Praėjusį mėnesį prezidentas Bidenas, gindamas savo sprendimą nutraukti JAV karinį buvimą Afganistane, davė pažadą, kaip ir pats karas, afganams, kurie rizikavo savo gyvybėmis padėti Amerikos kariams.

„Mūsų žinia toms moterims ir vyrams yra aiški: jei jūs taip pasirenkate, Jungtinėse Valstijose yra jūsų namai“, – sakė prezidentas. „Mes stovėsime su jumis, kaip jūs stovėjote su mumis“.

Tačiau jo sprendimas nepradėti masinės afganų vertėjų, gidų ir jų artimųjų evakuacijos šiais metais tūkstančius žmonių paliko nežinioje, atsidūrusius šalyje, kurią po 20 metų karo kontroliuoja Talibanas.

Dar prieš J. Bidenui paskelbus apie JAV karių išvedimą, jo administracija atmetė pašėlusius įstatymų leidėjų ir aktyvistų raginimus evakuoti afganus, kuriems dabar gresia pavojus.

Šią vasarą Afganistano prezidentas Ashrafas Ghani paprašė B. Bideno nesilaikyti evakuacijos, kol JAV pajėgos nebeliks visam laikui, bijodamos, kad toks vaizdas pakenks pasitikėjimui jo vyriausybe.

Vietoj to, J. Bidenas ėmėsi priemonių supaprastinti vizų sistemą, kurią kamuoja atsilikimai, nors ji niekada nebuvo skirta masiniam žmonių pervežimui per trumpą laiką. O JAV kai kurie pareigūnai išreiškė susirūpinimą dėl galimo politinio smūgio dėl pabėgėlių antplūdžio.

Apibendrinus, administracijos veiksmai praėjusį savaitgalį iš esmės neįvykdė J. Bideno pažado ir paskatino kupinas scenas Kabulo oro uoste, kur afganai prilipo prie išvykstančių amerikiečių lėktuvų. Ir jie iškėlė klausimų, ar administracija, sakiusi, kad pirmenybę teiks žmogaus teisėms užsienyje, atsisakė afganų, nuo kurių labiausiai priklausė, ir sumenkino tradicinį Jungtinių Valstijų, kaip persekiojamųjų šventovės, įvaizdį.

Prezidentas trečiadienį gynė JAV pasitraukimą ir sakė nematantis būdo palikti Afganistaną be „chaoso“. Interviu „ABC News“ jo buvo paklausta, ar išvykimas galėjo būti tvarkomas geriau.

„Ne, nemanau, kad tai būtų galima išspręsti taip, kad grįžtume atgal ir pažvelgsime atgal, bet idėjos, kad kažkaip yra būdas išsiversti be chaoso. žinok, kaip tai atsitinka “, – sakė ponas Bidenas. – Nežinau, kaip tai atsitiko.

Tačiau kritikai teigė, kad administracija yra visiškai kalta.

„Nesugebėjimas evakuoti mūsų sąjungininkų priklauso tik Bideno administracijai, kuri nekreipė dėmesio į veteranus ir advokatus, net kai jie pasiūlė išsamius planus, kaip būtų galima valdyti evakuaciją į JAV teritoriją“, – sakė Chrisas Purdy, veteranų projekto vadovas. „Amerikos idealų“ programoje „Human Rights First“.

Nuo 2002 m. Jungtinės Valstijos samdo afganus, kad padėtų savo kariams, diplomatams ir pagalbos darbuotojams. Daugeliui tų žmonių buvo grasinama, jie buvo užpulti ar priversti palikti savo namus dėl savo darbo, todėl 2009 m. Kongresas paskatino vizų programą, skirtą specialiai tiems, kurie padėjo JAV vyriausybei, taip pat jų artimiesiems.

Programa yra atskirta nuo proceso, kurį paprastai naudoja tie, kurie bėga nuo persekiojimo ar kankinimo. Apie 18 000 žmonių kreipiasi dėl vizų, o tie prašytojai turi mažiausiai 53 000 giminaičių, kurie galėtų prisijungti prie jų. Nepaisant Kongreso įgaliojimų, kad Jungtinės Valstijos vizas apdorotų per devynis mėnesius, tūkstančiai žmonių ilgai tikrinami.

Valstybės departamento duomenimis, Bideno administracija nuo liepos vidurio į karines bazes evakavo apie 2000 pareiškėjų. Ji ruošiasi evakuoti dar 800 žmonių.

