Jautrūs dantys gali sukelti aštrų skausmą ar diskomfortą geriant šaltą vandenį, valgant saldžiarūgštį maistą ar gėrimus ar net kvėpuojant šaltu oru.

Kas yra dantų jautrumas?

Daugelis žmonių jaučia stiprų skausmą ar diskomfortą gerdami šaltą vandenį, valgydami saldžiarūgštį maistą ar gėrimus ar net kvėpuodami šaltu oru. Skausmas paprastai yra labai trumpas ir gali pasireikšti daugiau nei viename dantyje.

Ar jautrūs dantys yra dažna problema?

Dantų jautrumas gali turėti įtakos daugiau nei pusei gyventojų. Taip yra daugiausia dėl to, kad žmonės gyvena ilgiau ir ilgiau išlaiko natūralius dantų protezus. Kartu su daugelio rūšių perdirbto maisto vartojimu, tikimasi, kad bus dar daugiau žmonių, kurie ieškos gydymo dėl šio sudirginimo.

Kokios yra jautrių dantų priežastys?

Dantų jautrumą sukelia laipsniškas dentino sluoksnio atidengimas. Danties šaknis daugiausia dengia kaulas, o viršutinę jo dalį dengia dantenos. Dentiną dažniausiai dengia emalis ant danties vainiko.

Dentinas turi mažyčius kanalėlius, kurie yra sujungti su danties pulpos nervais ir yra užpildyti skysčiu. Valgant ar geriant karštą, šaltą ar saldų maistą ir gėrimus, gali pasikeisti skysčių judėjimas. Dėl šio skysčio judėjimo nervų galūnės reaguoja, sukeldamos trumpą, aštrų skausmą.

Veiksniai, galintys sukelti dentino ekspoziciją, o tai savo ruožtu gali sukelti dantų jautrumą, yra šie:

1. Senėjimas. Nors mūsų populiacija sparčiai sensta, dauguma iš mūsų išsaugo savo natūralų dantų dantų priežiūrą. Išskyrus protinius dantis, iki 11 metų mums išdygo visi dantys. Laikui bėgant, naudojant mūsų dantys nyks. Tačiau pradžioje danties aukštis burnoje drastiškai nesumažėja. Senstant danties aukštį pailgina labai lėtas, bet nuolatinis šaknies išdygimas. Taigi po kurio laiko dentinas atsiskleidžia ne tik dėl danties viršaus esančio emalio nusidėvėjimo, bet ir dėl atidengtų šaknų.

2. Dantenų liga, galinti sukelti dantenų recesiją

3. Kariesas ir dantų gydymas

4. Įskilęs dantis

5. Rūgštis – rūgštis gali atsirasti dėl maisto, ypač rūgštaus maisto, ir net vyno. Retesnis šaltinis gali būti skrandžio refliuksas.

Jautrių dantų gydymas

Naujausi dantų pastos technologijos pažanga atnešė daug palengvėjimo daugumai jautrių dantų kenčiančių žmonių. Šiose jautrumą mažinančiose dantų pastose yra sudedamųjų dalių, kurios gali blokuoti dentino kanalėlius. Tačiau šis palengvėjimas nėra nuolatinis.

Jei tokios dantų pastos neveiksmingos, turėtumėte pasikonsultuoti su savo odontologu, kuris nustatys sudirginimo šaltinį ir suteiks reikiamą gydymą bei patars dėl mitybos.