Čekija šeštadienį apkaltino daugybę paslaptingų 2014 m. Sprogimų Čekijos šaudmenų sandėliuose elitiniame Rusijos karinės žvalgybos tarnybos padalinyje – grupėje, kurią Didžioji Britanija siejo su 2018 m. Įvykusia nervų agento ataka buvusiam Rusijos šnipui Solsberyje, Anglijoje.

Premjeras Andrejus Babis Prahos spaudos konferencijoje sakė, kad jo vyriausybė atsakys išsiųsdama 18 Rusijos diplomatų, kuriuos ji pripažino šnipais. Jis teigė, kad yra „aiškių įrodymų“, kuriuos surinko Čekijos žvalgybos ir saugumo tarnybos, rodantys „pagrįstą įtarimą“, kad Rusijos grupė, žinoma kaip 29155 vienetas, dalyvavo 2014 m. Pabaigoje įvykusiuose sprogimuose, kuriuose žuvo du čekai.

Šis pranešimas pabrėžė Rusijos pastangų išplėsti įtaką ir vykdyti agresyvius veiksmus visame pasaulyje, įskaitant karinio pobūdžio operacijas, žmogžudystes ir kibernetines atakas, platumą.

Elitinis Rusijos padalinys veikė mažiausiai dešimtmetį, daugiausia dėmesio skirdamas perversmui, sabotažui ir žmogžudystei už Rusijos sienų. Pirmą kartą tai paaiškėjo po 2018 m. Kovo mėn. Solsberyje (Anglija) įvykusio išpuolio prieš Rusijos buvusį šnipą Sergejų Skripalį ir jo dukrą Juliją, naudojant nervų agentą „Novičok“. Abu sunkiai susirgo, bet vėliau pasveiko.

Didžioji Britanija kaltino Solsberio išpuolį prieš Rusijos karinę žvalgybą, vadinamą GRU, ir nustatė du jos agentus, kurie netikrais vardais keliavo kaip Aleksandras Petrovas ir Ruslanas Boshirovas, kaip pagrindinius įtariamuosius.

Kai Prahoje kalbėjo ministras pirmininkas, Čekijos nacionalinės policijos kovos su organizuotu nusikalstamumu padalinys paskelbė savo pareiškimą, sakydamas, kad ieškant dviejų nenusakyto „sunkaus nusikaltimo“ buvo ieškomi du rusai vyrai, vartojantys tuos pačius vardus. buvote Čekijoje – įskaitant Zlino regioną, kur sprogo šaudmenų sandėliai – nuo 2014 m. spalio 11 d. iki spalio 16 d., pirmojo sprogimo datos.

Čekijos policija taip pat paviešino dviejų vyrų nuotraukas, kurie atrodė kaip vyrai, rodomi Didžiojoje Britanijoje 2018 m. Policija pranešė, kad vyrai naudojo mažiausiai dvi skirtingas tapatybes ir paprašė visų, kas juos matė ar ką nors žinojo apie jų judėjimą Čekijoje, paskambinti pagalbos telefonu.

Ponas Babis, ministras pirmininkas, nekaltino dviejų rusų tiesiogiai dėl dalyvavimo ginklų sandėlio sprogimuose, tačiau jis teigė, kad yra „vienareikšmių įrodymų“, kad dalyvavo Rusijos karinėje žvalgyboje dirbantys agentai.

„Čekijos Respublika yra suvereni valstybė ir turi atitinkamai reaguoti į tuos precedento neturinčius apreiškimus“, – pridūrė p. Babis.

Čekija, NATO narė, anksčiau išvarė Rusijos diplomatus, tačiau niekada neužsakė tiek daug, kiek buvo padaryta šeštadienį. Išsiuntimai įvyko praėjus kelioms dienoms po to, kai Vašingtonas išmetė 10 Rusijos diplomatų dėl kišimosi į praėjusių metų JAV prezidento rinkimus ir vyriausybinių agentūrų naudojamų kompiuterinių sistemų įsilaužimo.

Lenkija, kita NATO narė, pastarosiomis dienomis taip pat išvarė Rusijos diplomatus ir liepė trims išvykti ketvirtadienį, pasak Varšuvos, pasak „solidarumo“ su JAV.

Tačiau Čekijos veiksmas buvo griežtesnis ir neįprastai platus.

„Aš apgailestauju, kad Čekijos ir Rusijos santykiai nukentės, tačiau Čekija turi reaguoti“, – Prahoje sakė laikinai einantis užsienio reikalų ministras Janas Hamacekas.

Niekada nebuvo iki galo paaiškinta, kas sukėlė amunicijos saugyklos sprogimus, prasidėjusius Vlachovice kaime ir atnaujintus netoliese esančiame sandėlyje 2014 m. Gruodžio mėn.

Jie sutapo su Ukrainos pastangomis padidinti ginklų tiekimą iš užsienio, kai 2014 m. Vasarą ji stengėsi atgauti Rusijos remiamų sukilėlių užgrobtą rytinę teritoriją.

Čekijos žiniasklaidos pranešimai šeštadienį taip pat susiejo sprogimus su, jų teigimu, galimu Rusijos siekiu sustabdyti Čekijoje pagamintų ginklų pristatymą pajėgoms, kovojančioms Sirijoje prieš artimą Maskvos sąjungininką prezidentą Basharą al Assadą.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.