Kokie maisto produktai sukelia aukštą cholesterolio kiekį?

Cholesterolis yra riebi medžiaga, reikalinga tinkamam mūsų organizmo funkcionavimui. Tai yra esminis žinduolių ląstelių membranos struktūros komponentas ir būtinas tulžies rūgšties, vitamino D ir steroidinių hormonų statybinis blokas.

Kai baltymai ir cholesterolis susijungia, jie sukuria lipoproteinus, kurių du pagrindiniai tipai yra DTL ir MTL. DTLarba didelio tankio lipoproteinai, dažnai vadinami „geruoju cholesteroliu“, nes perneša cholesterolį iš ląstelių į kepenis, kur jis gali būti suskaidytas arba pašalintas iš organizmo kaip atliekas.

Paprastai organizme turėtų būti daugiau DTL nei MTL. Kita vertus, MTL arba mažo tankio lipoproteinai taip pat žinomi kaip „blogasis cholesterolis“, nes kaupiasi kraujagyslių sienelėse ir gali padidinti sveikatos problemų, įskaitant širdies priepuolius ir insultus, riziką. Nepaisant to, cholesterolis ne visada yra kenksmingas.

Jūsų kūnas to reikalauja, kad apsaugotų nervus ir gamintų sveikas ląsteles bei hormonus. Tačiau, jei jo yra per daug, jis gali kauptis arterijų sienelėse ir sukelti arterijų ligas. Kraujo tyrimas gali tiksliai nustatyti DTL ir MTL cholesterolio kiekį.

Didelis cholesterolio kiekis: apžvalga

Per didelis lipidų (riebalų) kiekis kraujyje yra didelio cholesterolio kiekio simptomas. Jis taip pat vadinamas hiperlipidemija arba hipercholesterolemija.

Tinkamais kiekiais lipidai yra būtini, kad jūsų kūnas veiktų. Kai turite per daug lipidų, jūsų kūnas negali jų panaudoti. Papildomi lipidai nusėda ant arterijų sienelių kaip kaupimasis, vadinamas apnašomis, kurios susiaurina kraujagysles ir sumažina kraujo tekėjimą per jas.

Aterosklerozė yra procesas, kurio metu susidaro cholesterolio plokštelės. Jis taip pat vadinamas „arterijų sukietėjimu“. Jei plokštelė plyšta, gali susidaryti kraujo krešulys.

Negydomas didelis cholesterolio kiekis gali baigtis mirtimi. Kraujo lipidų skydelio tyrimas yra vienintelis būdas nustatyti, kiek lipidų yra organizme. Amžius, lytis ir širdies ligų istorija yra keli kintamieji, lemiantys, ar žmogus turi aukštą cholesterolio kiekį.

Padidėjęs cholesterolio kiekis padidina širdies ir kraujagyslių ligų, širdies priepuolių ir insulto rizikos veiksnius. Didelis bendrojo cholesterolio kiekis reikšmingai prisideda prie lėtinių ligų tiek išsivysčiusiose, tiek besivystančiose šalyse kaip galima išeminės širdies ligos (IŠL) ir insulto priežastis.

PSO duomenimis, 2008 m. 39 % žmonių visame pasaulyje (37 % vyrų ir 40 % moterų) turėjo aukštą bendrojo cholesterolio kiekį. Visame pasaulyje trečdalį išeminės širdies ligos atvejų sukelia didelis cholesterolio kiekis. Be to, padidėjęs cholesterolio kiekis gali būti 2,6 mln. mirčių kasmet veiksnys.

Veiksniai, turintys įtakos MTL cholesterolio kiekiui

Dieta

Jūsų cholesterolio kiekis kraujyje padidės, jei valgysite daug cholesterolio ir sočiųjų riebalų turintį maistą. Sočiųjų riebalų ir transriebalų dideliais kiekiais yra riebioje mėsoje, kepiniuose, riebiuose pieno produktuose, perdirbtuose maisto produktuose ir greitame maiste. Šios dvi riebalų formos padidins MTL cholesterolio kiekį.

Skaityti daugiau: Cholesterolio dietos planas – tipai, simptomai ir maisto produktai

Rūkymas

Remiantis tyrimais, rūkymas padidina MTL cholesterolio kiekį. Jūsų DTL cholesterolis sumažėja, kai rūkote. Sveikas DTL cholesterolio lygis yra būtinas norint pašalinti MTL cholesterolio perteklių iš arterijų; žemesnis DTL lygis gali sukelti aukštesnį MTL lygį.

Lytis ir amžius

Moterų bendras cholesterolio kiekis prieš menopauzę yra mažesnis. Kita vertus, po menopauzės MTL lygis moterims dažnai padidėja. Be to, cholesterolio kiekis paprastai didėja senstant.

Mankštos trūkumas

Mankštos trūkumas arba sėslus gyvenimo būdas gali sukelti svorio padidėjimą, o tai padidina MTL cholesterolio kiekį organizme. Nutukimas ir antsvoris padidina MTL lygį, mažina DTL lygį ir padidina bendrą cholesterolio kiekį.

Genetika

Cholesterolio gamybai jūsų organizme didelę įtaką daro genetika. Taigi, jei šeimoje buvo padidėjęs cholesterolio kiekis, tai gali kelti pavojų.

Kokie maisto produktai sukelia aukštą cholesterolio kiekį?

Keptas maistas

Keptas maistas, pavyzdžiui, gruzdintas sūris ir mėsa, turi daug cholesterolio, todėl, kai tik įmanoma, jo reikėtų vengti. Taip yra todėl, kad juose yra daug kalorijų ir gali būti transriebalų, kurie gali padidinti širdies ligų išsivystymo tikimybę ir turėti kitokį neigiamą poveikį sveikatai.

