Jei Lietuvoje kapas neprižiūrimas ilgiau nei dvejus metus, jis perduodamas kitiems žmonėms ir jiems leidžiama jį palaidoti. Latvijoje taikoma ta pati procedūra, tačiau laikotarpis ilgesnis – 3 metai. Apleisti kapai – didelė senųjų kapinių problema, praneša radijo stoties „Radio 4” laida „Dome Square”.
Raitis jau 20 metų rūpinasi kapais Rygos kapinėse. Jis sako, kad bėgant metams ši paslauga tapo vis populiaresnė. Ja naudojasi ne tik į užsienį išvykę asmenys, norintys, kad jų artimųjų kapas būtų sutvarkytas jiems nesant, bet ir nuolatiniai gyventojai.

Vyras dirba vienas, be pagalbininkų. Už šią paslaugą jis ima nuo 15 eurų per mėnesį, jei kapą aplanko kartą per savaitę. Apskritai pagal užklausą „Kapaviečių tvarkymas” galite rasti dešimtis pasiūlymų įvairiuose Latvijos miestuose. Vienur paslaugas teikia specializuotos įmonės, kitur – pavieniai verslininkai. Raitis sako, kad šią vasarą jam teko dažniau lankytis kapinėse, nes reikėjo laistyti gėles, kad jos neišdžiūtų. Jis taip pat pastebi, kad mato daug apleistų kapų.

Nelankytas kapas

Lietuvoje daugiau nei dvejus metus nelankytas kapas gali būti perduotas svetimiems žmonėms. Rygoje kapavietė pereina savivaldybės nuosavybėn, jei per trejus metus kapas randamas apleistas. Tokia pati procedūra taikoma ir Jelgavoje. Jekabpilyje tai turi trukti penkerius metus.

„Senosiose kapinėse yra daugiau apleistų kapų. Pavyzdžiui, Jaunciemo kapinėse jų nėra daug, nes kapai čia daugiausia yra šviežiai palaidoti. Kasmet miesto kapinių administracijos revizijos komisija sudaro kiekvieno kapo protokolą. Todėl turėtų būti trys tokie aktai”, – sakė Rygos miesto tarybos Būsto ir aplinkos departamento teisininkas Krisas Norisas:

Daugpilyje apleisti kapai taip pat yra problema. Šiuo atveju taikoma penkerių metų taisyklė. Tik po to apleistą kapą perima savivaldybė. Tačiau galiausiai taip neatsitinka, sakė laidojimo paslaugas teikiančios Daugpilio įmonės vadovas Aleksejus Timofejevas. Pasak jo, miesto kapinės buvo apleistos, nebuvo atlikta jų inventorizacija.

„Šiuo metu atliekame naują inventorizaciją […] Jei bus kokių nors pokyčių, jei Daugpilio valdžia norės sužinoti, kurie iš jų kiek metų buvo apleisti, būsiu tam pasirengęs. Tačiau senieji galbūt dar nėra nugriauti.

Jei žinoma kokia nors informacija apie kapo savininką, bandoma jį informuoti apie situaciją.