Yra daug galvos odos ligų ir būklių, kurios svyruoja nuo lengvos iki labai rimtos.

Uždegiminės galvos odos ligos

Seborėjinis dermatitas (pleiskanos)

Seborėjinio dermatito priežastis nežinoma. Yra dviejų tipų seborėjinis dermatitas: kūdikių seborėjinis dermatitas, dažniausiai pasireiškiantis naujagimiams ir kūdikiams, ir suaugusiųjų seborėjinis dermatitas, dažniausiai pasireiškiantis vidutinio amžiaus suaugusiems.

Seborėjinis dermatitas pasireiškia gelsvų, riebių žvynelių pavidalu ant galvos odos. Apatinė oda yra raudona. Jei pažeidžiamos nežymios, tik lopinės galvos odos vietos, tačiau sunkesniais atvejais gali atsirasti difuzinis pleiskanojimas ir paraudimas. Seborėjinis dermatitas gali paveikti antakių, vidinių skruostų, krūtinės, nugaros ir kirkšnių odą. Būklė gali būti niežulys arba ne. Tai nėra grybelinė infekcija, nors buvo pranešta, kad mielių infekcijos yra susijusios su ja. ŽIV užsikrėtusiems pacientams gali išsivystyti labai sunkus seborėjinis dermatitas.

Seborėjinio dermatito gydymas susideda iš švelnių antiseptinių arba priešgrybelinių šampūnų ir švelnaus vietinio steroidinio losjono ar gelio. Būklė linkusi kartotis.


Galvos odos psoriazė

Psoriazė yra uždegiminė odos liga, kuriai būdingas padidėjęs odos ląstelių kaitos greitis. Jis atrodo kaip apnašos su storomis apnašomis ant odos ir galvos odos. Odos pažeidimai atrodo kaip atskiros žvynuotos apnašos ant galvos odos ir išilgai plaukų linijos, dažnai tęsiasi iki kaktos ir galvos odos šonų. Plokštelės yra rausvos ir padengtos sidabrinėmis žvynais. Dėl psoriazės taip pat gali pakisti nagai. Būklė paprastai nėra niežulys.

Galvos odos psoriazė gydoma akmens anglių deguto šampūnu ir akmens anglių deguto tepalu arba vietiniu steroidiniu purškalu ar geliu.

Kontaktinis dermatitas ir odos alergija

Kontaktinis dermatitas yra uždegiminė būklė, kurią sukelia išoriniai veiksniai. Dirginantis kontaktinis galvos odos dermatitas gali atsirasti dėl per didelio gydomojo šampūno, cheminių medžiagų, pvz., balinimo ar perm losjono, naudojimo arba per didelio galvos odos karščio. Daugelis vietinio poveikio plaukams ir galvos odai skirtų preparatų gali sukelti odos alergiją, iš kurių dažniausia yra alergija plaukų dažams. Kiti galimi alergenai yra kvapai plaukų losjonuose, cheminės medžiagos ilgalaikiuose losjonuose ir vaistai / konservantai šampūnuose ir plaukų / galvos odos losjonuose.

Dermatitas pasireiškia kaip niežtinčios, pleiskanojančios, raudonos dėmės ant galvos, plaukų linijos ir ausų. Ūminėje fazėje gali atsirasti cistų, atsirasti patinimas, kuris gali plisti iki vokų.

Jei turite kontaktinio dermatito simptomų, kreipkitės į gydytoją dėl gydymo ir tyrimų, kad nustatytų priežastį. Siekiant išvengti atkryčio, galima imtis prevencinių priemonių. Norint nustatyti alergijos priežastį, gali prireikti pleistro testo.

Plokščioji kerpligė

Plokščioji kerpligė yra uždegiminis odos sutrikimas, dėl kurio galvos odoje gali atsirasti plikų randų. Priežastis nežinoma.

Jis prasideda kaip rausvai purpurinė dėmė arba apnašos ant galvos ir gali padidėti slinkus plaukams. Vėliau pažeista oda būna randuota ir nuplikusi. Oda dažnai niežti, taip pat gali užkrėsti burnos vidų ir nagus.

Kitose kūno vietose plokščioji kerpligė atrodo kaip melsvos, niežtinčios, pleiskanojančios dėmės. Plokščioji kerpligė paprastai išnyksta po kelerių metų.

Siekiant išvengti randų susidarymo ir nuolatinio nuplikimo, galvos odos plokščiąją kerpligę reikia anksti gydyti vietiniais steroidais arba steroidų injekcijomis į pažeistą odą.

Diskoidinė raudonoji vilkligė (DLE)

Tai autoimuninė liga, daugiausia pažeidžianti odą ir pasireiškianti plikomis, pleiskanojančiomis raudonomis dėmelėmis ant galvos. Oda plonėja, o lopinėse matomi iškilūs kapiliarai. Plaukų slinkimas šiose randuotose vietose yra akivaizdus ir dažnai nuolatinis. Būklė neskausminga ir neniežti. Dažnai pažeidžiamos ir kitos odos sritys, pvz., veidas ir ausys. Tokie odos pažeidimai dažnai būna jautrūs saulei. Diagnozei patvirtinti reikalingi laboratoriniai tyrimai, įskaitant odos biopsiją.

DLE reikia nedelsiant gydyti, kad būtų išvengta progresuojančių randų ir nuplikimo. Yra veiksmingų ligos gydymo būdų, tačiau randuoti pažeidimai paprastai nereaguoja į gydymą. Kartais gali būti pažeisti vidaus organai, tokie kaip plaučiai, inkstai ir širdis, todėl gali išsivystyti būklė, vadinama sistemine raudonąja vilklige. Todėl pacientai turėtų reguliariai tikrintis savo gydytoją.