Be to, įvairūs tyrimai rodo, kad valgymas daug kepto maisto buvo susijęs su didesne širdies ligų, nutukimo ir diabeto rizika.

Greitas maistas

Greito maisto vartojimas yra reikšmingai susijęs su daugelio lėtinių ligų, tokių kaip diabetas, nutukimas ir širdies ligos, išsivystymu. Be to, greito maisto valgytojai paprastai turi aukštesnį cholesterolio kiekį, daugiau pilvo riebalų, aukštesnį uždegimo lygį ir prastesnę cukraus kiekio kraujyje kontrolę.

Ir atvirkščiai, mažesnis kūno svoris, mažesnis kūno riebalų kiekis ir širdies ligų rizikos veiksnių, įskaitant aukštą MTL (blogojo) cholesterolio kiekį, sumažėjimas yra susiję su mažesniu perdirbtų maisto produktų vartojimu ir daugiau naminių patiekalų.

Pilno riebumo pienas

Svieste, riebiame jogurte, nenugriebtame piene ir sūryje yra daug sočiųjų riebalų. Todėl kepimui rinkitės neriebų sūrį, pavyzdžiui, šveicarišką ar mocarelą, ir neviršykite 84 gramų savaitės sūrio.

Dėl kalcio vartokite liesą (neriebų), 1% arba 2% pieną. Ieškokite neriebaus arba neriebaus jogurto variantų. Pavyzdžiui, sviestą galite pakeisti avokadų arba aukščiausios kokybės pirmojo spaudimo alyvuogių aliejumi.

Raudona mėsa

Jautienos malta, šonkauliukai, kiaulienos gabalėliai, jautienos kepsnys ir kepsnys dažnai turi daug sočiųjų riebalų ir cholesterolio. Todėl sutelkite dėmesį į mažiau riebius gyvūninių baltymų šaltinius, įskaitant keptą be odos arba 90% liesą maltą paukštieną, taip pat liesą mėsą.

Perdirbta mėsa

Apskritai turėtumėte vengti perdirbtos mėsos dėl mažos maistinės vertės ir didelio druskos kiekio. Riebi jautienos arba kiaulienos gabaliukai paprastai naudojami šoninei, dešrai ir dešrainiams gaminti.

Jei galite valgyti perdirbtą mėsą, rinkitės dešrą ar dešrą, pagamintą iš liesos kalakutienos ar vištienos, kuri buvo mažai apdorota.

Kepiniai ir desertai

Tokiuose skanėstuose kaip sausainiai, pyragaičiai, ledai, pyragaičiai ir kepiniai dažnai turi papildomo cukraus, kenksmingų riebalų ir kalorijų. Labai dažnai šių maisto produktų vartojimas gali pakenkti jūsų sveikatai ir priaugti svorio.

Nutukimas, diabetas, širdies ligos, protinis nuosmukis ir kelios ligos, kaip rodo tyrimai, gali padidinti cukraus vartojimą. Be to, šiuose maisto produktuose dažnai trūksta vitaminų, mineralų, baltymų ir sveikųjų riebalų, kurių jūsų organizmui reikia klestėti.

Gali išsivystyti didelis trigliceridų kiekis kraujyje, rizikingas kraujo lipidų kiekis, kuris padidina koronarinės širdies ligos tikimybę. Vietoj to, gaminkite savo desertus namuose naudodami receptus, kuriems nereikia daug sviesto ar sutrumpinti.

Tai leidžia keisti receptus ir naudoti sveikesnes alternatyvas. Pavyzdžiui, naudokite alyvuogių / avokadų aliejų, o ne augalinį aliejų. Be to, kepdami galite naudoti obuolių padažą, o ne sviestą arba kaip desertą kepti vaisius.

„HealthifyMe“ pastaba

Cholesterolis yra vaškinė medžiaga, randama kiekvienoje kūno ląstelėje. Nors tai būtina sveikai kūno funkcijai, per didelis MTL (mažo tankio lipoproteinų) cholesterolio kiekis gali sukelti arterijų apnašų atsiradimą. Dėl to galiausiai tai gali sukelti širdies ligas, insultą ir kitas problemas. Todėl labai svarbu kontroliuoti cholesterolio kiekį kraujyje. Maistas, sukeliantis aukštą cholesterolio kiekį, yra keptas maistas, perdirbtas arba paruoštas valgyti maistas, nesveiki desertai, kepiniai, riebūs pieno produktai, perdirbta mėsa ir raudona mėsa. Be to, padėtų, jei pakeistumėte savo gyvenimo būdą, pavyzdžiui, valgytumėte maistingas dietas ir dažnai mankštintumėte.

Aptarkite savo mitybą su HealthifyMe

Naudodami HealthifyMe teikiamas funkcijas galite pagerinti medžiagų apykaitą ir palaikyti sveiką cholesterolio kiekį. „HealthifyPro“ požiūris į sveiką medžiagų apykaitą apima tokias funkcijas kaip nuolatinis gliukozės stebėjimas, profesionalių trenerių atsiliepimai realiuoju laiku ir daugelis kitų, kurie gali būti naudingi.

Lipidų profilis yra testas, skirtas nustatyti lipidų kiekį kraujyje. Trigliceridai ir cholesterolis yra du riebalų lipidų klasės pavyzdžiai. Tyrimo rezultatai gali parodyti, kad turite didesnę riziką susirgti širdies ligomis. Tačiau, žinodami savo cholesterolio kiekį, galėsite sukurti optimalią sveikatos strategiją. Svarbiausia yra pasirinkti tai, kas jums labiausiai tinka. Tačiau štai ką galite padaryti.

„HealthifyMe“ siūlo įvairias paslaugas, kurios padeda suprasti maisto galimybes, susijusias su jūsų cholesterolio kiekiu ir kita sveikata…