Nuo kovo mėnesio vykusiuose susitikimuose ir skambučiuose, įskaitant prieš tai, kai J. Bidenas paskelbė apie JAV pasitraukimą, įstatymų leidėjai ir perkėlimo pareigūnai perspėjo Baltuosius rūmus ir Valstybės departamentą, kad į situaciją reikia skubiai reaguoti – to negalima išspręsti specialia viza. programa, kuriai prireikė per daug laiko, teigia perkėlimas ir buvę vyriausybės pareigūnai, kalbėję apie anonimiškumo sąlygą, kad apibūdintų vidines diskusijas.

Pagal specialią vizų programą prašytojai turi atlikti išsamų patikrinimą ir pateikti savo darbo įrodymus – dokumentus, kuriuos gali būti sunku gauti šeimoms, kurios buvo priverstos palikti savo namus. Bideno administracija apkaltino ankstesnę administraciją dėl to, kad padidino vėlavimą taikant „ypatingo patikrinimo“ reikalavimus.

Raginimai skubiai evakuotis sustiprėjo net tada, kai Bideno administracija dislokavo papildomus darbuotojus Vašingtone ir ambasadoje Kabule. Vienas pareigūnas sakė, kad administracija sumažino biurokratiją, sutrumpindama iki pusės delsimo trukmę, vidutiniškai dvejus metus, kai B. Bidenas pradėjo eiti pareigas, lobizuodamas Kongresą išplėsti vizų skaičių ir atsisakydamas medicininių tyrimų reikalavimų.

Tačiau net ir pačiomis geriausiomis aplinkybėmis pabėgėlių tikrinimas užima daug laiko. Pasak administracijos pareigūnų ir kitų žmonių, žinančių, kad tūkstančiai pabėgėlių iš Afganistano atvyks į Jungtines Valstijas, o ne į kitas šalis, sukėlė susirūpinimą kai kuriems vyriausybės pareigūnams, teigiantiems, kad tai atvers Baltuosius rūmus politiniam spaudimui. reikalas.

Kai kurie įstatymų leidėjai, pavyzdžiui, Montanos respublikonas Mattas Rosendale’as, išreiškė susirūpinimą dėl patikrinimo proceso pagreitinimo.

„Dabar mes ketiname sukurti procedūrą, pagal kurią galime patikrinti tūkstančius asmenų ir tiesiog perkelti juos į JAV?“ – sakė jis interviu. „Kai jie čia įsikurs, jie gali čia atvesti papildomų šeimos narių. Vienas geras poelgis nėra sąjungininkas “.

Afganistano, ypač moterų ir merginų, palikimas gali turėti didelių politinių pasekmių J. Bidenui.

„Tą dieną, kai jie pradeda žudyti moteris Afganistane: tai jų politinis košmaras“, – sakė Michaelas A. McFaulas, Stanfordo universiteto tarptautinių studijų profesorius ir buvęs ambasadorius Rusijoje Obamos administravimo metu. „Tie skaičiai, kurie palaiko pasitraukimą, yra neįtikėtinai švelnūs. Jei moterys, paėmusios USAID pinigus, bus pradėtos areštuoti ar žudyti, parama greitai sumažės, o žmonės bus pasipiktinę prezidentu “.

Pabėgėlių šalininkai teigia, kad afganų aukos Jungtinėms Valstijoms turėtų būti didesnės už bet kokią galimą politinę riziką, susijusią su masiniu perkėlimu.

„Tai gana turtinga, turint omenyje, kad mes pakankamai pasitikėjome šiais žmonėmis, kad paimtume JAV pajėgų gyvybes į savo rankas, bet neimtume jų į JAV žemę“, – sakė Becca Heller, Tarptautinio pagalbos pabėgėliams projekto, dirbančio su Valstybės departamentas padės afganams.

Tomis dienomis, kai Talibanas perėmė Afganistano kontrolę, J. Bidenas patvirtino papildomus 500 milijonų dolerių „netikėtiems skubiems pabėgėlių ir migrantų, pabėgėlių, konflikto aukų ir kitų asmenų, kuriems gresia pavojus dėl padėties Afganistane, poreikiams“.

Administracija taip pat kvietė savanorius visoje vyriausybėje padėti tvarkyti Afganistano vizas. El. Laiške iš JAV pilietybės ir imigracijos tarnybų ši galimybė buvo apibūdinta kaip „neeilinė iniciatyva“ ir ragino bet kurį bet kokią poziciją turintį darbuotoją kreiptis.

