Konstruktyvi kritika arba konstruktyvus grįžtamasis ryšys

Ar kada nors jūsų geras nuotaikas buvo prislėgtas dėl to, ką kažkas pasakė apie jus, jūsų darbą ar ką nors kita, kas jums tikrai rūpi?

Nesvarbu, ar tai kiltų iš draugo, mokytojo ar žmogaus, kurio nepažįstate, kritika kenkia net tada, kai ji yra konstruktyvi.

Ypač kai galvojame, kad atlikome puikų darbą ir tikėjomės teigiamų atsiliepimų bei gražaus paglostymo per nugarą.

Net kai žinome, kad galėjome padaryti ką nors geriau, kai kas nors nurodo jo trūkumus, nėra malonu.

Ypač jei neigiamas atsiliepimas vyksta prieš minią arba mus užklumpa netikėtai…

Taigi kaip tu reaguoji? Ar apsimeti, kad negirdi, ar įžeidinėji, kad apsigintum?

Iš tikrųjų yra ir kitų būdų, kaip elgtis su kritika! Žinoma, tai nėra stebuklingos formulės, kurios apsaugotų jus nuo įskaudinimo ar pykčio, tačiau jos padės išmokti susidoroti su kritika ir galbūt net gauti ką nors konstruktyvaus!

Kaip elgtis su kritika

Kai kitą kartą kas nors pateiks jums atsiliepimą, pabandykite atlikti šiuos veiksmus:

1. Nereaguokite iš karto

Supykti ar susierzinti gali labai greitai. Kartais tereikia ne vietoje įrašyto žodžio ar netinkamo tono, ir, kol nesuvoki, pavirtote Hulku!

Nors taip jaustis normalu, pasistenkite atvėsti ir išlikti ramus. Prieš reaguodami, skirkite sau šiek tiek laiko apdoroti tai, ką girdėjote.

Juk nenorite sakyti to, dėl ko atrodysite, kad neatlaikysite kritikos. Arba dar blogiau – pasakykite tai, dėl ko vėliau gailėsitės!

2. Įvertinkite kritiką

Kartais geriausia žengti žingsnį atgal ir įvertinti kritiką: kas tai pasakė ir kodėl? Ar jie bando jums padėti, bet neperdavė savo požiūrio? O gal jie tiesiog bando būti pikti?

Žengdami žingsnį atgal galite nustatyti, ar kritika turi tikros vertės, kurios anksčiau nematėte, ar geriau tiesiog nubraukti komentarą.

Niekada negali žinoti, galbūt tai, ką jie nurodo, yra kažkas, ko kitu atveju nepastebėtumėte, o gal tai netgi gali padėti pagerinti sritį, apie kurią nežinojote, kad ją reikia tobulinti!

Bet kokiu atveju, žengdami žingsnį atgal, kad iš tikrųjų įvertintumėte situaciją, galite nustatyti geriausią būdą atsakyti į kritiką nepabloginant situacijos!

3. Nepriimkite to asmeniškai

Ne visada galite būti tikri, ar kritika yra naudinga, ar ne.

Kartais žmonės tiesiog jaučiasi pikti, jiems tiesiog nuobodu, arba jie pyksta dėl ko nors kito ir kreipiasi į tave.

Kad ir kaip būtų, atminkite, kad kartais žmonės elgiasi ne norėdami užpulti jus asmeniškai, o norėdami išlieti pyktį ar nusivylimą.

Sumažinkite įgėlimą ir nuraminkite situaciją būdami kiek įmanoma supratingesni ir ramesni.

Pasirinkę eiti aukštu keliu, jūs ne tik darote paslaugą sau nepykdami, bet ir leidžiate kitam asmeniui suprasti, kad jo kritika buvo nepagrįsta.

4. Panaudokite tai savo naudai

Jei kritika iš tikrųjų turi tiesos, geriausia yra išsiaiškinti, kaip ją panaudoti tobulinant.

Eikite tiesiai į reikalą ir paklauskite žmogaus, kurią jūsų ar jūsų darbo dalį jis norėtų patobulinti ir kaip. Taip kaip profesionalas susidoroti su kritika darbe.

Taip jūs ne tik parodote, kad esate suinteresuotas daryti viską geriau, bet ir įtraukiate jus kritikavusį asmenį.

Jei įvertinote, kad kritika yra neteisinga, tiesiog nusišypsokite, pasitraukite ir neleiskite, kad tai pakenktų jūsų pasitikėjimui savimi.

Kaip matote, yra daug būdų, kaip mandagiai ir maloniai elgtis su kritika!

Atsisiųskite „HealthHub“ programą iš „Google Play“ arba „Apple Store“, kad gautumėte daugiau patarimų apie sveikatą ir gerovę.