Labas rytas. Mes nagrinėjame Indijos vakcinų krizę, ataką prieš afganų merginas ir užstrigome JAV ir Irano derybose.

Didžiausias pasaulyje vakcinų gamintojas Serumo institutas žadėjo imtis vadovaujančio vaidmens Indijos kovoje su „Covid-19“, o šalies ministras pirmininkas Narendra Modi pažadėjo, kad jos skiepai „išgelbės žmoniją“.

Dabar šie pažadai žlugo.

Serumas nesugeba išlaikyti šimtų milijonų dolerių vertės eksporto sandorių. Indija iš esmės sustabdė vakcinų eksportą, sustiprėjus jos krizei. Nuo tada „AstraZeneca“ įteikė „Serum“ teisinį pranešimą apie pristatymo vėlavimą, o kitos kenčiančios šalys stengiasi ieškoti alternatyvų.

„Mes turime rūpintis savaisiais, kaip kad Amerika rūpinosi savais, Europa rūpinasi savais“, – „The Times“ sakė Serumo vadovas Adaras Poonawalla.

Nepaisant to, kad bendrovė prisideda 90 procentų Indijos vakcinų, ji vis dar trūksta. Dėl gaisro vėlavo planai padidinti gamybą, o įmonės produkcija buvo ribota iki 72 milijonų dozių per mėnesį 1,4 milijardo žmonių tautoje.

Nauja plėtra: Galima mirtina grybelinė infekcija, mukormikozė, atsiranda tarp Indijos Covid pacientų. Kai kurie ekspertai šias infekcijas sieja su padidėjusiu steroidų vartojimu, kiti teigia, kad jos išauga, kai šeimos namuose taiko deguonies terapiją be tinkamos higienos.

Viešasis ir privatusis sielvartas: Giminaičiai laidojimo pires transliuoja vandenynuose, naujienų svetainėse rodomi vaizdo įrašai apie Indijos kremavimo vietas, o kaimynai liepsnas fiksuoja kaip papeikimą vyriausybei. Tačiau kai gaisrai tampa reginiu, daugelis mano, kad pandemija atėmė paskutines jų orumo apeigas.

Čia yra naujausi pandemijos atnaujinimai ir žemėlapiai.

Kituose įvykiuose:


Dėl galingų sprogimų Kabulo vidurinėje mokykloje žuvo mažiausiai 50 žmonių ir dar daugiau buvo sužeista, daugelis iš jų buvo paauglės mergaitės. Ataka pabrėžė vis didėjančią baimę, kad pasitraukus iš Amerikos kariuomenės moterys ir jų švietimo ir socialinė nauda bus ypač pažeidžiamos.

Vidurinėje mokykloje rytais vyksta berniukų, o po pietų – mergaičių užsiėmimai. Automobilio bomba susprogdinta apie 16 val., Mergaitėms išėjus iš klasės. Studentams išskubėjus, sprogo dar dvi bombos, pranešė vyriausybės atstovas.

Prezidento rūmai apkaltino Talibaną, kuris paneigė atsakomybę ir pasmerkė išpuolį. Žudynės paskatino nepatogią realybę, kad, išvykstant Amerikos kariams, kilo daugiau chaoso nei sutarimo ir daugiau baimės nei vilties.

Analizė: Valdžios vakuume daugelis baiminasi, kad Talibanas netrukus bandys pasinaudoti valdžia. Net jei sukilėliai pasieks mažai tikėtiną taikos susitarimą su Afganistano vyriausybe, jų griežti islamistiniai griežtumai, įskaitant mergaičių nelaikymą mokykloje, vėl gali tapti pagrindine.

Chirurginis smurtas: Praėjusią savaitę Afganistane žuvo mažiausiai 140 vyriausybę palaikančių pajėgų ir 44 civiliai – tai didžiausias savaitės aukų skaičius nuo spalio mėn.


Prezidentas Bidenas ir Irano lyderiai sako norintys vėl prisijungti prie branduolinio susitarimo, kurį Donaldas Trumpas atsisakė prieš trejus metus. Tačiau po penkių savaičių netiesioginių derybų Vienoje paaiškėjo, kad seni parametrai bent jau ilgainiui neveiks.

Iranas nori pasilikti pažangią branduolinio kuro gamybos įrangą, kurią įrengė po JAV paramos. Ji siekia ne tik palengvinti JAV įvestas sankcijas, kurios užgniaužė jos ekonomiką, bet ir integraciją su pasaulio finansų sistema, viršijančią tai, kas buvo užtikrinta 2015 m.

Mažiausiai JAV nori atkurti seną susitarimą. Ji taip pat nori išplėsto susitarimo, kuris neleistų Iranui dešimtmečius gaminti pakankamai degalų bombai, sustabdyti raketų bandymus ir nutraukti Irano paramą terorizmui.

Analizė: Europos, Irano ir Amerikos pareigūnų teigimu, atkurti senąjį susitarimą atrodo įmanoma. Pagrindinis derybininkas pateikė reikšmingą pasiūlymą panaikinti kai kurias sankcijas Iranui, kurios, jo teigimu, „neatitinka“ pirminio susitarimo. Tačiau atrodo mažai tikėtina gauti išplėstą susitarimą, kurio siekia JAV.

Vidaus rūpesčiai: Irane, kur po prezidento rinkimų laukia šešios savaitės, galingi konservatoriai tyčiojasi iš kadenciją baigiančios vadovybės. JAV Bidenas turi dalyvauti kongrese, kuris skeptiškai vertina susitarimą ir užjaučia Izraelį.

Turizmui atsivėrus, pilotai pagaliau vėl yra už sparnų. Tačiau po metų sausumoje jie nebepraktikuojami. „Tai ne visai kaip važiuoti dviračiu“, – sakė vienas buvęs oreivis. „Tai, kas išnyksta, yra operatyvinė dalykų pusė“.

Rogeris Federeris yra bene garsiausias Šveicarijos sūnus. Dabar tarptautinis teniso čempionas tapo nemokamu šalies turizmo atstovu. Skambindamas su „The Times“ skambučiu, jis pasidalijo keletu mėgstamiausių vietų – ir meile šokoladui. Štai Federeris šiek tiek pagiria šalies pėsčiųjų takus.

Žygiai pėsčiomis ir važiavimas dviračiu yra visiems reikalingi dalykai Šveicarijoje. Yra keletas įspūdingiausių pėsčiųjų takų, kurie man patinka Gstaad Berno Alpėse. Tai nėra taip žiauriai aukštyn ir žemyn, tai labiau lygus šlaitas, kuris puikiai tinka žygiams pėsčiomis.

Tas pats pasakytina ir apie Appenzell, kuri yra labai graži vieta, kuri nėra tokia garsi. Taip pat vaikystėje visada eidavau į žygius. Kai 2016 metais buvau įskaudinta, daug laiko praleidau pėsčiųjų takuose Graubündenas, kur dabar gyvenu. Mes turime Šveicarijos nacionalinis parkas ten – visa ši vietovė yra neįtikėtina pėsčiųjų žygiams.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.