Du aukščiausi Pentagono lyderiai trečiadienį pareiškė, kad JAV yra pasiryžusios evakuoti visus amerikiečius, kurie nori palikti Afganistaną, taip pat afganus, padėjusius karo pastangoms ir kuriems buvo leista atvykti į JAV.

„Mes ketiname evakuoti tuos, kurie mus remia daugelį metų, ir mes neketiname jų palikti“, – žurnalistams sakė Jungtinio štabo viršininko pirmininkas generolas Markas A. Milley. „Ir mes išeisime kuo daugiau“.

Tačiau spaudos konferencijoje nei generalinis Milley, nei gynybos sekretorius Lloydas J. Austinas III neužtikrino amerikiečiams, afganams ir kitiems užsieniečiams saugaus patekimo į oro uostą už perimetro ribų.

„Mūsų turimos pajėgos yra sutelktos į aerodromo saugumą“, – sakė p. „Aš neturiu galimybių išeiti ir išplėsti operacijas šiuo metu į Kabulą“.

Administracija tvirtino, kad jos veiksmai pastaraisiais mėnesiais buvo apskaičiuoti sprendimai, o ne klaidos.

Ji rėmėsi žvalgybos duomenimis, rodančiais, kad Talibano valdžia buvo perimta po 18 mėnesių, o pareigūnai pripažino, kad svarstydami, ar vykdyti evakuaciją, jie nepakankamai įvertino Talibano pažangos tempą. Daugelis afganų buvo arti vizų sistemos pabaigos, todėl pareigūnai neteisingai suprato, kad administracija turi pakankamai laiko toliau remtis vizų programa.

Administracija taip pat pabrėžė M. Ghani prašymą vasarą sustabdyti evakuaciją iki amerikiečių išvykimo iš Afganistano.

„Afganistano vyriausybė ir jos rėmėjai, įskaitant daugelį žmonių, kurie dabar siekia išvykti, aistringai pareiškė, kad neturėtume vykdyti masinės evakuacijos, kad neprarastume pasitikėjimo vyriausybe“, – sakė nacionalinio saugumo patarėjas Jake’as Sullivanas. sakė antradienį Baltųjų rūmų spaudos konferencijoje. „Dabar mūsų signalinė parama vyriausybei akivaizdžiai neišgelbėjo vyriausybės, tačiau tai buvo apgalvotas sprendimas“.

Pasak administracijos pareigūnų ir žmonių, susipažinusių su Baltųjų rūmų ir Valstybės departamento svarstymais, administracija kelis mėnesius nesiryžo perkelti afganų į JAV ar jų teritorijų karines bazes, pavyzdžiui, Guamą. Daugelis evakuotųjų turėjo tik laikiną apsaugą, kol buvo tvarkomos jų vizos. Jei joms būtų atsisakyta išduoti vizas, joms tektų prašyti prieglobsčio ar kitokios apsaugos Jungtinėse Valstijose – imigracijos programų, kuriomis pasinaudojo respublikonai, norėdami užpulti J. Bideną.

„Jie iš esmės yra Jungtinėse Valstijose, ir nėra tikrai veiksmingo būdo veiksmingai pasakyti„ ne “, – sakė Barbara L. Strack, buvusi Piliečių ir imigracijos tarnybų pabėgėlių reikalų skyriaus vadovė Bušo ir Obamos administracijų metu. . „Vyriausybė nerimauja dėl„ ne “atvejų“.

Vienas buvęs Jungtinių Valstijų rangovas, perkeltas iš Džalalabado, pirmadienio popietę be tikslo vaikščiojo už daugiabučių namų rytinėje Merilando dalyje, susipažindamas su nauja aplinka.

Vyras, kuris, bijodamas savo saugumo, paprašė būti atpažintas tik kaip Masoon, sakė, kad iš Kabulo į Merilandą atvyko po 20 valandų sustojimo Fort Lee karinėje bazėje Virdžinijoje. Nors jis su žmona ir penkiais vaikais atvyko saugiai, jo tėvai ir seserys liko Jalalabade.

„Aš čia labai laimingas, – sakė Masoon, – bet nesu laimingas dėl savo šeimos.

Jis pridūrė: „Talibanas yra Džalalabade, ir ką aš galiu padaryti dėl šios situacijos? Tai tikrai pavojingas dalykas “.

Masoon sakė, kad prarado bet kokį ryšį su jais nuo tada, kai išvyko iš Afganistano mažiau nei prieš dvi savaites.

Eileen Sullivan, Jennifer Steinhauer, Michael D. Shear, Erikas Šmitas, Catie Edmondson ir Lara Jakes prisidėjo prie pranešimų iš Vašingtono.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.