Ar diabetikai gali duoti kraujo? Štai viskas, ką reikia žinoti

Nors kraujo donorystė yra naudinga donorams ir recipientams, diabetu sergantys žmonės turi pasirūpinti tam tikrais kraujo donorystės aspektais.

Žmonės, sergantys 1 ar 2 tipo cukriniu diabetu, gali duoti kraujo, jei kraujo donorystės metu palaiko sveiką cukraus kiekį kraujyje. Tačiau diabetu sergantys donorai, vartojantys bet kokį insuliną, negali duoti kraujo.

Yra keletas išimčių, kurias reikia žinoti. Slinkite, kad rastumėte visą informaciją, į kurią reikia atkreipti dėmesį prieš duodami kraują, ypač jei sergate diabetu.

Veiksniai, galintys neleisti diabetikams duoti kraujo

Nors diabetas automatiškai neatmeta galimybės duoti kraujo, yra tam tikrų sąlygų, kurias turite įvykdyti.

Bendrieji tinkamumo reikalavimai

Reikalavimai dėl tinkamumo duoti kraujo įvairiose šalyse gali skirtis. Indijoje, pasak Sveikatos ir šeimos gerovės ministerijos, kiekvienas, kuris atitinka šias sąlygas, gali duoti kraujo:

 • Amžius nuo 18 iki 65 metų
 • Esant normaliai sveikatai
 • Kūno svoris 45 kg ar daugiau
 • Hemoglobino kiekis ne mažesnis kaip 12,5 g/100 ml

Cukraus kiekis kraujyje ir kitos komplikacijos

Jei gliukozės kiekis kraujyje nestabilus, neturėtumėte duoti kraujo, nes kraujo bankai negali ilgai laikyti kraujo su per daug insulino.

Kad cukraus kiekis kraujyje būtų sveikas, turite kasdien stebėti cukraus kiekį kraujyje, valgyti maistingą maistą ir pakankamai mankštintis.

Be to, kai kurie medicinos specialistai mano, kad jūsų saugumo sumetimais gali būti nepatartina duoti kraujo, jei patyrėte su diabetu susijusių problemų, turinčių įtakos jūsų akims, kraujagyslėms, širdžiai ar inkstams.

Insulino šaltinis

Karvės proto liga kelia susirūpinimą tiems, kurie anksčiau vartojo insuliną, pagamintą iš karvių. Kai kurie tyrimai įtaria, kad gali būti nedidelė tikimybė, kad karvių proto liga gali išplisti per donorystę.

Net jei praėjo metai ar dešimtmečiai, galvijų insulino vartojimas nesuteiks teisės duoti kraujo. Tačiau kiti vaistai nuo diabeto netrukdys kam nors duoti kraujo.

„HealthifyMe“ pastaba

Žmonės, sergantys cukriniu diabetu, gali duoti kraujo, jei donorystės metu jų cukraus kiekis kraujyje yra normalus ir dėl diabeto neturi problemų dėl akių, kraujagyslių ar inkstų. Be to, dėl galimos karvių proto ligos, tiems, kurie anksčiau vartojo galvijų (pagamintą iš galvijų/karvių) insuliną, draudžiama duoti kraujo.

Saugos patarimai: kaip pasiruošti kraujo donorystei?

Prieš kraujo donorystę

Norėdami užtikrinti sėkmingą kraujo donorystę, atlikite šiuos veiksmus:

 • Stenkitės išlaikyti savo gydytojo rekomenduojamą gliukozės kiekį kraujyje per kelias dienas iki donorystės.
 • Prieš nuspręsdami duoti kraujo, visada pasitarkite su gydytoju.
 • Gerkite pakankamai vandens likus kelioms dienoms iki donorystės ir po jos, kaip ir kiekvienas kitas donoras.
 • Prieš naktį daug pailsėkite.
 • Valgykite geležies turintį maistą likus savaitei ar dviem iki donorystės dienos, kad būtumėte gerai pasiruošę.
 • Prieš donorystę nesninkaukite. Verčiau valgykite sveiką maistą, kad paaukoję kraujo nesijaučiate silpni ar svaigsta galva.

Dovanojimo proceso metu

Būtinai pasakykite asmeniui, padedančiam jums paaukoti, apie jūsų būklę ir apie tai, kad gydytojas jums pritarė. Taip pat atsineškite vaistų, kuriuos vartojate, sąrašą, kad būtumėte saugūs.

Po kraujo donorystės

Po kraujo davimo labai svarbu gerti skysčius ir vartoti geležį, kad jūsų kūnas būtų rehidratuotas. Žmonės, sergantys cukriniu diabetu, taip pat turėtų atidžiai stebėti savo cukraus kiekį kraujyje, nes jiems gali tekti koreguoti insulino dozę. Jei paskyrus kraujo jaučiatės blogai, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.

Atsargumo priemonės ir patarimai, kurių reikia nepamiršti

Tyrimas parodė, kad kraujo donorų, sergančių 2 tipo cukriniu diabetu, HbA1c lygis, kuris atitinka vidutinį gliukozės kiekį kraujyje per pastaruosius du ar tris mėnesius, gali būti klaidingai sumažintas. Dėl to bendrosios praktikos gydytojas ar gydytojas gali neteisingai suprasti jūsų glikemijos kontrolę.

Praėjus 3–5 dienoms po donorystės, kai kurie 1 tipo cukriniu diabetu sergantys žmonės praneša, kad šiek tiek padidėjo gliukozės kiekis kraujyje. Nors kraujo davimas nepadidės ar nesumažės gliukozės kiekio kraujyje, galite pastebėti kai kuriuos neteisingus rodmenis. Priežastys gali būti kraujo netekimas ir padidėjusi raudonųjų kraujo kūnelių apykaita.

Prieš duodami kraują visada turėtumėte informuoti savo gydytoją, kad jis įvertintų, ar tai saugu jums ir ar kuris nors iš jūsų vartojamų vaistų gali sukelti sveikatos problemų.

Išvada

Jei sergate cukriniu diabetu, galite duoti kraujo, tačiau būtina atidžiai patikrinti tinkamumo reikalavimus. Dėl kai kurių veiksnių diabetu sergantiems žmonėms gali būti nesaugu duoti kraujo. Tačiau pasiruošti donorystei galite pasirūpindami savimi ir stebėdami cukraus kiekį kraujyje.

Kraujo bankai ir donorystės centrai imasi atsargumo priemonių kraują gaunančiam asmeniui ir jį duodančiam asmeniui, todėl diabetu sergantys žmonės turėtų nedvejodami duoti kraujo.

Atsisiųskite Healthifyme APP