Niacino papildai gali padėti gydyti žmones, kuriems trūksta vitamino B3. Jis taip pat gydo tam tikras kitas sveikatos sąlygas, tokias kaip didelis lipidų ar cholesterolio kiekis. Tačiau būtina pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros specialistu ir laikytis nurodytos dozės. Per didelis suvartojimas gali pakenkti sveikatai.

3. Lipidų kiekį mažinantis vaistas

Jis vartojamas atskirai arba kartu su kitais lipidų kiekį mažinančiais vaistais, tokiais kaip statinai. Niacinas mažina cholesterolio gamybą organizme. Dėl to jis sumažina nesveiko cholesterolio kiekį ir padidina gerojo cholesterolio kiekį.

4. Odos priežiūros produktai

Niacino yra daugumoje mūsų naudojamų odos priežiūros produktų. Taip yra todėl, kad buvo įrodyta, kad jis turi daug teigiamo poveikio odai, pavyzdžiui, sumažina porų dydį, kontroliuoja riebalų gamybą,…