Tuo tarpu tai, kas nutiko vietoje Natanz mieste ir mažose mokslinių tyrimų laboratorijose visoje šalyje, nerimauja JAV. Labiausiai matoma problema, nors ir tam tikra prasme lengviausia ją panaikinti, yra ta, kad Iranas per pastaruosius dvejus metus sulėtino branduolinio kuro gamybą ir dabar turi kuro daugiau nei prieš tai, kai D. Trumpas pasitraukė iš susitarimo. Tuo metu jis pareiškė, kad Iranas grįš prie stalo, prašydamas naujo susitarimo.

Tai niekada nepadarė, kai D. Trumpas ėjo savo pareigas, o praėjusių metų pabaigoje, remiantis daugeliu pranešimų, jis ieškojo Pentagono galimybių bombarduoti šalies branduolinius objektus. Pentagonas priešinosi, ir net didžiausias Irano vanagas administracijoje valstybės sekretorius Mike’as Pompeo priešinosi kariniams veiksmams.

Jei susitarimas bus atkurtas, didžioji dalis to naujai praturtinto urano galėtų būti išsiųsta iš šalies, o tai atsitiko, kai buvo sudarytas pirmasis susitarimas. Pareigūnai sakė, kad daug nerimą kelia mokslinės žinios, kurias Iranas nuolat įgyja, statydamas pažangesnes centrifugas ir eksperimentuodamas su sodrinančiu uraną iki 60 proc., Tik drovėdamasis to, ko reikia ginklui.

„Kuo ilgiau neįgyvendinimas tęsis, tuo daugiau žinių gausime“, – sakė aukštas Irano pareigūnas. „Jei JAV yra susirūpinusi, kuo anksčiau ji grįš, tuo geriau“.

2015 metais Obamos administracija galėjo teigti, kad jei Iranas lenktyniaus gaminti branduolinį kurą už bombą, vadinamą „branduoliniu proveržiu“, tai užtruks mažiausiai metus. Pareigūnai pripažįsta, kad šis laikotarpis yra iki kelių mėnesių.

Jungtinės Valstijos savo ruožtu sutiko, kad jei Iranas gyvens pagal 2015 m. Susitarimą, gali būti panaikinta daugiau nei 1000 sankcijų, įskaitant ir šalies centrinį banką. Ali Vaezas, vadovaujantis Irano projektui Tarptautinėje krizių grupėje, sakė, kad Jungtinės Valstijos vis dar turi erdvės pasiūlyti dar daugiau sankcijų, įskaitant kai kuriuos artimus ajatolos Khamenei partnerius ir kai kuriuos Islamo revoliucinės gvardijos korpuso narius. Trumpo administracija paskelbė užsienio teroristinę organizaciją 2019 m.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.