Yra įvairių kaulų mineralinio tankio tyrimų, tačiau dažniausiai naudojamas DEXA skenavimas. Daugiau apie kaulų tankio tyrimus ir kaip jie gali padėti nustatyti osteoporozę skaitykite čia.

Kaulų mineralų densitometrija yra testas, atliekamas siekiant išmatuoti žmogaus kaulų mineralinį tankį (KMT). Matavimai naudojami osteoporozei diagnozuoti, lūžių rizikai įvertinti ir atsakui į gydymą įvertinti.

Yra trys KMT tikrinimo būdai, tačiau dažniausiai naudojamas metodas yra DEXA.

Dvigubos energijos rentgeno spindulių absorbcija (DEXA)

DEXA yra paprastas, mažai spinduliuojantis (apie ketvirtadalį krūtinės ląstos rentgeno spinduliuotės dozės) testas, kuriuo matuojamas kaulų mineralų kiekis.

Detektorius aptinka energiją, išsiskiriančią po to, kai rentgeno spinduliai praeina per pacientą. Kaulų masė trukdys pratekėti energijai. Taigi, kuo daugiau energijos išsiskiria, tuo silpnesnis kaulas.

Kompiuteris apdoroja duomenis, surašo rezultatus ir apskaičiuoja KMT reikšmę. Iš šio nuskaitymo gaunami du balai. Vienas iš jų yra T balas, kuris rodo kaulų praradimo dydį, lyginant paciento KMT dabartiniame amžiuje su didžiausia kaulų masė, kurią pasiekia jauni asmenys. Kitas, Z balas, pakartojamas paciento kaulų retėjimas pagal jo (jos) amžiaus bendraamžių numatomą kaulų retėjimą, siekiant įvertinti, ar paciento KMT yra normalus.

Kodėl naudojamas DEXA (palyginti su kitais KMT metodais)

,DEXA ,Ultragarsas Kiekybinis CT skenavimas
  • Pigus. Trumpas skenavimas
  • Labai tikslus, nes gali apskaičiuoti kiekviename lygyje.
  • Nepriklauso nuo operatoriaus, todėl rezultatus galima palyginti laikui bėgant.
  • Priklauso nuo operatoriaus. Jei operatorius zondą laiko skirtingai, jis gali generuoti skirtingas vertes. Taigi rezultatai nėra palyginami.
  • Santykinai saugus, maža radiacijos dozė
,
, , ,


Osteoporozė ir KMT

Osteoporozė yra būklė, kai kaulai tampa ploni ir silpni, nes kaulinis audinys prarandamas greičiau, nei jį galima pakeisti. Ji diagnozuojama, kai išmatuotas KMT nukrenta žemiau kritinės 2,5 SD ribos (standartinis nuokrypis) nuo vidutinio jaunų sveikų žmonių KMT.

Osteoporozė sukelia kaulų trapumą. Riešo, stuburo ir klubo kaulai turi didžiausią lūžimo riziką. Kadangi ši būklė yra neskausminga, osteoporoze sergantys žmonės dažnai nežino apie savo būklę, kol jų kaulai nesugriūva arba lūžta. Taigi KMT atliekamas kaip nuspėjamoji ir prevencinė priemonė.

Kas turėtų atlikti nuskaitymą?

Osteoporozė neturi jokių simptomų. Norėdami nustatyti osteoporozę prieš kaulų lūžius, turite atlikti KMT skenavimą, ypač jei priklausote didelės osteoporozės rizikos grupei.

Kaulų retėjimas yra natūralus procesas tiek vyrams, tiek moterims. Tačiau moterys turi didesnę riziką susirgti osteoporoze. Šis kontrolinis sąrašas turėtų padėti įvertinti riziką; kuo daugiau patikrinimų atliksite, tuo didesnė osteoporozės rizika.

Jei tu:

Ar yra menopauzė arba buvo pašalintos kiaušidės (sumažėja estrogenų kiekis)

Yra vyresni nei 50 metų

Metams bėgant neteko ūgio

Yra mažo rėmo arba turi šviesesnius, mažesnius kaulus

Aare žindymo laikotarpis (maitinimas krūtimi)

Retai vartokite pieną ar pieno produktus (racione nepakanka kalcio)

Nesate fiziškai aktyvūs ir retai sportuoja

Rūkyti

Reguliariai gerkite kavą, arbatą ar alkoholį

Ar šeimos nariai serga osteoporoze

Turėkite šviesią odą

Pasiruošimas ir lūkesčiai

Specialių pasiruošimų KMT nereikia. Galite valgyti ir gerti kaip įprastai ir prireikus vartoti įprastus vaistus.

Paskyrimo dieną jūsų bus paprašyta persirengti ligoninės chalatu ir bus išmatuotas jūsų ūgis ir svoris. Radiografas padės jums atsigulti ant tyrimo stalo.

Paprastai nuskaitoma stuburas ir klubai. Kol bus daroma rentgeno nuotrauka, turėsite likti nejudėdami. Atliekant stuburo tyrimą, jūsų kojos bus atremtos į dėžutę, kad ištiesintumėte juosmens lanką. Jūsų pėdos bus sulygiuotos su Perspex imobilizatoriumi klubo apžiūrai, kad išlaikytumėte klubo padėtį. Visa procedūra trunka nuo 20 minučių iki pusvalandžio. Tyrimo metu neturėtumėte jausti diskomforto. Kai tai bus padaryta, bus sugeneruota ataskaita, o išvados paaiškintos arba išsiųstos jūsų gydytojui.