Uostas ruonis Nickas pateko į astronomijos istorijos metraštį, kai dabar Rostoko universiteto jūrų biologas Guido Dehnhardtas tyrinėjo, kaip jūros žinduoliai orientuojasi. Jei ruoniai gali įžvelgti žvaigždes, daktaras Dehnhardtas ir jo kolega Björnas Mauckas iškėlė hipotezę, tai gali padėti paaiškinti, kaip gyvūnai sugeba ilgai plaukti kitomis būdų neturinčiomis jūromis.

Norėdami išbandyti ruonio astronominius įgūdžius, daktaras Mauckas sukūrė du plačiausius mokslo istorijos stebuklus turinčius eksperimentus.

Pirmiausia komanda sukonstravo savo antspaudą – vamzdelį be objektyvo, per kurį Nickui buvo suteikta ekskursija po naktinį dangų. Jis nuolat spaudė savo irklą, kai pasirodė ryškūs taškai, tokie kaip Venera, Sirijus ir Polaris; jis negalėjo pamatyti tiek silpnų žvaigždžių, kiek gali žmonės, tyrėjai nustatė, bet jam vis tiek buvo prieinama daugybė galimų dangaus orientyrų.

Toliau daktaras Mauckas pastatė dar didesnį. Šį kartą dalyvauti buvo pakviesti du ruoniai, Nickas ir dar sumanesnis jo brolis Malte.

Kelnės zoologijos sode sugrįžę į baseiną, ruoniai pateko į 15 pėdų skersmens kupolą, kurio ratlankis buvo paremtas plaukiojančiu žiedu. Šio užsakyto vandens planetariumo vidų nušvietė 6000 imituotų žvaigždžių. „Jie iškart plaukė per planetariumą ir žiūrėjo į tokias žvaigždes:„ O kas tai? “, – sakė dr. Dehnhardtas. „Susidarė įspūdis, kad jie tikrai suprato, kas tai yra“.

Pirmiausia mokslininkai lazeriniu žymikliu nukreipė antspaudus ten, kur kupolo kraštas sutiko vandenį, arčiausiai Siriuso, „Šuns žvaigždės“. Jei ruonis nuplaukė ir snukiu palietė tą tikslią kupolo dalį, jis gavo žuvų. Tada rodyklė buvo nukreipta tiesiai į Sirijų. Vėl ruonio užduotis buvo nuplaukti link žvaigždės ir paliesti tiesiai po ja esančią ratlankio tašką.

Tada mokslininkai atsisakė lazerio rodyklės. Nesvarbu, į kurią pusę buvo nukreiptas žvaigždės projektorius, abu ruoniai galiausiai galėjo plaukti Sirijaus kryptimi. Tai parodė tyrėjai argumentavo 2008 m, kad ruoniai, keliaujantys po atvirą jūrą, galėjo panaudoti loždarius savo kelionėms nukreipti.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.