Lietuvos forminas ragina sustabdyti „Nord Stream 2“ iki Rusijos rinkimų

VILNIUS – Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis paragino Europos lyderius laikytis „pirmiausia žmonių“ požiūrio į Rusiją ir sustabdyti „Nord Stream 2“ dujotiekio projektą iki kitų metų rudens Valstybės Dūmos rinkimų.

„Suteikime Vladimirui Putinui galimybę šį rudenį surengti nemokamus rinkimus į Valstybės Dūmą, dalyvaujant opozicijai. Iki tol sustabdykime” Nord Stream 2 „dujotiekį”, – pranešime spaudai cituoja Užsienio reikalų ministerija. po pirmadienio ES užsienio reikalų tarybos posėdžio. 

ES užsienio reikalų ministrai „sutiko, kad, nepaisant nekonstruktyvaus ir priešiško Rusijos pareigūnų elgesio su ES, būtina stiprinti ES ir jos partnerių paramą pilietinei visuomenei, nepriklausomai žiniasklaidai, jaunimui ir demokratinei opozicijai Rusijoje“, sakė ministerija. . 

Reaguodamas į vykstančią baudžiamąją bylą prieš Kremliaus kritiką Aleksejų Navalnį, Landsbergis „pasiūlė reaguoti greitai ir vieningai, taikant tikslines sankcijas pareigūnams, atsakingiems už sistemingus žmogaus teisių pažeidimus“.

Ministerija tviteryje nurodė, kad pirmadienio diskusijoje Landsbergis „ragino laikytis„ žmonių pirmiausia “, o ne„ pirmiausia režimo “požiūrio į Rusiją“. 

ES užsienio reikalų ministrai taip pat aptarė padėtį Baltarusijoje, Mianmare ir Honkonge.

Landsbergis išreiškė gilų susirūpinimą dėl naujos represijų bangos prieš laisvąją žiniasklaidą ir žmogaus teisių aktyvistus Baltarusijoje, paragino paskelbti ketvirtąjį sankcijų paketą Minsko režimui ir paragino Europos Komisiją parengti demokratinės Baltarusijos ekonominės paramos planą. ministerijai.

Ministras pažymėjo, kad Baltarusija propagandos tikslais panaudojo Europos branduolinės saugos reguliuotojų grupės ekspertų misiją Astravyets atominėje elektrinėje, siekdama įteisinti tarptautinių branduolinės saugos standartų neatitinkantį objektą.

ES ministrų vaizdo konferencijos susitikime su JAV valstybės sekretoriumi Antoniumi Blinkenu daugiausia dėmesio buvo skirta transatlantinio bendradarbiavimo prioritetams.

Landsbergis pabrėžė JAV, kaip strateginio partnerio ir Europos saugumo garanto, svarbą ir paragino ES ir JAV glaudžiau bendradarbiauti ir koordinuoti Rusijos ir Kinijos klausimus.