Alopecija Areata

Tai autoimuninė odos liga, kuri dažnai pažeidžia galvos odą ir sukelia vieną ar daugiau plikų dėmių. Prieš tai dažnai nėra paraudimo ar niežėjimo. Plaukų kekės tiesiog staiga iškrenta per kelias dienas, palikdamos visiškai plikus lopinėlius. Apatinė oda atrodo normali. Aretinės alopecijos priežastis nežinoma. Dauguma pacientų spontaniškai pasveiksta po kelių mėnesių. Sunkiais atvejais gali būti pažeista visa galvos oda, o tai gali sukelti visišką nuplikimą. Retais atvejais liga gali būti susijusi su kita odos liga, pvz., skydliaukės liga.

Gydymą sudaro steroidų injekcijos į pažeidimą arba reguliarus pažeistos odos dažymas cheminėmis medžiagomis. Dėl ankstyvo gydymo turėtumėte pasikonsultuoti su gydytoju.

Navikai ir apgamai ant galvos

Naevus Sebaceous

Naevus sebaceous yra apgamas, atsirandantis iš odos riebalinių liaukų. Jie atsiranda gimus, iš pradžių kaip silpna gelsva dėmė, kuri vaikui augant tampa iškilusi, šiurkšti ir panaši į karpą. Pažeidimas dažniausiai atsiranda galvos odoje, bet kartais gali atsirasti ir ant veido ir kaklo. Pažeidimas yra besimptomis. Jis dažnai padidėja brendimo metu ir yra labai maža vėžio atsiradimo rizika ant apgamų suaugus. Jie gali būti pašalinti chirurginiu būdu.

Seborėjinės keratozės (seborėjinės karpos, amžiaus dėmės)

Tai gerybiniai galvos odos ar kitų kūno dalių augliai. Jie atrodo kaip atskiros, ryškiai atskirtos rusvos iki juodos dėmės arba iškilūs įvairaus dydžio gabalėliai plokščiu viršumi, o paviršius gali būti lygus arba grubus. Paprastai jie atsiranda vyresnio amžiaus žmonėms ir labai dažni vyresniems nei 50 metų žmonėms. Pažeidimai dažnai atsiranda ant veido, tačiau kai kurie gali atsirasti ir galvos odoje.

Šie nekenksmingi pažeidimai nėra susiję su jokiais simptomais ir jiems nereikia gydymo, tačiau juos galima sunaikinti ir pašalinti naudojant skystą azotą, elektrochirurgiją, skutimosi eksciziją ar lazerinę chirurgiją dėl kosmetinių priežasčių. Sužinokite daugiau apie odos kosmetinės chirurgijos galimybes čia.

Saulės keratozė

Saulės keratozės yra ikivėžiniai odos pažeidimai saulės veikiamoje veido ir galvos odos odoje. Ant galvos odos jie atsiranda nuplikusiems asmenims, kurie ilgą laiką buvo saulėje. Jie dažnai pastebimi šviesiaodėms, vidutinio ir vyresnio amžiaus žmonėms. Saulės keratozės atrodo kaip neaiškiai apibrėžtos raudonos žvynuotos dėmės ant odos. Pažeidimo paviršius atrodo ir jaučiasi šiurkštus, kaip smulkus švitrinis popierius. Pažeidimas neskausmingas ir neniežtintis. Negydoma saulės keratozė gali išsivystyti į odos vėžį.

Saulės keratozės turi būti sunaikintos, kad būtų sustabdyta vėžio transformacija. Paprastai jis sunaikinamas naudojant skystą azotą arba vietinį priešvėžinį kremą, pvz., 5-fluorouracilą. Pacientai, sergantys saulės keratoze, turi vengti tolesnio saulės poveikio ir kasdien naudoti kremą nuo saulės. Nauji pažeidimai turi būti gydomi jiems atsiradus. Gali prireikti odos biopsijos, norint nustatyti, ar išsivystė vėžys.

Angiosarkoma

Tai retas odos kraujagyslių vėžys. Jis linkęs atsirasti ant galvos odos, veido ir ausų. Paprastai tai pasireiškia vyresnio amžiaus pacientams ir dažniausiai atsiranda kaip pavieniai arba sugrupuoti melsvai raudoni mazgeliai arba apnašos ant galvos, veido ar ausų. Pažeidimai kartais gali būti šiek tiek jautrūs, bet dažnai neskausmingi. Ankstyva diagnozė yra būtina. Diagnozei patvirtinti reikalinga odos biopsija.

Sergantieji angiosarkoma siunčiami gydytis pas onkologą. Lokalius pažeidimus galima pašalinti chirurginiu būdu, tačiau dideliems pažeidimams reikalinga radioterapija. Angiosarkomos prognozė paprastai yra prasta.

Infekcijos ant galvos odos

Grybelinė infekcija (grybelis, Tinea Capitis)

Galvos odos grybelinę infekciją sukelia grybelinė infekcija ir ji dažniau pasireiškia vaikams nei suaugusiems. Jis pasireiškia įvairiais būdais, priklausomai nuo jo sunkumo ir infekcijos šaltinio. Lengvais atvejais grybelinė infekcija pasireiškia kaip niežtinčios, pleiskanojančios dėmės ant galvos. Plaukų folikulai ir plaukai yra užkrėsti, o užkrėsti plaukai lūžta ir iškrenta, todėl lieka plikų dėmių. Apatinė oda gali būti raudona ir uždegusi. Esant sunkiai infekcijai (dažnai nuo užsikrėtusių naminių gyvūnėlių), galvos oda tampa labai raudona, švelni ir purvina. Pus…